Σελίδα 1 από 21 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 205

Θέμα: Ιαλυσσός [Ialyssos, Finnpartner, Sveaborg, Stena Baltica]

  1. #1
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Palaio Faliro
    Μηνύματα
    399

    Προεπιλογή Ιαλυσσός [Ialyssos, Finnpartner, Sveaborg, Stena Baltica]

    Το Ιαλυσσος και το Ομηρος στο λιμανι της Ροδου την δεκαετια του 80
    port of rodos.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apostolos : 07-12-2007 στις 12:42

  2. #2
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Τελεια φωτο! Λογικα, παιζει μεταξυ 1982 (αγορα Ιαλυσος) μεχρι 1988 (πωληση Ατλα). Αυτο που δεν θυμαμαι ειναι ποτε σταματησε ο Ομηρος να κανει Δωδεκανησα. Ειχα ταξιδεψει πολλες φορες για Πατμο με Ομηρο, εκεινη την εποχη. Δεν θυμαμαι και πολλα. Παρα μονο οτι πηγαινε απελπιστικα αργα!!!
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  3. #3
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή "Ιαλυσσός" για πάντα

    Επιστρέφοντας για Πειραιά. Λένε ότι το "Μιλένα" κάνει 12 ώρες για την Πάτμο. Λένε πολλά και για αυτούς που έφυγαν και για αυτούς που έμειναν.
    Πάντως, το σίγουρο είναι ότι από το 1960 έως το 1970 φτιάχτηκαν ορισμένα από τα ωραιότερα πλοία που φτιάχτηκαν ποτέ. Και ένα από αυτά είναι σίγουρα το "Finnpartner", ή αλλιώς για μας "Ιαλυσσός" για πάντα.....
    ΙΑΛΥΣΣΟΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apostolos : 11-12-2007 στις 01:00

  4. #4
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Εγω θα ελεγα οτι το 1966 φτιαχτηκαν τα καλυτερα!! Εκτος απο το πλοιο που "Κοσμει" το username μου, και φυσικα το αδελφακι, θα μπορουσα να συμπληρωσω Σαπφω, Κνωσσος, Φαιστος, και παρα τριχα η Αριαδνη, που ειναι του 1967!!

    Οσο για την φωτο.... Με τελειωσες!!! Λες να ειμαι κι εγω εκει πανω, πηγαινοντας για Πατμο?? ;-)
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  5. #5
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Ταξιδεύοντας .....

    Αφιερωμένο στον Finnpartner66.
    Ταξιδεύοντας σε μια θάλασσα γαλάζια με λογής πλεούμενα μοναδικά (κατά Καββαδία παραποίηση).

    Ιαλυσσός ....jpg

  6. #6
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Roi, η φωτο ΕΙΝΑΙ σκετο ποιημα!! Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  7. #7
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    καλησπερα και χρονια πολλα!!
    δεν ειμαι συνηθισμενη να γραφω στο site αλλα μετα απο αυτες τις καταπληκτικες φωτο που ειδα αισθανθηκα οτι μπηκα σε μια χρονομηχανη που με γυρισε μερικα χρονια πισω σε ομορφεσ αναμνησεισ...σε αστειες ιστοριες...
    συγχαρητηρια στον Roi Baudoin για τις φωτο του..
    Βλεπω τις φωτο του ιαλυσσος&αναπολω... τοσεσ αναμνησεισ κλεισμενεσ σε μερικεσ λαμαρινεσ..ετσι τουλαχιστον θα ελεγε καποιοσ ασχετοσ.... για εμενα ομωσ ειναι ενασ φιλος...(ποτε δεν μιλαμε στον παρελθοντικο χρονο για κατι που αγαπα με πολυ)
    Που του ελεγα απλα τοσα πραγματα, τοσεσ σκεψεις αλλα δυστυχως δεν μπορουσε να μου απαντησει..

    ακομα μου καιει τα ρουθουνια η μυρωδια του καπνου..τα δαχτυλα μου κολλανε πανω στη ξυλινη κουπαστη που ειναι γεματη αλατι.. και παντα βεβαια ειναι μεσα στα ματια μου το δρομακι απο τα απονερα μεσα στο ηλιοβασιλεμα...αυτο που με οδηγουσε μακρια απο το αγχοσ του σχολειου..στην ξενοιασια.. στουσ φιλουσ μου.. στα μπανια, στισ βουτιεσ..τοσο ωραια πραγματα.. αναμνησεισ γλυκιεσ και αθωεσ.. που ποτε μα ποτε δεν προκειται να ξεχασω και παντα θα συγκινουμαι οταν τα θυμαμαι...και ακομα περισσοτερο οταν θα βλεπω τετοιεσ φωτο...:cry:
    τοσεσ αναμνησεις σε καθε διαδρομο..σε καθε φινιστρινι..
    συγνωμη για το μηνυμα-χειμαρρο...
    καλες γιορτες!!!

  8. #8

    Προεπιλογή

    Tο ΙΑΛΥΣΣΟΣ στο λιμάνι του Πειραιά το 1986, μαζί με μια παλιοπαρέα.

    Αφιερωμένη εξαιρετικά στην φίλη Romilda για το υπέροχο μήνυμα της, καθώς και στον φίλο Finnpartner_1966.

    IALISSOS.jpg

  9. #9
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Φανταστική! Αποτελεί ιστορία και μόνο για τα γύρω γύρω πλοία αφού δέν υπάρχει κανένα! (εκτός του Ιάσσωνα)

  10. #10
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Το "Ιαλυσσός" στη Ρόδο

    Θα ήθελα να ευχαριστήσω τη φίλη Romilda για το υπέροχο μήνυμα που μοιράστηκε μαζί μας. Νομίζω ότι οι σκέψεις αυτές εκφράζουν κατά τρόπο μοναδικό τα συναισθήματα που νιώθουμε όλοι μας για αυτό το συγκεκριμένο καράβι.
    Το "Ιαλυσσός" ζει για πάντα στα όνειρά μας.
    Είχα την τύχη να υπηρετήσω τη θητεία μου στη Ρόδο και δέθηκα πολύ μαζί του. Σαν σήμερα, ακριβώς πριν από 13 χρόνια, απολύθηκα και πήρα το "Ιαλυσσός" από τη Ρόδο για πάνω. Ο καιρός ήταν νοτιάς, 8αρι με 9αρι, και το καράβι από την Κάλυμνο και πάνω γέμισε, καθώς με αυτό επέστρεφαν πολλοί αδειούχοι. Μετά την Πάτμο κουνούσε πολύ, αλλά ήταν πάντα εκείνο το γλυκό κούνημα ενός γνήσιου θαλασσινού σκαριού.
    ¶ργησε πολύ να φτάσει στον Πειραιά και αργότερα μάθαμε ότι το "Μαρίνα", που ήταν να φύγει στις 4 από τη Ρόδο, είχε μείνει στη Ρόδο λόγω απαγορευτικού.
    Το ταξίδι αυτό ήταν μοναδικό, καθώς από τη μια γύριζες έχοντας τελειώσει τη θητεία και από την άλλη γιατί είχες τη χαρά να ζήσεις ένα ταξίδι πραγματικά ανεπανάληπτο.
    Εδώ μια φωτογραφία στη Ρόδο, η οποία δεν είναι καλή (λόγω φωτισμού), αλλά για μένα σημαίνει πολλά καθώς δείχνει το καράβι αυτό στην αγαπημένη Ρόδο. Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη από το "Μαρίνα" το Νοέμβριο του 1994.

    ΙΑΛΥΣΣΟΣ ΡΟΔΟΣ.jpg

Σελίδα 1 από 21 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας