Σελίδα 94 από 98 ΠρώτηΠρώτη ... 44849293949596 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 931 έως 940 από 979

Θέμα: Νάξος [Naxos]

  1. #931
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Dream Star Glaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    …..Σχίζεις, ακριβώς όπως η πλωράκλα του «Νάξος» τα νερά!!! Και, αφού η φωτο σου αναγράφει 1987, αφιερωμένη σε σένα η μεγάλη επιτυχία της χρονιάς από τον πρόσφατα χαμένο Γιώργο Παναγιώτου, aka George Michael https://www.youtube.com/watch?v=lu3VTngm1F0
    Σε ευχαριστώ πολύ λίγο μετά το βίντεο με τα χρώματα της Arkadia Lines σου έχω αφιερώσει και άλλη μια φωτογραφία.
    Σου αφιερώνω επίσης και αυτήν εδώ πάλι σε είσοδο του Νάξος στο λιμάνι της Πάρου...!!! Όπως και στους φίλους threshtox Νάξος και Βίκτωρ Χιώτης
    a31c8962a00f49ba8574561d4b24599e.png



    https://www.flickr.com/
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BOBKING : 01-02-2017 στις 21:30

  2. #932
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    On the run...
    Μηνύματα
    237

    Post

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BOBKING Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ λίγο μετά το βίντεο με τα χρώματα της Arkadia Lines σου έχω αφιερώσει και άλλη μια φωτογραφία.
    Σου αφιερώνω επίσης και αυτήν εδώ πάλι σε είσοδο του Νάξος στο λιμάνι της Πάρου...!!! Όπως και στους φίλους threshtox Νάξος και Βίκτωρ Χιώτης
    a31c8962a00f49ba8574561d4b24599e.png



    https://www.flickr.com/


    ...σούπερ,σούπερ και πάλι σούπερ! Ο BOBKING ονειρεύεται και οι υπόλοιποι μαγευόμαστε!Και, μιας και μιλάμε για όνειρα, "I have a dream" αφιερωμένο στον BOBKING! https://www.youtube.com/results?sear...e+a+dream+abba

    Πάω ολοταχώς για ύπνο, γιατί, εαν μείνω κι'άλλο συνδεδεμένος, θα χάσω τον ύπνο μου με εσένα!

  3. #933
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Dream Star Glaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...σούπερ,σούπερ και πάλι σούπερ! Ο BOBKING ονειρεύεται και οι υπόλοιποι μαγευόμαστε!Και, μιας και μιλάμε για όνειρα, "I have a dream" αφιερωμένο στον BOBKING! https://www.youtube.com/results?sear...e+a+dream+abba

    Πάω ολοταχώς για ύπνο, γιατί, εαν μείνω κι'άλλο συνδεδεμένος, θα χάσω τον ύπνο μου με εσένα!
    Και πάλι σε ευχαριστώ και σε λίγες ώρες που θα πάω και εγώ για ύπνο θα ονειρεύομαι το Νάξος να ταξιδεύει σαν να μην έφυγε ποτέ από την Ελλάδα και να παραμένει αθάνατο στα πελάγη της καρδιάς μου

  4. #934
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Μιας και δεν θυμάμαι να τις έχουμε αναφέρει στο φόρουμ προηγουμένως, να παραθέσω τις παρακάτω φωτογραφίες από τη ναυπήγηση και την καθέλκυση του ΝΑΞΟΣ που έχουν ανέβει εδώ. Εξαιρετικά ενδιαφέρουσες μιας και μας δείχνουν την εξέλιξη του πορτοκαλί "μύθου" σχεδόν από τη γέννηση του. Κατά την καθέλκυση ή η πλώρη του πέρασε πολύ κοντά από το ΚΑΛΥΨΩ ή η γωνία λήψης ξεγελάει...

    ΝΑΞΟΣ 3.jpg ΝΑΞΟΣ 1.jpg ΝΑΞΟΣ 2.jpg

  5. #935
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και δεν θυμάμαι να τις έχουμε αναφέρει στο φόρουμ προηγουμένως, να παραθέσω τις παρακάτω φωτογραφίες από τη ναυπήγηση και την καθέλκυση του ΝΑΞΟΣ που έχουν ανέβει εδώ. Εξαιρετικά ενδιαφέρουσες μιας και μας δείχνουν την εξέλιξη του πορτοκαλί "μύθου" σχεδόν από τη γέννηση του. Κατά την καθέλκυση ή η πλώρη του πέρασε πολύ κοντά από το ΚΑΛΥΨΩ ή η γωνία λήψης ξεγελάει...

    ΝΑΞΟΣ 3.jpg ΝΑΞΟΣ 1.jpg ΝΑΞΟΣ 2.jpg
    Εξαιρετικά σπάνιες οι εν λόγω φωτογραφίες που μας δείχνουν τα σχεδόν όλα τα στάδια της κατασκευής του πράγματι πορτοκαλί θρύλου

  6. #936

    Προεπιλογή

    Απίστευτο υλικό Άρη. Καταπληκτική δε στην πρώτη εικόνα η πρώτη αριστερά φωτό που δείχνει την απίστευτη πλώρη σε όλο της το μεγαλείο !!!

    Κάτι άλλο που προσωπικά βρίσκω ενδιαφέρον είναι ότι μέσω αυτών των εικόνων, ίσως μπορούμε κατά πολύ μεγάλη προσέγγιση να τοποθετηθούμε ως προς τον χώρο (σημερινό) που κατασκευάστηκε το πλοίο. Γνωρίζουμε βέβαια ότι επισήμως ως κατασκευαστής του (Builder) αναφέρονται τα "Ηνωμένα Ναυπηγεία Περάματος", όχι όμως το που ακριβώς λειτουργούσαν.

    Με βάση λοιπόν το σημείο που βρίσκεται δεμένο το ΚΑΛΥΨΩ, και που αν δεν κάνω κάποιο τραγικό λάθος είναι η ίδια προβλήτα όπου σήμερα είναι δεμένο το CARIBBEAN GALAXY, τότε η κατασκευή του ΝΑΞΟΣ (και συνεπακόλουθα και η καθέλκυση) είχε γίνει στον χώρο που καταλαμβάνει σήμερα το ναυπηγείο ΠΑΠΙΛΑ, το πρώτο όμως από την πλευρά του Περάματος, αυτό που βρίσκεται ανάμεσα στα Ναυπηγεία Περάματος και το ναυπηγείο Κελαιδή, όχι το δεύτερο ανάμεσα σε Τσαγγαρινό και ΜΕΓΑΤΕΧΝΙΚΑ.

  7. #937
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Noμίζω οτι αυτή η φωτογραφία θα σε διαβεβαιώσει για την ακριβή θέση.

  8. #938
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BOBKING Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να δούμε και την αγαπημένη κοφτερή πλώρη του Νάξος...Χαρισμένη σε εσένα...!!!
    87_NAXOS.jpg


    http://www.greekshippingmiracle.org

    Πολύ σπάνιες αυτές οι φωτό.Το κίτρινο ήταν πιό ανοικτό από του Καραγεώργη κ φυσικά το ζωνάρι ήταν κόκκινο.Φαίνεται ότι δεν τους άρεσε κ ξαναγύρισαν στο πορτοκαλί.
    Το βαπόρι σαν εμφάνιση ξέφευγε κάπως από τα τότε ελληνικά δεδομένα,ήταν πανέμορφο από πλώρα,πλώρα κ πλάγια όπως εδώ αλλά από εντελώς πλάγια κ πρύμα,άποψή μου,έδινε την εντύπωση κοντόχοντρου.Ίσως αν ήταν μακρύτερο να ήταν ωραιότερο.

  9. #939
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζουμε βέβαια ότι επισήμως ως κατασκευαστής του (Builder) αναφέρονται τα "Ηνωμένα Ναυπηγεία Περάματος", όχι όμως το που ακριβώς λειτουργούσαν.
    Ο τίτλος ήταν "κ Ιτέας".Εκεί μάλλον κολλάει το "Ηνωμένα". Το γιατί ποτέ δεν μπόρεσα να μάθω,αν κ τότε ήδη ήμουν ενεργός καραβολάτρης.Ίσως να υπήρξε αρχικά κάποια πρόθεση εγκατάστασης ναυπηγείου στην περιοχή...Μην ξεχνάμε ότι εκείνη την εποχή υπήρχε οργασμός ναυπηγήσεων στη χώρα μας.
    Κανένας επαείων να βοηθήσει; O φίλος Esperos ίσως;

  10. #940
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    692

    Προεπιλογή

    Εκπληκτικές φωτογραφίες πράγματι. Ευχαριστώ τον Βobking για την αφιέρωση. Μακάρι να είχα κι εγώ φωτό από εκείνα τα χρόνια, να τις αφιερώσω σε όλους σας...

Σελίδα 94 από 98 ΠρώτηΠρώτη ... 44849293949596 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας