Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 43 από 43

Θέμα: Ένδυση στη θάλασσα «Απορίας ¶ξιον Νο 2»

  1. #41
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    [quote=gmav;44692]το πόσα κιλα θα βάλεις στην κατάδυση εξαρτάται απο την άνωση που έχεις συνολικά και όχι απο την υδροβιότητα...
    /quote]

    Σωστό

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gmav Εμφάνιση μηνυμάτων
    ατμοσφαιρικό αέρα μπορεις να χρησιμοποιήσεις και σε μεγαλύτερα βάθη...
    Σιγά-σιγά αυτά, με το καιρό....

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gmav Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα.. το ποσο απαραιτητο ειναι, ίσως μπορουμε να το συζητήσουμε... σε τόσες καταδύσεις που έχω κάνει... δε το έχω χρειαστέι ποτες μου...
    Από την άλλη, εμένα μου έχει φανεί πολλές φορές χρήσιμο:

    α) Κόβουμε παρατημένες πετονιές που μπλέξαμε
    β) Σκαλίζουμε πράγματα που δεν ξέρουμε (χωρίς να τα τραυματίσουμε)
    γ) Στερεώνουμε τον αναπνευστήρα, όταν τον παίρνουμε μαζί.

    Εγώ δεν έχω χρειαστεί ποτέ το χταπόδι μου... να το βγάλω?

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gmav Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην Ελλάδα δεν υπάρχει νόμος που να σου απαγορεύει τη χρήση γαντιών. η απαγορευση υπαρχει απο όσο γνωρίζω σε καταδύσεις στα θαλάσσια παρκα στην ερυθρά θάλασσα. δε ξέρω αν ισχύει και σε άλλες χώρες...

    Θεωρώ τα γάντια πολύ χρήσιμα για να μπορείς να κινηθείς - πιάσεις - πιαστείς με ασφάλεια, με δεδομένο επίσης ότι λίγοι έχουν τις γνώσεις για
    να μην (π.χ.) χαϊδέψουν μία ανεμόνη ή να ακουμπήσεις στον βράχο (που δεν πρόσεξες τους αχινούς), ενώ παράλληλα μετά από τόση ώρα στο νερό, το δέρμα του χεριού έχει γίνει πάρα πολύ μαλακό.

    Έτσι είναι, δεν είναι έτσι?
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

  2. #42
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Kyriakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν έχω χρειαστεί ποτέ το χταπόδι μου... να το βγάλω?

    ναι... αν θες μπορεις να το βγάλεις...
    δεν ειναι απαραίτητο το χταπόδι για να γινει η κατάδυση... ειναι απλά ενα επιπλεον μέτρο ασφάλειας....

    δε ξέρω αν ισχύει και τώρα, αλλα πριν απο μερικά χρόνια, η εκπαιδευση της συντροφικής αναπνοής γινόταν με το μοναδικό 2ο στάδιο του ρυθμιστή... τότε η ύπαρξη του "χταποδιού" ήταν πολυτέλεια!!!

    δε ξερω αν παρατήρησες, το σχόλιό μου ήταν στο ποσο απαραιτητο ειναι το μαχαίρι (δηλαδή αν χωρίς το μαχαίρι δε γίνεται κατάδυση) και όχι στο αν χρειάζεται ή όχι... (για έξτρα λόγους ασφαλειας, όπως αναφέρεις, μπλεξίματα κτλ...)




    Θεωρώ τα γάντια πολύ χρήσιμα για να μπορείς να κινηθείς - πιάσεις - πιαστείς με ασφάλεια, με δεδομένο επίσης ότι λίγοι έχουν τις γνώσεις για
    να μην (π.χ.) χαϊδέψουν μία ανεμόνη ή να ακουμπήσεις στον βράχο (που δεν πρόσεξες τους αχινούς), ενώ παράλληλα μετά από τόση ώρα στο νερό, το δέρμα του χεριού έχει γίνει πάρα πολύ μαλακό.

    Έτσι είναι, δεν είναι έτσι?
    έτσι είναι.... ετσι ειναι.... :grin:
    JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45" 2005 - "ELPIDA"
    [url]www.sailman.gr[/url]

  3. #43
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gmav Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε ξέρω αν ισχύει και τώρα, αλλα πριν απο μερικά χρόνια, η εκπαιδευση της συντροφικής αναπνοής γινόταν με το μοναδικό 2ο στάδιο του ρυθμιστή... τότε η ύπαρξη του "χταποδιού" ήταν πολυτέλεια!!!
    ΩΠΑ!! Κρύβε χρόνια!!

    Πάντως 2000-2001 εγώ την έκανα την εκπαίδευση της συντροφικής αναπνοής.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gmav Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε ξερω αν παρατήρησες, το σχόλιό μου ήταν στο ποσο απαραιτητο ειναι το μαχαίρι (δηλαδή αν χωρίς το μαχαίρι δε γίνεται κατάδυση) και όχι στο αν χρειάζεται ή όχι... (για έξτρα λόγους ασφαλειας, όπως αναφέρεις, μπλεξίματα κτλ...)
    Όχι, δεν το παρατήρησα. Έμεινα στο "δε μου χρειάστηκε ποτέ..."

    OLINAKI, καμία απορία?
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας