Σελίδα 13 από 98 ΠρώτηΠρώτη ... 311121314152363 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 121 έως 130 από 979

Θέμα: Νάξος [Naxos]

  1. #121
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Έχω επιφυλάξεις Νικόλα.... Τα γόνατα, τα φουγάρα, τα όκια... ο καθρέπτης. Κάτι δε μου κολλάει. Αν δεν έχει γίνει ευνουχισμός και της μετασκευής το κιγκλίδωμα, το βαπόρι αυτό δεν είναι το Νάξος. Δώσε μου ένα 24ώρο να «αποφανθώ». Να κλάψω επειδή ζει; Να κλάψω επειδή -αν είναι αυτό- επειδή έχει υποστεί τρελλή μετάλλαξη; Και για τα δύο;

    Α ρε Νικόλα και να φανταστείς ό,τι σήμερα είχα επαφές με άτομο του ναυτιλιακού χώρου και γι' αυτό τον λόγο. Όταν γύρισα σπίτι έλαβα και το μήνυμά σου. Η αρρώστεια σε όλα τα γεωγραφικά μήκη και πλάτη της οικουμένης. Τηλεπάθεια; Είσαι θεός φίλε. Είναι δεν είναι το βαπόρι αυτό, εσύ είσαι άπαιχτος. . και -

  2. #122
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.957

    Προεπιλογή

    Captain Mac βεβαιως και σ'ευχαριστουμε για την φωτογραφια του Ναξος που ανεβασες! φανηκε σαν να σε πηρα λιγο απο τα μουτρα με το λιμανι που ειπες οτι ηταν της Σαντορινης

  3. #123
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Κάπταιν-μάκ ξέχασα πάνω στην ταραχή μου να σε ευχαριστήσω κι εγώ για την φωτογραφία σου. Μόλις μπήκα σπίτι και μόλις έλαβα μήνυμα από τον ηγέτη (paroscayak) για τον Μεγαλέξανδρο. Να 'σαι καλά φίλε μου. Φωτογραφία από το πρώτο καλοκαίρι του βάπορα με τα κιτσάτα σινιάλα.Κι αν πονάει, η ιστορία διδάσκει.

  4. #124
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή Επιπλέον φωτογραφία

    Ειλικρινά, κι εγώ δεν μπορώ να το πιστέψω ακόμα από την ταραχή μου. Μόλις είδα την φωτογραφία, πάγωσα. Πέρα από τις λιποθυμικές τάσεις, κοίταξα σαν χαμένος τη φωτογραφία. Δεν ειμαι σίγουρος, γι αυτό και ζήτησα από όλους σας, την επιβεβαίωση.

    Τα παράθυρα της γέφυρας και οι βαρδιόλες το μαρτυρούν αναδιαμφισβήτητα. Το ζωνάρι του το ίδιο, η πλώρη του δεν φαίνεται και τόσο καλά. Ο καθρέφτης θυμίζει μετασκευή προς το «Πάρος». Που είδες τις τσιμινιέρες γιατί δεν μπορώ να τις διακρίνω.

    Περιμένω ανταπόκριση από τον φωτογράφο, μήπως και έχει επιπλέον φωτογραφίες να μοιραστεί.

    ΥΓ. Όσοι έχετε υπομονή και όρεξη, δεν έχετε παρά να ψάξετε στις μηχανές αναζήτησης για ferry στη Shanghai. Πιστεύω ότι έτσι θα χτυπήσουμε φλέβα χρυσού (Χρυσή ¶μμος, Γεώργιος Φ. κλπ).

    Edit: Πρόσθεσα μια επιπλέον εικόνα.



    Πηγή
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Haddock : 29-08-2008 στις 00:05
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  5. #125
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Με βάση αυτή τη φωτογραφία, θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω. Το συγκεκριμένο πλοίο δεν μου θυμίζει το Νάξος. Κάποιες διαφορές που δεν αλλάζουν από οποιαδήποτε μετασκευή είναι:
    1. η γεφυρα βρίσκεται 2 καταστρώματα πάνω από το main deck, ενώ στο Νάξος ήταν μόλιs 1.
    2. τα όκια βρίσκονται στο μεσο του ύψους της πλώρης, ενώ στο Νάξος ήταν προς το πάνω μισό.
    3. Το συγκεκριμένο πλοίο φαίνεται να είναι πιο πλατύ σε σχέση με το Νάξος
    4. Η πλώρη του δεν είναι τόσο "μυτερή" 'οσο του Νάξος.

    Ελπιζω να μην απογοητεύω όσους ψάχνουν τη μοίρα του σκάφους, αλλά θα πρότεινα να μην ψάχνουμε για πλοίο με το όνομα Libao αλλά για Νaxos. To Libao που νομίζω μόνο ο Σουηδός αναφέρει μάλλον πρόκειται για λάθος. Η εταιρεία που το είχε αγοράσει λεγόταν Hainanlibao και μάλλον απο εκεί έχει προκύψει η σύγχηση.

    Εξάλου τόσο το miramar όσο και το equasis δεν αναφέρουν μετανομασία. Ωστόσο και τα 2 το αναφέρουν ως Νaxos τουλάχιστον ως το 2006.

  6. #126
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Εξετάζοντας περισσότερο τη φωτογραφία, ίσως να ταιριάζει η ρήση «άνθρακες ο θησαυρός». Μάλλον, οι ναυπηγοί αυτού του πλοίου να εμπνεύστηκαν από το Νάξος.

    Ελληνίς, δεν έψαχνα για Libao, διότι, όπως είπες, ίσως η πληροφορία της εταιρείας να μην ευσταθεί. Σήμερα, τυχαία, ένας καραβολάτρης, εκ του εξωτερικού, μου εξήγησε τι μπορεί να σημαίνει η λέξη Libao. Έτσι, ορμώμενος από τον ορισμό έψαξα με το συνθετικό Bao στην Shanghai.

    Η φωτογραφία αυτή και αυτή, νομίζω, ότι απεικονίζει το ίδιο πλοίο που είχα την εντύπωση ότι ήταν το πορτοκαλή βαπόρι.

    Μετά το χτένισμα της περιοχής Guangzhou, έχω επικεντρώσει την ανασκαφή γύρω από την Shanghai. Ας ελπίσουμε ότι θα πετύχουμε τον βασιλιά.
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  7. #127
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    ¶νω Κυψέλη/Αγ.Θαλάιλεος Νάξου
    Μηνύματα
    576

    Προεπιλογή

    Όντως θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Ελληνίς.....δεν μοιάζει για το Νάξος.....χμμμμμ να ρίξω μια ίδεα??? Υπάρχει περίπτωση να βρούμε κάποιο e-mail επικοινωνίας με το αντίστοιχο Κεντρικό Λιμεναρχείο που υπάρχει στην Κίνα να κάνουμε μια έρωτηση σε αυτούς??? Ίσως να ξέρουν και να μας βοηθήσουν λίγο στην αναζήτηση μας.......
    [SIGPIC][/SIGPIC]
    [B]ΟΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΔΕ ΓΛΕΝΤΑ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΞΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ, ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΑΠ' ΤΗ ΖΩΗ, ΧΑΜΕΝΟ ΘΕ ΝΑ ΠΑΕΙ....!!![/B][COLOR=DarkOrange][B] We Love NAXOS


    [/B][/COLOR]

  8. Προεπιλογή

    Δεν μου λέει κάτι , άν είναι το Ναξάκι έχει υποστεί μεγάλη μετασκευή . που δεν είναι αναγνωρίσιμο ίσως εκείνη η πλώρη νύχι και η ελεφρά κλίση που είχε να βοηθουσαν σε περιπτωση που το βλέπαμε απο πρυμη και πλάι.

  9. #129
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    ¶νω Κυψέλη/Αγ.Θαλάιλεος Νάξου
    Μηνύματα
    576

    Προεπιλογή

    Σίγουρα παιδιά δεν πρέπει να είναι το Ναξάκι μας αυτό.....και η μύτη σε αυτή την φωτό που ανέβασε ο φίλος paroskayak είναι πιό πλατιά από ότι του Νάξος......και εκτός αυτού νομίζω έπρεπε να φαίνονται και οι τσιμηνιέρες του.......
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giwrgos1980 : 29-08-2008 στις 19:00 Αιτία: Προσθήκη του κομματιού: και εκτός αυτο&#
    [SIGPIC][/SIGPIC]
    [B]ΟΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΔΕ ΓΛΕΝΤΑ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΞΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ, ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΑΠ' ΤΗ ΖΩΗ, ΧΑΜΕΝΟ ΘΕ ΝΑ ΠΑΕΙ....!!![/B][COLOR=DarkOrange][B] We Love NAXOS


    [/B][/COLOR]

  10. #130
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Νικόλα η προσπάθεια που κάνεις είναι εκπληκτική, μακάρι να είχα τον χρόνο να κάνω την δική μου έρευνα παράλληλα με την δική σου. Το σκαρί που ανέβασες όταν το είδα μάγκωσα τα χείλια μου. Είπα «δε μπορεί να είναι αυτό...», γιατί στην φωτογραφία που είδα έλειπαν τα φουγάρα, η γέφυρα ήταν υπερυψωμένη, τα γόνατα εξαφανισμένα, τα όκια αλλού, οι βαρδιόλες κουτσουρεμένες, η κόντρα γέφυρα διαφορετική και αλλού γι' αλλού και αυτή και το όλο σουλούπι αλλιώτικο. Πιο χαμηλοκάπουλο.

    Παρόμοιο συναίσθημα είχα νιώσει το καλοκαίρι του 1991. Είχα κατέβει πιτσιρικάς από Αθήνα για Πειραιά με το ποδήλατο για να χαζέψω τα βαπόρια (για εμάς εδώ φυσιολογικό· για όλους τους άλλους που είναι το 99,9% της κενωνίας, βίτσιο). Το λοιπόν, κάπου στον Άγιο Διονύση μεριά σταματώ και αγναντεύω. Απέναντι, στο βάθος ακτή Ξαβερίου, έβλεπα κατάπλωρα μία πανέμορφη λευκή πλώρη. «Ωραίο πλοίο», «ωραία πλώρα, τύφλα να έχει το...» είπα. Ήμουν σε τέτοια θέση που το έβλεπα ακριβώς «απέναντι» (ανεξάρτητα αν το πλοίο ήταν εκατοντάδες μέτρα μακρυά, φανταστείτε από τον ντόκο του Αγίου Διονυσίου μία οπτική απόσταση ίσαμε το τέρμα των πράσινων λεωφορείων), φάτσα κάρτα, body plan που λένε κι οι ναυπηγοί. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα με έλουσε κρύος ιδρώτας καλοκαιριάτικα. Το «ωραίο πλοίο», που είπα, ήταν το Νάξος. Πού να διανοηθώ ότι ο πορτοκαλής θρύλος έγινε λευκός; Φεύγω σούμπιτος με το ποδήλατο και γκαζώνω για Ξαβερίου. Το Νάξος ήταν σε ντόκο που δε μπορούσες να μπεις εύκολα (τελωνεία, αστυνόμοι, κλπ). Ωστόσο κατάφερα και τρύπωσα στον ντόκο και όταν το είδα λευκό, με ξηλωμένα τα ανάγλυφα της Νάξου από τα φουγάρα, ταπεινωμένο από βάρβαρα χέρια που του περνούσαν τις τελευταίες ρίγες των νέων του κιτς διακριτικών μου ήρθε να σκούψω. Να τα κάνω λίμπα. Πού να τα βάλεις όμως με τους νταγλαράδες; Άσε που το έγκλημα ξεκίνησε από γραφείο. Το χέρι του μπογιατζή σε τελική ανάλυση δεν έφταιγε σε τίποτε. Το ψωμί τους βγάζανε οι άνθρωποι. Που να φανταστούν ότι καταπατούσαν όσια και ιερά. Τέλος πάντων, παραμιλούσα, έβριζα, έλεγα «δεν είναι δυνατόν», «δεν είναι δυνατόν»... Στο σπίτι έφτασα με ημικρανία.

    Το θυμάμαι καλά εκείνο το μαύρο πρωϊνό του καλοκαιριού. Θυμάμαι καλά εκείνο το «φάτσα κάρτα». Το Νάξος το αναγνώριζα μίλια μακρυά και στο σκοτάδι, σε ντόκους ή εν πλω στο πέλαγο, για πλάκα. Ήταν η αρρώστεια, πώς να το κάνουμε... Εκείνη την φορά όμως, δεν. Δεν, γιατί δεν μπορούσα να πιστέψω ότι από πορτοκαλί βελούδο θα καταντούσε το παρτάλι της Αρκάδια.

    Άργησα φίλοι μου μία μέρα να σας απαντήσω γιατί είχα ταξείδι. Φωτογραφία με το Νάξος σε παρόμοια πόζα έχω αλλά πρέπει να την ξεθάπσω. Εκεί θα δείτε ξεκάθαρα ότι τα δύο πλοία είναι διαφορετικά. Ο λόγος που ήθελα λίγο χρόνο για να «αποφανθώ» ήταν ασφαλώς το πρόσφατο ταξείδι αφενός και αφετέρου η δυνατότητα να εκτιμήσω αν θα μπορούσε το Νάξος να μετασκευαστεί σε τόσο μεγάλο βαθμό. Ζούμε στην εποχή των μεταλλάξεων... Τα τελευταία 20-30 χρόνια τα πλοία με τις μετασκευές που έχουν υποστεί έχουν γίνει τρανσέξουαλ. Έτσι, οι βαρδιόλες θα μπορούσαν να κοπούν και να μην εξέχουν, τα φουγάρα το ίδιο, η γέφυρα να ανέβει ένα ντεκ, τα όκια το ίδιο, τα κατάρτια να ξηλωθούν.... Τα γόνατα όμως πολύ πιο δύσκολα. Κι αν γινόντουσαν όλα αυτά, θα έπρεπε να υπάρχει ένα πολύ άρρωστο μυαλό πίσω από αυτήν ιστορία.

    Νάξος ζούμε Ελλάδα να σε δούμε.

Σελίδα 13 από 98 ΠρώτηΠρώτη ... 311121314152363 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας