Σελίδα 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 6789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 71 έως 80 από 86

Θέμα: Αιγεύς [Aegeus, Ζέφυρος, Σύρος Εξπρές, Νεάσα Εξπρές]

  1. #71

    Προεπιλογή

    Στο λιμάνι της Σκοπέλου ως ΑΙΓΕΥΣ μαζί με το ΣΚΟΠΕΛΙΤΗΣ, κάπου ανάμεσα 1975 και 1985.

    Image 01.jpg
    Πηγή : flickr - Peter

    Να προσθέσω στο ιστορικό του πλοίου την προσωπική μου μαρτυρία, που αφορά στο πέρασμα του έστω και για μικρό (ίσως και ...μικρότατο) χρονικό διάστημα από το λιμάνι της Ραφήνας και τον νότιο Ευβοικό. Πιτσιρικάς ήμουν, κάπου στο πρώτο μισό της δεκαετίας '70, που είχα κάνει ένα αρκετά επεισοδιακό (λόγω πολύ άσχημου καιρού) ταξίδι μαζί του από την Ραφήνα για την Κάρυστο.

  2. #72
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Έχω την εντύπωση ότι στην Ραφήνα εμφανίστηκε το 1983 με το ναυάγιο του ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ.

  3. #73

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω την εντύπωση ότι στην Ραφήνα εμφανίστηκε το 1983 με το ναυάγιο του ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ.
    Ετσι ειναι ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ ο νομικος το πηρε απευθειας απο τους Ζακυνθινους.Ραφηνα πηγε μετα το ναυαγειο του χρυση αυγη και την αποχωρηση της πλοιοκτητριας εταιρειας πολεμη απο την ακτοπλοια οποτε δεν ειχε κανενα πλοιο για Ανδρο και για πολυ λιγο

  4. #74

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω την εντύπωση ότι στην Ραφήνα εμφανίστηκε το 1983 με το ναυάγιο του ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ.
    Αγαπητέ ΒΙΚΤΩΡ, δεν γνωρίζω και δεν μπορώ (ούτε βέβαια και θέλω !!!) να αμφισβητήσω το ότι το ΑΙΓΕΥΣ "εμφανίστηκε" στην Ραφήνα το 1983. Για να το λες έτσι σίγουρα είναι. Ταυτόχρονα όμως είναι και απόλυτα βέβαιο, ότι -όπως έγραψα παραπάνω- έχω ταξιδέψει μαζί του από Ραφήνα για Κάρυστο -μία μοναδική φορά- στις αρχές (πρώτο μισό) της δεκαετίας του '70. Δεν το 'ακουσα, δεν το διάβασα, δεν μου το είπανε, το έζησα.

    Από εκεί και πέρα, είναι αυτονόητο πως δεν γνωρίζω για ποιόν λόγο είχε περάσει τότε από την Ραφήνα, αν ήταν δηλαδή κάποια προσπάθεια δρομολόγησης που δεν "έπιασε", ή αν ήταν κάποιο προσωρινό πέρασμα για ελάχιστες ημέρες, ίσως για κάποια προσωρινή αντικατάσταση κάποιου άλλου πλοίου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 03-11-2015 στις 19:33

  5. Προεπιλογή

    Αγαπητοι φιλοι το ΑΙΓΕΥΣ σταματησε απο τη Ζακυνθο τον Οκτωμβριο του 1973. Δε γνωριζω ομως που δρομολογηθηκε.

  6. #76

    Προεπιλογή

    Ειναι γνωστο που ειχε δρομολογηθει το Αιγευς εδω και χρονια.Προσωπικα το βαπορι αυτο το γνωριζω απο το 1975 και παρακολουθουσα πολυ την ολη του πορεια στο περασμα του χρονου.Οταν δουλευε στη Ζακυνθο πλοιαρχος ηταν κατα βαση ο πολυ γνωστος Αναργυρος Σαρρης, ναιας ναιας2 παναγια τηνου, και επι νομικου για πολλα χρονια ο Τακης Ζαφειροπουλος πολυ χαρακτηριστικη φυσιογνωμια και αγαπητος στον κοσμο.

  7. #77
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Όταν έφυγε από τη Ζάκυνθο δρομολογήθηκε από Κύμη προς Λήμνο-Αλεξανδρούπολη-Λέσβο και από Αγ.Κωνσταντίνο-Σποράδες-Κύμη. Και εγώ ξέρω πως η πρώτη επαφή του πλοίου με τη Ραφήνα - και ταυτόχρονα πρώτη επαφή της εταιρίας Νομικού - ήταν το 1983 ελέω του ναυαγίου. Για ταξίδια προς Μαρμάρι-Κάρυστο δεν είχα ξανακούσει.

  8. #78

    Προεπιλογή

    Επειδή τις περισσότερες φορές θυμόμαστε τα καλοκαιρινά δρομολόγια , το Αιγεύς όταν το πήρε ο Νομικός με καπετάνιο τον Τάκη Ζαφειρόπουλο από την Κύμη , έκανε δρομολόγια στο σύστημα Βόλος-Αγ. Κων/νος - Σποράδες - Κύμη μαζί με το Σκύρος και το Θήρα και το Σκιάθος , ενώ αργότερα ήρθε και το Σκόπελος .

    Το Αιγεύς άνοιξε και την γραμμή Κύμη-Αγ. Ευστράτιος-Λήμνος , αλλά έκανε ένα περίεργο δρομολόγιο , όπου πήγαινε μετά Καβάλα - Σαμοθράκη - Αλεξανδρούπολη - Μυτιλήνη - Λήμνο - Αγ. Ευστράτιο - Σποράδες - Αγ. Κων/νο και ξαναγύριζε με αποτέλεσμα το δρομολόγιο να έφτανε σε διάρκεια την μία εβδομάδα . Αργότερα μπήκε και το Σκόπελος στο δρομολόγιο και έτσι μοιράστηκε και αυτά πάλι άλλαξαν όταν οι Σκυριανοί έβαλαν το Ανεμόεσσα και ο Νομικός ήθελε να ανεβάσει τα δρομολόγια από Κύμη , μέχρι να τον αναγκάσουν με πολιτική επιλογή να αποχωρήσει .

    Τον χειμώνα όμως ο Νομικός μείωνε έως και σταμάταγε τα πλοία και αυτό ήταν και το παράπονο των νησιωτών . Ετσι μπορεί κάποιους χειμώνες τα πλοία του να έκαναν σκάντζες άλλων πλοίων και έτσι το Αιγεύς να βρέθηκε στην Ραφήνα να κάνει δρομολόγια προς Κάρυστο .

    Αλλωστε στην ακτοπλοία μας ο χειμώνας κρατάει 9 μήνες από 15-9 μέχρι 15-6 .

  9. Προεπιλογή

    Οταν το ΑΙΓΕΥΣ ηταν στη Ζακυνθο ο Αναργυρος Σαρρης ηταν πλοιαρχος στο Μαρθα, που στο μεταξυ ειχε σταματησει για μετασκευη. Στο ΑΙΓΕΥΣ πλοιαρχος ηταν ο Γεωργιος Αμεντας απο τη Χιο, και εμενε διπλα απο το σπιτι μου εδω στη Ζακυνθο με την οικογενεια του.

  10. #80

    Προεπιλογή

    Στην συζήτηση που είχε γίνει στα αμέσως προηγούμενα ποστ, από το Νο 71 και μετά, να προσθέσουμε ακόμα μία μαρτυρία που αφορά στην "σχέση" του ΑΙΓΕΥΣ με το λιμάνι της Ραφήνας, και η οποία αναφέρει ότι εκεί πρωτοδρομολογήθηκε (!!!) αμέσως μετά την κατασκευή του.

    Από το "Εν Άνδρω" (enandro.gr) και τον Αντώνη Λαζαρή :

    .......Ένας από τους ανθρώπους που έζησαν για τα καλά την ανάπτυξη του λιμανιού της Ραφήνας μετά το 1965 είναι ο Μαρίνος Γκιβίσης, ιδιοκτήτης και οδηγός φορτηγών από το Παραδείσι του Μαρμαρίου. Ο Μαρίνος Γκιβίσης έζησε για τα καλά το λιμάνι από το 1965 έως το 2000 ταξιδεύοντας για την Άνδρο με όλα τα πλοία που πέρασαν από τη γραμμή......

    Το σύντομο πέρασμα του «Αιγεύς»

    Την ίδια περίπου εποχή, το 1968-1969, δρομολογούνται από το λιμάνι της Ραφήνας τα πλοία ανοικτού τύπου ( οι γνωστές "παντόφλες") «Άγιος Νικόλαος» , «Ιωάννης Μ» και «Μιχαήλ». Ταξίδευαν για Στείρα και για Μαρμάρι, σε εναλλάξ δρομολόγια. Σύμφωνα με όσα μας είπε ο Μαρίνος Γκιβίσης:

    «Το «Άγιος Νικόλαος» και το «Ιωάννης Μ» ανήκαν στα αδέλφια Μανσόλα. Για τους αδελφούς Μανσόλα δρομολογήθηκε το 1970 και το «Αιγεύς» για δρομολόγια στη γραμμή από Ραφήνα για Άνδρο. Όμως το σχέδιο δεν πήγε καλά και το πλοίο έφυγε γρήγορα από τη Ραφήνα. Το πλοίο συνέχισε, αρχικά, στη γραμμή Κυλλήνης-Ζακύνθου και στη συνέχεια στις Βόρειες Σποράδες όπου ταξίδεψε για χρόνια με τα σινιάλα του Νομικού».
    Πηγή και ολόκληρη η πολύ ενδιαφέρουσα δημοσίευση εδώ.

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 6789 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας