Σελίδα 11 από 173 ΠρώτηΠρώτη ... 9101112132161111 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 1722

Θέμα: Βιτσέντζος Κορνάρος [Vitsentzos Kornaros, Pride of Winchester, Viking Viscount]

  1. #101

    Προεπιλογή

    ...με την παλιά του φορεσιά στον Πειραιά...

  2. Προεπιλογή

    Και μερικές φωτογραφίες του Κορνάρος με τον θρυλικό (κατά την γνώμη μου) καπετάν Μανώλη Φραγκιαδάκη, να προσεγγίζει με πολύ κακό καιρό στο λιμάνι-χωράφι (πριν από μερικά χρόνια) της Κάσου. Προσέξτε τον προβλήτα όπου (υποτίθεται) θα επιβιβάζονταν και θα αποβιβάζονταν επιβάτες, εμπορεύματα και οχήματα!!! Και μόνο για εκείνες τις προσεγγίσεις ο καπετάν Μανώλης και η ΛΑΝΕ άφησαν εποχή στην άγονη γραμμή...





    [SIZE=3][COLOR=blue][I]Δεν μπορείς να ανακαλύψεις ωκεανούς, αν δεν έχεις το κουράγιο να χάσεις από τα μάτια σου την ακτή...[/I][/COLOR][/SIZE]

  3. #103
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Σαντορινη-Ν.Σμυρνη
    Μηνύματα
    1.419

    Προεπιλογή

    Φιλε Ιωσηφ φοβερες οι φωτογραφιες σου!Οσο για το πληρωμα πραγματκοι ηρωες...
    [B][I][COLOR=navy] RODANTHI[/COLOR][/I][/B]
    [SIGPIC][/SIGPIC] [COLOR=DarkGreen][/COLOR]

  4. #104
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Θα συμφωσήσω με τον φίλο μου τον marsant... Είναι πραγματικά ήρωες ! Καθημερινοί ήρωες που κρατούν ζωντανά τα νησιά μας !

  5. #105
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    1.977

    Προεπιλογή

    Επειδή το συγκεκριμένο δρομολόγιο το έχω φάει αρκετά στην μάπα... Δεν έχω να πώ ούτε ένα αρνητικό σχόλιο για αυτή την εταιρία, τα πλοία της, το πληρωμά της... Όλοι και όλα ήταν άψογα/οί... Ο κάπτεν Μανώλης ήταν από τους μόνους καπετάνιους που έβαζαν το καράβι στο λιμάνι της Κάσου και όχι αυτό που βλέπουμε στην φώτο (γιατί είναι το καινούριο πριν ολοκληρωθεί), αλλά στο μικρό λιμανάκι δίπλα στους κυματοθραύστες!!! Στα όσα δρομολόγια και αν έχω κάνει και με τα 2 πλοία (πρέπει να είναι περίπου στα 30) μόνο μία φορά δεν προσεγγίσαμε την Κάσο με το ΚΟΡΝΑΡΟΣ, ο καιρός ήταν 8 μποφόρ Βορειοδυτικός μία ημέρα μετά το ναυάγιο του ΣΑΜΙΝΑ και είχε βγεί ανακοίνωση όταν είμασταν στην Κάρπαθο πως δεν θα προσεγγίσουμε την Κάσο και το πλοίο θα πάει για Σητεία... Το θυμάμαι σαν χθες γαιτί ήταν και η πρώτη φορά που κατέβαινα Κρήτη για φοιτητής!!! Βέβαια ο κάπτεν Μανώλης ήταν στο ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ τότε, και οι κάτοικοι της Κάσου σίγουρα θα τον ήθελαν ακόμη να είναι ο καπετάνιος που τους συνδέει με τον Πειραιά!!! Αλλά οι φωτογραφίες σου φίλε μου δείχνουν την πραγματικότητα 100% αυτού του δύσκολου λιμανιού... Ευχαριστούμε που τις μοιραστηκές μαζί μας...
    [SIZE=3][B][SIZE=4][SIZE=3][SIZE=3][URL="http://meteorama.blogspot.com/"]Προγνώσεις ανέμων ελληνικών θαλασσών[/URL]

    [/SIZE]
    [/SIZE] [/SIZE] [/B][/SIZE]

  6. Unhappy

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mike_rodos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή το συγκεκριμένο δρομολόγιο το έχω φάει αρκετά στην μάπα... Δεν έχω να πώ ούτε ένα αρνητικό σχόλιο για αυτή την εταιρία, τα πλοία της, το πληρωμά της... Όλοι και όλα ήταν άψογα/οί... Ο κάπτεν Μανώλης ήταν από τους μόνους καπετάνιους που έβαζαν το καράβι στο λιμάνι της Κάσου και όχι αυτό που βλέπουμε στην φώτο (γιατί είναι το καινούριο πριν ολοκληρωθεί), αλλά στο μικρό λιμανάκι δίπλα στους κυματοθραύστες!!! Στα όσα δρομολόγια και αν έχω κάνει και με τα 2 πλοία (πρέπει να είναι περίπου στα 30) μόνο μία φορά δεν προσεγγίσαμε την Κάσο με το ΚΟΡΝΑΡΟΣ, ο καιρός ήταν 8 μποφόρ Βορειοδυτικός μία ημέρα μετά το ναυάγιο του ΣΑΜΙΝΑ και είχε βγεί ανακοίνωση όταν είμασταν στην Κάρπαθο πως δεν θα προσεγγίσουμε την Κάσο και το πλοίο θα πάει για Σητεία... Το θυμάμαι σαν χθες γαιτί ήταν και η πρώτη φορά που κατέβαινα Κρήτη για φοιτητής!!! Βέβαια ο κάπτεν Μανώλης ήταν στο ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ τότε, και οι κάτοικοι της Κάσου σίγουρα θα τον ήθελαν ακόμη να είναι ο καπετάνιος που τους συνδέει με τον Πειραιά!!! Αλλά οι φωτογραφίες σου φίλε μου δείχνουν την πραγματικότητα 100% αυτού του δύσκολου λιμανιού... Ευχαριστούμε που τις μοιραστηκές μαζί μας...

    Η ευχαρίστηση είναι δική μου mike ;-) Να συμπληρώσω πάντως πως ο καπ. Μανώλης Φραγκιαδάκης έχει τιμηθεί από τον Δήμο Κάσου και του έχει απονεμηθεί ο τίτλος του επίτιμου δημότη Κάσου για τις υπηρεσίες που έχει προσφέρει στο ακριτικό αυτό νησί και τους κατοίκους του. Θυμάμαι χαρακτηριστικά πως όταν έπιανε λιμάνι ο Καπετάν Μανώλης, και οι καιρικές συνθήκες ήταν πολύ δύσκολες, οι καμπάνες της εκκλησίας του Αη Σπυρίδωνα στο Φρυ ηχούσαν χαρμόσυνα! Είναι πολύ κρίμα και άδικο κατά την γνώμη μου που ο καπ. Μανώλης "δυσφημίστηκε" στις περιπτώσεις του "Ιεράπετρα" που κάθισε στα ρηχά της Ρόδου, και προσφάτως του "Θεόφιλος" που βρήκε στον ύφαλο των Οινουσσών...

    Οσο για το νέο "λιμάνι" της Κάσου, νομίζω πως θα επιφυλάξει δυστυχώς πολλά δεινά στο μαρτυρικό νησί. Η παλιά προβλήτα, αν την πλάταιναν, θα ήταν πολύ πιο ασφαλής! Ολοι οι καπετάνιοι συμφωνούν πως το νέο "λιμάνι" θα είναι λιμάνι-παγίδα, μετά την ολοκλήρωση του προσήνεμου μώλου, και πως οι μόνοι που θα εξυπηρετούνται θα είναι οι ψαράδες. Κοινό άλλωστε φαινόμενο και σε άλλα νέα "λιμάνια" που κατασκευάστηκαν προσφάτως σε άλλα νησιά, όπως στην Κάλυμνο κλπ. Αντί για μεγάλα και ασφαλή λιμάνια έφτιαξαν αλειυτικά καταφύγια Τα μεγάλα και σύγχρονα πλοία θα περνούν στο μέλλον απ' έξω, θα σφυρίζουν και θα φεύγουν, όταν ο καιρός δεν είναι κατάλληλος, όπως λένε με ένα στόμα όλοι οι καπετάνιοι της ακτοπλοίας...
    [SIZE=3][COLOR=blue][I]Δεν μπορείς να ανακαλύψεις ωκεανούς, αν δεν έχεις το κουράγιο να χάσεις από τα μάτια σου την ακτή...[/I][/COLOR][/SIZE]

  7. #107
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Μετα απο μεγαλο διαστημα αποχης λογω καλοκαιρινων διακοπων επεστρεψα στα Χανια και ειμαι ετοιμος να μοιραστω το καλοκαιρι που περασα μαζι σας.Δυστυχως επειδη εχω διαβασμα οι φωτογραφιες θα μπαινουν σιγα σιγα...Ξεκινω λοιπον με αφιερωση στον Ιωσηφ Παπαδοπουλο.Το Κορνορος καταπλεει στο Φρυ της Κασσου στις 3/8/2008.Ειχα την τυχη να επισκευτω (με φιλοξενησε φιλος συμφοιτητης) το μικρο νησι της Δωδεκανησου για 5 μερες.Εμεινα γοητευμενος και θα ξαναπαω.Για ολους αλλα κυριως για τον Ιωσηφ Παπαδοπουλο.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  8. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Captain_Nionios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμεινα γοητευμενος και θα ξαναπαω.Για ολους αλλα κυριως για τον Ιωσηφ Παπαδοπουλο.
    Κυρίως για τον Ιωσήφ Παπαδόπουλο; Γιατί αυτό;
    [SIZE=3][COLOR=blue][I]Δεν μπορείς να ανακαλύψεις ωκεανούς, αν δεν έχεις το κουράγιο να χάσεις από τα μάτια σου την ακτή...[/I][/COLOR][/SIZE]

  9. #109
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Θα δεις και σε αλλα thread γιατι...Στην Κασσο γνωρισα ατομα που σε ηξεραν.

  10. #110
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Ειναι απογευμα της 6/8/2008 ο Κορναρος κατευθυνεται ακουραστος για Σητεια και απο το πλωριο μπαλκονι του μπορεις να απολαυσεις το πανεμορφο χασιμο του ηλιου στον οριζοντα.Για ολους σας.(Εβαλα και δευτερη φωτογραφια)

    Kornaros_6_8_2008_Iliovasilema.JPG

    Kornaros_6_8_2008_Iliovasilema_2.JPG
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 14-08-2008 στις 14:06 Αιτία: Προσθηκη φωτογραφιας.

Σελίδα 11 από 173 ΠρώτηΠρώτη ... 9101112132161111 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας