Σελίδα 171 από 173 ΠρώτηΠρώτη ... 71121161169170171172173 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.701 έως 1.710 από 1722

Θέμα: Βιτσέντζος Κορνάρος [Vitsentzos Kornaros, Pride of Winchester, Viking Viscount]

  1. #1701
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ας δούμε από το Βιτσέντζος Κορνάρος την μηχανή και τον πίνακα στο μηχανοστάσιο με τα χειριστήρια. Να δούμε τι θα γίνει αυτό το πλοίο?

    ΒΙΝΤΣΕΝΤΖΟΣ-ΚΟΡΝΑΡΟΣ-167-24-08-2019.jpg ΒΙΝΤΣΕΝΤΖΟΣ-ΚΟΡΝΑΡΟΣ-169-24-08-2019.jpg

  2. #1702
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Διάβασα στο ίνσταγκραμ, ότι πριν από λίγο ξεκίνησε το τελευταίο του ταξίδι. Στο marinetraffic, ταιριάζει αυτό με την πορεία του Christos XL. Αν κάποιος συμφορουμίτης ξέρει κάτι..

  3. #1703
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    3.090

    Προεπιλογή

    Πράγματι, ο αγαπημένος ποιητής της άγονης γραμμής, έλυσε κάβους για το ταξίδι δίχως επιστροφή.

  4. #1704
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από threshtox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασα στο ίνσταγκραμ, ότι πριν από λίγο ξεκίνησε το τελευταίο του ταξίδι. Στο marinetraffic, ταιριάζει αυτό με την πορεία του Christos XL. Αν κάποιος συμφορουμίτης ξέρει κάτι..
    Ναι δυστυχώς,.........και που δεν μπορουμε να βγουμε.

  5. #1705
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Μηνύματα
    1.108

    Προεπιλογή Κάποια πράγματα δεν είναι τυχαία!

    Καλησπέρα σας, εύχομαι όλοι οι παλιοί φίλοι να είναι καλά.

    Δεν ξέρω πόσοι με θυμάστε μιας και έχω χρόνια να μπω και να γράψω, αλλά μετά από τόσο καιρό κάτι με έτρωγε απόψε....

    Και πράγματι ξαφνικά βλέπω ότι το πλοίο ήρωας των παιδικών μου χρόνων σαλπάρει για τελευταία φορά.
    Το σκαρί που με έκανε καραβολάτρη και ας μην ήξερα τότε ότι το λένε έτσι, το πλοίο που ζωγράφιζα στα τετράδια και τα μπλοκ μου, το καράβι που μας σήκωνε αξημέρωτα (4:30) για τις διακοπές στο χωριό σήμερα τελειώνει.

    Ο Κορνάρος γέμιζε τα πρόσωπα των μεγάλων με θαυμασμό και καμάρι για τις ικανότητες και την ακρίβεια του, έχει και φτερά για τον καιρό όπως έλεγαν, ακόμα θυμάμαι τον πατέρα μου να με σηκώνει πάνω του για να μου δείξει το λιμάνι μας, πρωί πρωί από το μπαλκόνι της πλώρης και τον αέρα του Καρπάθιου μανιασμένο ως συνήθως.

    Άλλαξαν τόσα άλλωστε, τα χρόνια περνούν οι άνθρωποι φεύγουν έτσι φεύγουν και τα πλοία.

    Μπορεί να μην έγινα καπετάνιος, ούτε πλοιοκτήτης του όπως φανταζόμουν μικρός όμως η αναφορά και μόνο στο όνομα του με γεμίζει νοσταλγία και ενθουσιασμό, θα προσπαθήσω να το θυμάμαι στις καλές εποχές μακριά από την εγκατάλειψη των τελευταίων χρόνων.

    Το όμορφο καράβι ή μάλλον ολόκληρη η εταιρεία είχε την ατυχία να πέσει σε μοιραία αδιάφορα ή αδύναμα χέρια που έφεραν την καταστροφή αφού πρώτα ξεζούμισαν αυτό και τις επιδοτήσεις τόσων ετών.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ilias 92 : 11-04-2020 στις 01:07

  6. #1706
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Όμορφες κουβέντες για ένα όμορφο καράβι, ιδανικό για όσους αγαπάνε τα ναυτικά ταξίδια. 26 χρόνια στο Αιγαίο... θα μας λήψει το σουλούπι του, το τελευταίο με το σχέδιο της Townsend Thoresen με τα μεγάλα πλωριά μπαλκόνια και τις ιδιαίτερες πλώρες.

    kornaros-rethimon-kg minos.jpg

  7. #1707
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι - Άλικα Λακωνίας - Χανιά
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    Θα λείψει.
    Από όλες τις πλευρές…

  8. #1708

  9. #1709
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Μηνύματα
    445

    Προεπιλογή

    Και η άφιξη στον τελευταίο προορισμό...
    https://youtu.be/06UAUaFUGFA

  10. #1710
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Μπράβο παιδιά.
    (Στην φωτογραφία του Avatars είναι το αντιτορπιλικό Panthir2 d72. Την φωτογραφία την πήρα από την "Βικιπαιδεία" και προέρχεται από την Επίσημη Ιστοσελίδα του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού - http://www.hellenicnavy.gr/panthir12_46.asp)

Σελίδα 171 από 173 ΠρώτηΠρώτη ... 71121161169170171172173 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας