Σελίδα 157 από 173 ΠρώτηΠρώτη ... 57107147155156157158159167 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.561 έως 1.570 από 1722

Θέμα: Βιτσέντζος Κορνάρος [Vitsentzos Kornaros, Pride of Winchester, Viking Viscount]

  1. #1561

    Προεπιλογή

    Αντικυθηρα παντως εξορκιζουν το ενδεχομενο επιστροφης του Μυρτηδιωτισσα.Τον αυγουστο ειναι λογικο να χτυπαει πρωτοκολο το πλοιο αφου ειναι πολυ χαμηλα για 1 πλοιο αυτου του μεγεθους.Εγω 22 ιουλιου που ταξιδεψα απο πειραια μαλλον υποτονικη θα χαραχτηριζα την κινηση.

  2. #1562
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Σιγουρα το πρωτοκολλο ειναι μικρο για το μεγεθος του, γυρω στα 700 ατομα.

    Αλλα οταν ταξιδευα συχνα παλαιοτερα δεν ηταν λιγες οι φορες που βια ξεπερνουσε τα 50-70 ατομα εκτος φουλ σεζον, οποτε οταν ειναι τιγκα το γκαραζ και εχει καμια 700αρια επιβατες κανει εντονη αντιθεση εστω και αν ειναι φουλ σεζον.

  3. #1563
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Συμφωνα με τον πρακτορα της ΛΑΝΕ στην Καλαματα φετος υπηρξε αυξηση 30% στους επιβατες και 38% στα οχηματα...


  4. #1564
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Μιλωντας χθες στο τηλεφωνο με ενα φιλο θυμηθηκα ενα υπεροχο ταξιδι απο το, μακρινο πλεον, 2011.

    Λογω απεργιας απο προηγουμενες μερες το προγραμμα ειχε αλλαξει και ο ποιητης αναχωρησε αργα το βραδυ της Παρασκευης 1/7/2011, σχεδον μεσανυχτα, απο τον Πειραια.

    Αποτελεσμα αυτου ηταν να φτασει με το χαραμα στην ομορφη Μονεμβασια ενω τοτε αραζε στο βορειο λιμανι. Κατα την αναχωρηση λοιπον περασε ανατολικα της επιβλητικης νησιδας και της πανεμορφης μικρης πολης που ηταν λουσμενη με τα γλυκα χρωματα της ανατολης.

    Ηταν μια απο τις ομορφοτερες καταβολατρικες στιγμες που εχω ζησει και δεν την ξεχνω ποτε. Η τυχη τα εφερε ετσι ωστε απο τη μια μπαντα να μας μαγευει η θεα ενος τοσο ομορφου και μοναδικου τοπιου και απο την αλλη να βγαινει ο ηλιος μεσα απο τη γαληνια θαλασσα.

    Kornaros_Monemvasia_2_7_2011.jpgKornaros_Monemvasia_2_7_2011_2.jpgKornaros_Monemvasia_2_7_2011_3.jpgKornaros_anatoli_iliou_eksw_apo_Monemvasia_2_7_2011.jpg


    Λιγες ωρες αργοτερα φταναμε στον, παραδοξως συννεφιασμενο μεσα στο καλοκαιρι, θρυλικο Ποταμο των Αντικυθηρων.
    Ο καπτα Δημητρης στη βαρδιολα του με το τσιγαρο στο στομα ετοιμος να καλημερισει σε λιγα λεπτα τους λιγοστους ηρωϊκους κατοικους...
    Αυτη τη φωτογραφια μετα απο λιγο καιρο την ειχα στειλει, μαζι με αλλες, σε μια κυρια απο τα Αντικυθηρα που γνωρισα στο βαπορι και μου ζητησε φωτογραφιες του καπετανιου για να τις βαλουν στο καφενειο. Νομιζω οτι εχουν βαλει καποια αλλα δεν ξερω αν ειναι αυτη.

    Kornaros_Dimitris_Ladas_Antikythira_2_7_2011.jpg

  5. #1565
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    224

    Προεπιλογή

    Υπέροχες φωτογραφίες Καπτα-Νιόνιο !!!
    Ευχαριστούμε που τις μοιράστηκες μαζί μας

    ΜΦΧ

  6. #1566
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Σιγουρα στην ακτοπλοϊα μας με τα τοσα νησια και πελαγη ειναι πολλα τα μπουγαζια και τα περασματα που θεωρουνται δικαιως θρυλικα...

    Εχω περασει αρκετα απο αυτα, ολα τα εχω στην καρδια μου και στη μνημη μου.
    Αν ομως ειχα να επιλεξω μονο ενα, αν ειχα να επιλεξω αυτο που οταν το κροσαρω με πιανει το μεγαλυερο δεος απ'ολα η απαντηση ειναι μια.

    Το περασμα μεταξυ Κασου και ανατολικης Κρητης...

    Απομακρο, πανεμορφο, δυσκολο, με τη θαλασσα να ερχεται απο απεραντη αποσταση, τα κυματα βουνα και συνηθως σε γωνιες δυσκολες για το βαπορι οταν ο καιρος αγριευει.

    Το πρωτο μου ταξιδι με τον Κορναρο το εκανα στις 6/8/2008, ενα υπεροχο απογευμα, απο Κασο για Σητεια στον τελευταιο χρονο που το βαπορι ηταν μονιμα στη γραμμη. Απολαυσα ενα μαγικο ηλιοβασιλεμα στο πλωριο μπαλκονι και κοιτωντας για λιγο πισω, στο μεσαιο παραθυρο της γεφυρας, ενας συμπαθεστατος υποπλοιαρχος αγναντευε στο βαθος. Λιγους μηνες αργοτερα, τον 3/2009, θα τον γνωριζα. Το ονομα του; Βαγγελης Στουραϊτης, η πορεια του στη γραμμη με την Πρεβελαρα γνωστη...

    Ειχα τη χαρα να το κροσαρω ξανα με τον Κορναρο το Φεβρουαριο του 2015 και προς τις δυο κατευθυνσεις.
    Δε σας κρυβω οτι επειδη ειχα πιστεψει πως ποτε δε θα το ξανακροσαρω με τον Κορναρο, μετα την αποχωρηση του το Φθινοπωρο 2008, και επειδη πιστευα οτι πολυ δυσκολα θα το ξανακροσαρω μαζι του στο μελλον· στο πηγαινε, οταν περασαμε, βραδυ, τον Καβο Σιδερο και ειχαμε μπροστα μας αυτα τα υπεροχα 26 ν.μ. μεχρι τη δυτικη ακρη της Κασου συγκινηθηκα...
    Με καιρο γυρω στα 5 μποφορ ΒΔ αν θυμαμαι καλα, κρυο και ενα πολυ ελαφρυ ψιλοβροχο ακουμπησα στην ξυλινη κουπαστη, αγναντευα προς πλωρα και ταξιδεψα...
    Αυτο το κροσαρισμα με το βαπορι να επιστρεφει κουρασμενο, χειμωνα, εκει που εγραψε θρυλους στο παρελθον μακρια απο τα λαμπερα φωτα των γραμμων φιλετων και το γεγονος οτι αρκετος ντοπιος κοσμος ειχε ξεχασει την προσφορα του εκανε τη στιγμη ακομα πιο ιδιαιτερη.

    Μια εσωτερικη σκεψη "ρε μπαγασα ακομα πας, ακομα εξυπηρετεις, ακομα αγωνιζεσαι, εστω και κουρασμενος" και ενα μικρο χαδι στην κουπαστη βγηκαν αυθορμητα...
    Μπορει να φαινεται υπερβολικο, μαλλον ειναι, αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι ηταν αληθινο...


    Παρακατω τεσσερις φωτογραφιες απο το θρυλικο αυτο περασμα. Μια απο τη στιγμη που περιγραφω παραπανω στο πηγαινε (με 90" ανοιχτο το κλειστρο για να βγει μεσα σε βαθυ σκοταδι) και αλλες τρεις απο την επιστροφη με τον ηλιο να δυει.


    Kornaros_Siteia_Kasos_14_2_2015.JPG
    Kornaros_Kasos_Siteia_15_2_2015.JPGKornaros_Kasos_Siteia_15_2_2015_2.JPGLadas_Kasos_Siteia_15_2_2015.JPG
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Captain_Nionios : 06-10-2016 στις 13:35

  7. #1567
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.880

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Captain_Nionios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγουρα στην ακτοπλοϊα μας με τα τοσα νησια και πελαγη ειναι πολλα τα μπουγαζια και τα περασματα που θεωρουνται δικαιως θρυλικα...

    Εχω περασει αρκετα απο αυτα, ολα τα εχω στην καρδια μου και στη μνημη μου.
    Αν ομως ειχα να επιλεξω μονο ενα, αν ειχα να επιλεξω αυτο που οταν το κροσαρω με πιανει το μεγαλυερο δεος απ'ολα η απαντηση ειναι μια.

    Το περασμα μεταξυ Κασου και ανατολικης Κρητης...

    Απομακρο, πανεμορφο, δυσκολο, με τη θαλασσα να ερχεται απο απεραντη αποσταση, τα κυματα βουνα και συνηθως σε γωνιες δυσκολες για το βαπορι οταν ο καιρος αγριευει.

    Το πρωτο μου ταξιδι με τον Κορναρο το εκανα στις 6/8/2008, ενα υπεροχο απογευμα, απο Κασο για Σητεια στον τελευταιο χρονο που το βαπορι ηταν μονιμα στη γραμμη. Απολαυσα ενα μαγικο ηλιοβασιλεμα στο πλωριο μπαλκονι και κοιτωντας για λιγο πισω, στο μεσαιο παραθυρο της γεφυρας, ενας συμπαθεστατος υποπλοιαρχος αγναντευε στο βαθος. Λιγους μηνες αργοτερα, τον 3/2009, θα τον γνωριζα. Το ονομα του; Βαγγελης Στουραϊτης, η πορεια του στη γραμμη με την Πρεβελαρα γνωστη...

    Ειχα τη χαρα να το κροσαρω ξανα με τον Κορναρο το Φεβρουαριο του 2015 και προς τις δυο κατευθυνσεις.
    Δε σας κρυβω οτι επειδη ειχα πιστεψει πως ποτε δε θα το ξανακροσαρω με τον Κορναρο, μετα την αποχωρηση του το Φθινοπωρο 2008, και επειδη πιστευα οτι πολυ δυσκολα θα το ξανακροσαρω μαζι του στο μελλον· στο πηγαινε, οταν περασαμε, βραδυ, τον Καβο Σιδερο και ειχαμε μπροστα μας αυτα τα υπεροχα 26 ν.μ. μεχρι τη δυτικη ακρη της Κασου συγκινηθηκα...
    Με καιρο γυρω στα 5 μποφορ ΒΔ αν θυμαμαι καλα, κρυο και ενα πολυ ελαφρυ ψιλοβροχο ακουμπησα στην ξυλινη κουπαστη, αγναντευα προς πλωρα και ταξιδεψα...
    Αυτο το κροσαρισμα με το βαπορι να επιστρεφει κουρασμενο, χειμωνα, εκει που εγραψε θρυλους στο παρελθον μακρια απο τα λαμπερα φωτα των γραμμων φιλετων και το γεγονος οτι αρκετος ντοπιος κοσμος ειχε ξεχασει την προσφορα του εκανε τη στιγμη ακομα πιο ιδιαιτερη.

    Μια εσωτερικη σκεψη "ρε μπαγασα ακομα πας, ακομα εξυπηρετεις, ακομα αγωνιζεσαι, εστω και κουρασμενος" και ενα μικρο χαδι στην κουπαστη βγηκαν αυθορμητα...
    Μπορει να φαινεται υπερβολικο, μαλλον ειναι, αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι ηταν αληθινο...


    Παρακατω τεσσερις φωτογραφιες απο το θρυλικο αυτο περασμα. Μια απο τη στιγμη που περιγραφω παραπανω στο πηγαινε (με 90" ανοιχτο το κλειστρο για να βγει μεσα σε βαθυ σκοταδι) και αλλες τρεις απο την επιστροφη με τον ηλιο να δυει.


    Kornaros_Siteia_Kasos_14_2_2015.JPG
    Kornaros_Kasos_Siteia_15_2_2015.JPGKornaros_Kasos_Siteia_15_2_2015_2.JPGLadas_Kasos_Siteia_15_2_2015.JPG
    Και βέβαια ήταν αληθινό φίλε μου αυτό που ένιωσες και αυτό που βίωσες. Οι ευχάριστες διαψεύσεις της ζωής Ομορφες σκέψεις, όμορφες εικόνες που πραγματικά θα σε γεμίζουν για όλη σου τη ζωή...

  8. #1568
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    ναξος
    Μηνύματα
    294

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Captain_Nionios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγουρα στην ακτοπλοϊα μας με τα τοσα νησια και πελαγη ειναι πολλα τα μπουγαζια και τα περασματα που θεωρουνται δικαιως θρυλικα...

    Εχω περασει αρκετα απο αυτα, ολα τα εχω στην καρδια μου και στη μνημη μου.
    Αν ομως ειχα να επιλεξω μονο ενα, αν ειχα να επιλεξω αυτο που οταν το κροσαρω με πιανει το μεγαλυερο δεος απ'ολα η απαντηση ειναι μια.

    Το περασμα μεταξυ Κασου και ανατολικης Κρητης...

    Απομακρο, πανεμορφο, δυσκολο, με τη θαλασσα να ερχεται απο απεραντη αποσταση, τα κυματα βουνα και συνηθως σε γωνιες δυσκολες για το βαπορι οταν ο καιρος αγριευει.

    Το πρωτο μου ταξιδι με τον Κορναρο το εκανα στις 6/8/2008, ενα υπεροχο απογευμα, απο Κασο για Σητεια στον τελευταιο χρονο που το βαπορι ηταν μονιμα στη γραμμη. Απολαυσα ενα μαγικο ηλιοβασιλεμα στο πλωριο μπαλκονι και κοιτωντας για λιγο πισω, στο μεσαιο παραθυρο της γεφυρας, ενας συμπαθεστατος υποπλοιαρχος αγναντευε στο βαθος. Λιγους μηνες αργοτερα, τον 3/2009, θα τον γνωριζα. Το ονομα του; Βαγγελης Στουραϊτης, η πορεια του στη γραμμη με την Πρεβελαρα γνωστη...

    Ειχα τη χαρα να το κροσαρω ξανα με τον Κορναρο το Φεβρουαριο του 2015 και προς τις δυο κατευθυνσεις.
    Δε σας κρυβω οτι επειδη ειχα πιστεψει πως ποτε δε θα το ξανακροσαρω με τον Κορναρο, μετα την αποχωρηση του το Φθινοπωρο 2008, και επειδη πιστευα οτι πολυ δυσκολα θα το ξανακροσαρω μαζι του στο μελλον· στο πηγαινε, οταν περασαμε, βραδυ, τον Καβο Σιδερο και ειχαμε μπροστα μας αυτα τα υπεροχα 26 ν.μ. μεχρι τη δυτικη ακρη της Κασου συγκινηθηκα...
    Με καιρο γυρω στα 5 μποφορ ΒΔ αν θυμαμαι καλα, κρυο και ενα πολυ ελαφρυ ψιλοβροχο ακουμπησα στην ξυλινη κουπαστη, αγναντευα προς πλωρα και ταξιδεψα...
    Αυτο το κροσαρισμα με το βαπορι να επιστρεφει κουρασμενο, χειμωνα, εκει που εγραψε θρυλους στο παρελθον μακρια απο τα λαμπερα φωτα των γραμμων φιλετων και το γεγονος οτι αρκετος ντοπιος κοσμος ειχε ξεχασει την προσφορα του εκανε τη στιγμη ακομα πιο ιδιαιτερη.

    Μια εσωτερικη σκεψη "ρε μπαγασα ακομα πας, ακομα εξυπηρετεις, ακομα αγωνιζεσαι, εστω και κουρασμενος" και ενα μικρο χαδι στην κουπαστη βγηκαν αυθορμητα...
    Μπορει να φαινεται υπερβολικο, μαλλον ειναι, αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι ηταν αληθινο...


    Παρακατω τεσσερις φωτογραφιες απο το θρυλικο αυτο περασμα. Μια απο τη στιγμη που περιγραφω παραπανω στο πηγαινε (με 90" ανοιχτο το κλειστρο για να βγει μεσα σε βαθυ σκοταδι) και αλλες τρεις απο την επιστροφη με τον ηλιο να δυει.


    Kornaros_Siteia_Kasos_14_2_2015.JPG
    Kornaros_Kasos_Siteia_15_2_2015.JPGKornaros_Kasos_Siteia_15_2_2015_2.JPGLadas_Kasos_Siteia_15_2_2015.JPG
    καθε φορα ταξιδευουμε μαζι σου. την προηγουμενη στη Μονεμβασια και τωρα Σητεια-Κασο! στις φωτογραφιες εχεις την εντυπωση οτι θα ακουσεις τη θαλασσα! σε ευχαριστουμε που μας ταξιδευεις

  9. #1569
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστω παρα πολυ για τα ομορφα λογια.

    Σχεδον καθε γωνια των θαλασσων μας ειναι υπεροχη, ομως στην Κασοκαρπαθια και τα βαπορια της εχω μια ιδιαιτερη αδυναμια και αυτο βγαινει...

  10. #1570
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    3.094

    Προεπιλογή

    Εκδρομή ενόψει του τριημέρου της 28ης Οκτωβρίου με το "Βιτσέντζος Κορνάρος" από Κρήτη προς Κύθηρα και Γύθειο! Αναλυτικά το πρόγραμμα της εκδρομής:

    lanesealines_poster_2016_28h okt.jpg

Σελίδα 157 από 173 ΠρώτηΠρώτη ... 57107147155156157158159167 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας