Σελίδα 11 από 98 ΠρώτηΠρώτη ... 9101112132161 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 979

Θέμα: Νάξος [Naxos]

  1. Προεπιλογή

    Με μεγάλη συγκίνηση αντίκρυσα τις φωτογραφίες σας. Εκει μέσα στο Ναξάκι πέρασα καλοκαίρια και χειμώνες που λέει και το τραγούδι και έμαθα πολλά , δόκιμος ήμουνα εκει μεσα , και ναύτης κάποτε . Μόνο που λυπάμαι γιατί προς το τέλος το σνομπαρανε όλοι. ειχανε μπει τα πιο γρήγορα στην γραμμή και μόνο λίγοι Ναξιωτες το προτειμουσαν . τωρα που όλοι το νοσταλγούν το θελουν πισω ειναι αργα.
    Να ξεχασουμε τον πόλεμο που του κανανε οι Μουλοπουλοι και οι λοιποι!
    παντως εγω το αγαπουσα καθε σανιδακι του και καθε μπουλμε του. πολλα ζευγαρια που αγαπηθηκαν σε αυτο το πλοιο. επιβατες και ναυτικοι.

  2. #102
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή Τα Σαββατοκύριακα

    Nash,

    Το Ναξάκι ήταν σύμβολο για έρωτες, διακοπές, περιπέτειες, και ονειρικά ταξίδια στις Ανατολικές Κυκλάδες. Έφερε κοντά νησιώτες, επισκέπτες, ναυτικούς, έδωσε ζωή στην Παροναξία, και ομόρφυνε τα νερά του Αιγαίου με την κορμοστασιά του.

    Τα Σαββατοκύριακα, παίρνουμε το Ναξάκι μας...





    Από το αρχείο μου, δημοσίευση των Νέων της εποχής, για όλα τα μέλη του nautilia που αγάπησαν το ένα και μοναδικό πορτοκαλί βαπόρι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Haddock : 03-08-2008 στις 00:01 Αιτία: Imageshack Link
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  3. #103
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Προς φίλους Frangie και Nash: φίλοι μου είμαστε εδω για να ακούσουμε εμπειρίες και αναμνήσεις σας με τη Ναξάρα μας. Αν έχετε και φωτογραφικό υλικό για να το μοιραστούμε το αναμένουμε με λαχτάρα. Είμαστε όλο αυτιά και μάτια. Εκείνη η ιστορία στο λιμάνι των Αντικυθήρων θέλει περισσότερη ανάλυση, έτσι; ! ; Θυμάσαι ποια χρονιά έπιασε το Νάξος το συγκεκριμένο λιμάνι; Φίλε Νash είχες την τύχη να ζήσεις τον βάπορα... Περιμένουμε πολλά από σένα!

    Νικόλα παικταρά τί φωτογραφία ανέβασες πάλι; Μία φωτογραφία εγκώμιο για την ασύλληπτη πρύμνη του βάπορα και τα γόνατα στα μάγουλα της πλώρης... Μία χάρη μόνο: αυτή η φωτογραφία από ποια εφημερίδα προέρχεται; Από «Τα Νέα»; Θυμάσαι χρονολογία; Έχεις όλο το σχετικό άρθρο;

    Κάποτε που τα νυχτερινά δρομολογία των 21:30 από Νάξο (και 22:30 από Πάρο) ήταν καθημερινή πραγματικότητα (και όχι μόνο όνειρο θερινής νύκτας) τότε όντως τα Σαββατοκύριακα τολμούσαμε να πάμε στα νησιά και να γυρίσουμε στην δουλειά μας, στα σχολεία μας την Δευτέρα το πρωΐ. Μόνο ευχαριστίες ηγέτη.

  4. #104

    Προεπιλογή

    Πολυ ευχαριστως φιλε μου.Η καταγωγη μου ειναι απο αντικυθηρα,αν δεν κανω λαθος στη χρονολογια ηταν το 91,το ΙΟΝΙΟΝ εκανε την αγονη πελοπονησου,την κυριακη των βαιων επιασε φωτια.Μεγαλη βδομαδα καταλαβαινετε ολα τα πλοια ειχαν κλεισει δρομολογια,τελικα βρεθηκε το ΚΟΡΦΟΥ ΣΗ μετα απο καποιο παροπλησμο και χωρις καμια συντηρηση στο πρωτο δρομολογιο επαθε ζημια.Τοτε εκανε καποια δρομολογια το ΝΑΞΟΣ.Την κυριακη του θωμα ερχομενο απο κισσαμο και με απαγορευτικο που εκδοθηκε μετα την αναχωρηση απο κρητη,προσεγγεισε αντικυθηρα,οταν ανοιξε καταπελτη εμπαινε η θαλασσα μεσα στο γκαραζ,ηταν περιπου 20 ατομα να ταξιδεψουν και μονο 2 τολμησαμε να μπουμε.ΥΠΕΡΟΧΟ ταξιδι,το πλοιο στη συνεχεια πηγε στο γυθειο οπου και εμεινε μεχρι να φτιαξει ο καιρος.το ασχημο ειναι οτι δεν εχω καποια φοτο να ανεβασω

  5. #105
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Φίλε frangie με τσάκισες. 8μπόφωρο με τη Ναξάρα και κόντρα βοριά; Δεκάδες φορές το ταξίδεψα και ποτέ δε μου 'κατσε τέτοια εμπειρία... Ζηλεύω! Μία φορά που το είδα να φεύγει με κόντρα 8άρι και να αλέθει τα νερά πίσω από την Πορτάρα στη Νάξο έπαθα ανωμαλία που δεν είχα φωτογραφική μαζύ μου... Μην σε χάσουμε.

  6. #106
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Ντίνο, η φωτογραφία δημοσιεύτηκε στα «Νέα» είτε σε φύλλο του 1988 ή 1989, αν θυμάμαι καλά. Δεν έχω το πρωτότυπο μπροστά μου, οπότε θα επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες όσον αφορά την ημερομηνία και το περιεχόμενο του άρθρου.

    Frangie, η εμπειρία από το ταξίδι σου, μου θυμίζει έντονα την αντίστοιχη που γευτήκαμε το 1981 με μαϊστροτραμουντάνα στο Κάβο Ντόρο. Φαντάζομαι το Ταίναρο δεν αστειευόταν με την θαλασσοταραχή και θα ευχαριστήθηκες με την καρδιά σου μέχρι να το καβατζάρετε :mrgreen:
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Haddock : 28-07-2008 στις 01:31
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  7. #107
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    ¶νω Κυψέλη/Αγ.Θαλάιλεος Νάξου
    Μηνύματα
    576

    Προεπιλογή

    Καλημέρες παίδες.....εκεί που έψαχνα το facta για το Νάξος....δείχνει να είναι still operative με το όνομα LIBAO κάπως έτσι.....το ΙΜΟ του πλοίου είναι το 7350507 Με αυτό το ΙΜΟ το συγκεκριμένο Link: http://www.gemisi.info/1524-241.php δείχνει ότι ο βάπορας ανοίκει σε μία εταιρία ονόματι Red Sea Marine Services και ότι το πλοίο έχει το όνομα Al Marwah με σημαία Παναμά......Όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά ανοίκουν στο Νάξάκι μας........το θέμα είναι ότι......δεν έχω καταφέρει να βρώ κάτι (μία φωτό) στο ίντερνετ όσο και αν έχω ψάξει με το συγκεκριμένο όνομα.......μπορεί κάποιος να βοηθήσει την κατάσταση????
    [SIGPIC][/SIGPIC]
    [B]ΟΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΔΕ ΓΛΕΝΤΑ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΞΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ, ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΑΠ' ΤΗ ΖΩΗ, ΧΑΜΕΝΟ ΘΕ ΝΑ ΠΑΕΙ....!!![/B][COLOR=DarkOrange][B] We Love NAXOS


    [/B][/COLOR]

  8. #108
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Γιώργαρε έριξες μπουρλότο σήμερα. Αν δεν είχα πίεση θα έπσαχνα όλη νύχτα. Είσαι αητός πατριώτη.

  9. #109
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.957

    Προεπιλογή

    Table 1. The search results for 7350507. ON LR/IMO ID Year Name Tons Change Starke Ref. Main Owner 7350507 7350507 1975 NAXOS 3985 V1975 #1225

  10. #110
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    ¶νω Κυψέλη/Αγ.Θαλάιλεος Νάξου
    Μηνύματα
    576

    Προεπιλογή

    Παίδες ειληκρινα........έπαθα πλάκα....απλά θέλω επιβεβαίωση.......
    [SIGPIC][/SIGPIC]
    [B]ΟΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΔΕ ΓΛΕΝΤΑ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΞΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ, ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΑΠ' ΤΗ ΖΩΗ, ΧΑΜΕΝΟ ΘΕ ΝΑ ΠΑΕΙ....!!![/B][COLOR=DarkOrange][B] We Love NAXOS


    [/B][/COLOR]

Σελίδα 11 από 98 ΠρώτηΠρώτη ... 9101112132161 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας