Σελίδα 13 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 311121314 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 121 έως 130 από 138

Θέμα: Νήσος Θήρα [Nissos Thira, Nissos Kythira, Kea Express, Anemoessa, Katerina]

  1. #121

    Προεπιλογή

    Δεν γνωρίζω και ως εκ τούτου δεν μπορώ να αμφισβητήσω ότι το ΚΑΤΕΡΙΝΑ (ΑΝΕΜΟΕΣΣΑ - ΝΗΣΟΣ ΘΗΡΑ) με το ΜΑΡΙΑ (ΕΥΤΥΧΙΑ - ΣΥΜΗ) ήταν αδελφά πλοία. Διόλου απίθανο, δεδομένου ότι αναμφισβήτητα μοιάζαν πολύ μεταξύ τους και είχαν και τους ίδιους ναυπηγούς (Κουιμάνη - Σιμόπουλο).

    Το βέβαιο πάντως είναι ότι δεν είχαν ξεκινήσει να κατασκευάζονται ως αδελφά. Μιας και δεν έχει αναφερθεί, θα πρέπει να πούμε ότι το ΚΑΤΕΡΙΝΑ είχε ξεκινήσει να κατασκευάζεται ως ανοικτού τύπου (κοινώς παντόφλα) ενώ το ΜΑΡΙΑ εξαρχής ως επιβατηγό - οχηματαγωγό κλειστού τύπου. Διαβάζουμε από το έντυπο ΑΡΓΩ (τεύχος Οκτωβρίου 1972) :

    Katerina.jpg___Maria.jpg

    και ανάμεσα σε άλλα παρατηρούμε ότι κατασκευάστηκαν σε διαφορετικά ναυπηγεία, και ακόμα ότι εκείνο το χρονικό διάστημα (Οκτώβριος 1972) οι εργασίες κατασκευής του ΚΑΤΕΡΙΝΑ είχαν διακοπεί. Αξιοσημείωτο πιστεύω είναι το ότι και τα δύο πλοία άργησαν αρκετά να καθελκυσθούν και άρα να παραδωθούν στις εταιρείες τους. Η κατασκευή του ΚΑΤΕΡΙΝΑ εξ όσων γνωρίζω είχε ξεκινήσει το 1971 και καθελκύσθηκε το 1975, ενώ το ΜΑΡΙΑ τον Μάρτιο 1972 και καθελκύσθηκε τον Δεκέμβριο του 1974.

    Να θυμίσω εδώ και το απόσπασμα από την βάση δεδομένων του Σκολαρίκου του 1972 που είχε ανεβάσει εδώ πριν λίγο καιρό ο T.S.S. APOLLON, και στο οποίο εκτός από τις διαφορές που εμφανίζονται ανάμεσα στα πλοία (διαστάσεις, τοννάζ) βλέπουμε ακόμα ότι το ΚΑΤΕΡΙΝΑ αναφερόταν ως "Ferry Boat" (όπως δηλαδή και η γνωστή μας παντόφλα ΕΡΕΤΡΙΑ ακριβώς από πάνω) ενώ το ΜΑΡΙΑ ως "Passenger Car Ferry" (όπως και το ΑΚΟΥΑΡΙΟΥΣ, τελευταίο κάτω).

  2. #122

    Προεπιλογή

    Τα πλοία της εποχής ονομάζονταν F/B η ΕΓ/ΟΓ . Προφανώς δεν μιλάμε γιά παντόφλες με ταχύτητες 17,5 και 18 κόμβων , αλλά το ανοιχτού τύπου , ήταν σαν το Σκύρος , δηλαδή το γκαράζ ήταν ξεσκέπαστο , ενώ το κλειστού τύπου ήταν με στεγασμένο γκαράζ , όπως το Αιγεύς κλπ . Το αν ήταν ανοιχτού η κλειστού τύπου , επηρέαζε και τα δρομολόγια που μπορούσε να κάνει .

  3. #123

    Προεπιλογή

    Προφανώς τα "πλοία της εποχής" (είμαι βέβαιος αναφέρεστε στα επιβατηγά των δεκαετιών 60-70) δεν ονομάζονταν - αναφέρονταν μόνο ως "Ferry Boat" ή ΕΓ/ΟΓ. Σε έντυπα της εποχής έχω διαβάσει ορισμούς όπως : "Πορθμείο", "Πορθμείο ανοικτού τύπου", "Πορθμείο κλειστού τύπου", "Ε/Γ-Ο/Γ", "Ε/Γ-Ο/Γ (κλειστόν)", "Ε/Γ-Ο/Γ (ανοικτόν)" κλπ.

    Από εκεί και πέρα, σωστά, ο όρος "πλοίο ανοικτού τύπου" δεν σημαίνει αυτόματα και υποχρεωτικά "παντόφλα", δικό μου το λάθος. Όπως όμως ταυτόχρονα, δεν μπορούμε να βγάζουμε αυθαίρετα το συμπέρασμα ότι το ΚΑΤΕΡΙΝΑ στο ξεκίνημα του ήταν "ανοικτού τύπου όπως το ΣΚΥΡΟΣ" με μόνο δεδομένο την ταχύτητα των 18 μιλίων που αναφέρεται στο άρθρο από την ΑΡΓΩ του 1972. Έστω και ελάχιστα να έχει ασχοληθεί κάποιος με άρθρα - παρουσιάσεις - αναγγελίες νέων ναυπηγήσεων της εποχής 60-70, γνωρίζει καλά ότι "στα χαρτιά" η προαναγγελόμενη ταχύτητα ήταν πάντα αυξημένη κατά 5-6 μίλια τουλάχιστον !!!

    Μέχρι την εμφάνιση λοιπών άλλων αποδείξεων, θα πρέπει να αρκεστούμε στο αναμφισβήτητο γεγονός ότι το ΚΑΤΕΡΙΝΑ είχε ξεκινήσει να κατασκευάζεται ως "ανοικτού τύπου" (είτε ως παντόφλα είτε με απλά ξεσκέπαστο γκαράζ) σε αντίθεση βέβαια με το ΜΑΡΙΑ που όπως γνωρίζουμε κτίστηκε εξ' αρχής ως "κλειστού τύπου".

  4. #124

    Προεπιλογή

    Τα βαπορια τα δυο ηταν απο ναπηγησεως ως δυο σταγονες νερο με που λιγες διαφορες στα σημεια , παραθυρα και λοιπες λεπτομεριες.Προσωπικα 1975-76 ειχα ταξιδεψει με και με τα δυο ως ΜΑΡΙΑ και ΚΑΤΕΡΙΝΑ αντιστοιχα και συμφωνω με τον φιλο basi οτι μαλλον ηταν να γινει, αν ηταν, τυπου Σκυρος ανοιχτο πισω.Εκτος αυτου παντοφλα με 2 Χ1200 ιπποδυναμη ειναι αρκετη να κινησει 3 παντοφλες 60μετρες εποχης με την συνηθη ιπποδυναμη.

  5. #125

    Προεπιλογή

    Εγώ είμαι απλός καραβολάτρης και στεριανός , μιά και είμαι πολιτικός μηχανικός . Ετσι ότι λέω είναι συνήθεις γνώσεις και ότι έχω ζήσει από εμπειρίες με πλοία . Επίσης έχω λόγω καταγωγής σχέση με την Κύμη και αυτά τα πλοία τα ξέρω καλά .

    Το 1967 που χτίστηκε το Σκύρος , αντικαθιστώντας ένα μεγάλο καίκι , το Μπόρα , ήταν προφανώς επιλογή χαμηλού κόστους , το να γίνει ανοιχτό πίσω , αλλά προφανώς επηρέαζε και τους προορισμούς που μπορούσε να πάει . Αλλωστε τότε στην περιοχή των Σποράδων , τα άλλα πλοία ήταν τα αμιγώς επιβατηγά Κύκνος και Βόρειοι Σποράδες , ενώ δεν γνωρίζω πως πήγαιναν αυτοκίνητα στις Σποράδες από τον Βόλο , πριν το 1970 που πήγε το Αιγεύς . Υπήρχε βέβαια το Πασχάλης που μετά το πήρε ο Νομικός με το όνομα Θήρα που έπαιρνε 3-4 αυτοκίνητα πίσω .

    Γιά τις παντόφλες της εποχής , τα 10 μίλια ήταν μεγάλη ταχύτητα , εκτός από κάποιες μεγάλες όπως ο Αίας , που πλησίαζε την ταχύτητα των φέρρυ .

    Το θέμα είναι ότι το Κατερίνα ως Ανεμόεσσα , στήριξε την ΣΝΕ , που νομίζω είναι η μόνη εταιρεία λαικής βάσης που έχει επιβιώσει μέχρι σήμερα .

  6. #126

    Προεπιλογή

    Φιλε basi το ανοικτο γκαραζ στο Σκυρος ηταν και για την μεταφορα καυσιμων

  7. #127
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Εχω ταξιδεψει κι εγω και με τα δυο το 75 με το Μαρια και το 2005 με το Θηρα -Κατερινα οι καπνοδοχοι ηταν διαφορετικοι και στο Μαρια υπηρχε η σκαλα που απο το σαλονι εβγαζε πισω απο τη γεφυρα στο Θηρα δεν τη θυμαμε αν και ημουν πολυ μικρος το 75 το Μαρια οταν εγινε επιβατηκο αλλαξε μονο ο χωρος του γκαραζ που εγινε σαλονι .Παντως ειναι τα μονα F/B O/Γ που φτιαχτικαν και σχεδιαστικαν στην Ελλαδα και ηταν αδελφα πλοια - Μυκονος και Χιος δεν ειναι ελληνικης σχεδιασης -καποιες διαφορες και να ηχαν δεν αλλαζει το γεγονος οτι ειναι αδελφα.

  8. #128

    Προεπιλογή

    Στο κατερινα απο τον αλουε στο πλαι ειχε σκαλα που εμπαινες στο φουγαρο και απο εκει στο ανω ντεκ.Θυμαμαι ακομα οτι στην αποβιβαση οι αντρες πηγαιναν απο τα αριστερα και οι γυναικες απο τα δεξια....μιλαμε για 1976

  9. #129
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από basi Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενώ δεν γνωρίζω πως πήγαιναν αυτοκίνητα στις Σποράδες από τον Βόλο
    Στη Χίο το 1966-67 δεν είχαμε ακόμα καθαρόαιμο ΕΓ/ΟΓ κ τότε έφερναν καινούργια λεωφορεία με το μικρό μότοιρσιπ ΜΑΡΚΕΛΛΑ φορτωμένα δύο πάνω στα αμπάρια κατά το εγκάρσιο του πλοίου.

  10. #130
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    3.094

    Προεπιλογή

    Το Νήσος Θήρα μέσα από ένα σικινιώτικο παράθυρο, όταν ακόμη ταξίδευε σαν παλικάρι στα ενδοκυκλαδικά δρομολόγια.

    ΝΗΣΟΣ ΘΗΡΑ ΣΙΚΙΝΟ&#93.jpg

    facebook.com/Γιορτές φωτογραφίας στη Σίκινο

Σελίδα 13 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 311121314 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας