Σελίδα 13 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213141523 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 121 έως 130 από 341

Θέμα: ΔΙΠΛΩΜΑ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ!

  1. #121
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Πριν λίγα χρόνια, έγινε το εξής:

    όπως μπαίνεις στο παλιό λιμάνι της Ύδρας, έδεσα αριστερά, σε ένα μικρό μωλάκι που υπάρχει. Ήταν η μοναδική διαθέσιμη θέση.
    Πήγα σχεδόν έξω, απέναντι, φουντάρισα και έκανα μια προσευχή να μην φυσήξει, γιατί ψιλοξέσερνε η άγκυρα. Όλοι οι άλλοι πήγαν βόλτα, εγώ έμεινα στο σκάφος να προσέχω... Οι Σπέτσες έχουν πολύ δύσκολο βυθό, η άγκυρα δεν πιάνει εύκολα. Δεν την ζόρισα, τι θα οφελούσε να την έφερνα πίσω, έκανα 2-3 μικρά up τον εργάτη, μπας και την καρφώσω, αλλά... δεν είχε αποτέλεσμα. Το ξαναδοκίμασα αργότερα, μπας και βούλιαξε λίγο στην λάσπη, αλλά τα ίδια.
    ¶πνοια είχε, οι επιβάτες βιαζόντουσαν να πάνε βόλτα, εγώ έκανα τον βατσιμάνη... Έτσι και αλλιώς ποτέ δεν απομακρύνομαι, ποιός ξέρει ποιός θα σου σηκώσει την άγκυρα ενώ λείπεις... Πολύ σπάνια απομακρύνομαι, και πάλι με φόβο Θεού.

    Αργότερα έρχονται κάτι Γερμανοί, με ένα νοικιάρικο 50άρι.
    Όταν η πρύμνη του σκάφους ήταν στην ευθεία της πλώρης μου, άρχισε να ρίχνει άγκυρα ο αθεόφοβος!!! Η άγκυρα πρέπει να έφτασε κάτω, όταν το σκάφος βρισκόταν στα μισά του μήκους μου.
    Πιάνω ένα σκοινι, και του λέω ότι ο βυθός είναι χάλια, να το ξαναβγάλει και να ρίξει την άγκυρα απέναντι.
    Ο τύπος γέλασε, μου είπε πως δεν χρειάζεται, ξέρει αυτός!!!
    Δέσανε, δεν έλεγξε κανένας την άγκυρα, και φύγανε όλοι μαζί για βόλτα.

    Ξέροντας ότι η άγκυρα μου δεν πολυκρατάει, σκέφτηκα ότι αν βγάλει αεράκι μέσα στο λιμάνι, θα με πατάει και ένα 50άρι, οπότε κλάψτα Χαράλαμπε.

    Αποτέλεσμα:
    Φύσηξε λίγο (έξω είχε πολύ αέρα, αλλά στο παλιό λιμάνι δεν τον έβαζε) και όλο το βράδυ είχα τον νου μου.
    Το σκάφος των Γερμανών δεν κούνησε ούτε πόντο, η άγκυρα για κάποιο λόγο καρφώθηκε και δεν ξέσυρε ούτε πόντο, ενώ η δικιά μου ξέσερνε κανονικά!!!

    Το πρωί έφυγε πρώτος ο Γερμανός. Ο τύπος φεύγοντας, μου είπε πως όπως αποδείχτηκε, μια χαρά είχε αγκυροβολήσει... Να μην κάνω τον έξυπνο άλλη φορά...
    Τι να πει κανείς!!!
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  2. #122
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Μια μικρή διόρθωση αβλεψίας στο προηγούμενο:
    όπως μπαίνεις στο παλιό λιμάνι των Σπετσών (όπου ειρήσθω εν παρόδω υπάρχει χώρος άπλετος και δεν επικρατεί ο συνήθης συνωστισμός της Ύδρας!)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrondi : 03-05-2007 στις 09:51

  3. #123
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chrondi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια μικρή διόρθωση αβλεψίας στο προηγούμενο:
    όπως μπαίνεις στο παλιό λιμάνι των Σπετσών (όπου ειρήσθω εν παρόδω υπάρχει χώρος άπλετος και δεν επικρατεί ο συνήθης συνωστισμός της Ύδρας!)

    κάτι λείπει!!!
    Υπάρχει η διόρθωση, αλλά λείπει το κείμενο που έπρεπε να αναφέρει κάτι λάθος!!!
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  4. #124
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Πριν λίγα χρόνια, έγινε το εξής:

    όπως μπαίνεις στο παλιό λιμάνι της Ύδρας, έδεσα αριστερά, σε ένα μικρό μωλάκι που υπάρχει. Ήταν η μοναδική διαθέσιμη θέση. κ.λπ.
    Πρόκειται ακριβώς για το δικό σας μήνυμα που προηγείται και αναφέρει εκ παραδρομής την Ύδρα αντί για τις Σπέτσες (ιστορία με το Γερμανό που έκανε τον έξυπνο στο φουντάρισμα).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrondi : 04-05-2009 στις 22:38

  5. Προεπιλογή Πτυχία

    Με βάση την υπουργική απόφαση υπ. αριθ. ΥΑ3342/02/2004 - (ΦΕΚ 478) "Καθορισμός προσόντων Κυβερνήτη Επαγγελματικού Πλοίου Αναψυχής", προβλέπονται τα εξής:

    1. Καθορίζουμε τα προσόντα του Κυβερνήτη επαγγελματικού πλοίου αναψυχής (ιστιοφόρου ή μηχανοκίνητου) όταν σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγρ. 2 του άρθρου 5 του Ν. 2743/99 (ΦΕΚ 211 Α), όπως αντικαταστάθηκε από τις διατάξεις της παραγρ. 14(α) του άρθρου 40 του Ν. 3182/2003 (ΦΕΚ 220 Α), εκναυλώνονται χωρίς να υπηρετεί σ’ αυτό Πλοίαρχος και πλήρωμα ως ακολούθως:
    Α) Ο Κυβερνήτης ιστιοφόρου επαγγελματικού πλοίου αναψυχής είναι κάτοχος:
    α) Πτυχίου Κυβερνήτη Εμπορικού Ναυτικού (Ε.Ν.) Γ’ τουλάχιστον Τάξης ή
    β) Πτυχίου Κυβερνήτη «τουριστικών θαλαμηγών» του Π.Δ. 264/77 (ΦΕΚ Α 39) όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ. 54/96 (ΦΕΚ Α 47) ή του Π.Δ. 243/98 (ΦΕΚ Α 181) ή
    γ) Πτυχίου Κυβερνήτη ρυμουλκών ή
    δ) ¶δειας σιακυβέρνησης ιστιοφόρου ιδιωτικού πλοίου αναψυχής, που προβλέπεται με απόφαση του Υπουργού 6762 ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ (ΤΕΥΧΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ) Εμπορικής Ναυτιλίας, που εκδίδεται κατ. Εξουσιοδότηση της παραγ. 2 του άρθρου 11 του Ν. 1940/91 (ΦΕΚ Α 40), όπως τροποποιήθηκε με την παράγρ. 6 του άρθρου 9 του Ν. 2743/99 ή
    ε) Αποδεικτικού παρακολούθησης, μαθημάτων του σχολείου Κυβερνητών σκαφών αναψυχής που είχε λειτουργήσει κατά το παρελθόν στο ΥΕΝ ή
    στ) Βεβαίωσης της σχολής Ναυτικών Δοκίμων περί επιτυχούς αποφοίτησης
    από τον πρακτικό και θεωρητικό κύκλο εκπαίδευσης στην ιστιοπλοΐα ή
    ζ) ¶δειας Γ’ τουλάχιστον κατηγορίας προπονητή-ιστιοπλοΐας της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού ή
    η) Πτυχίου του Τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (ΤΕΦΑΑ) με ειδικότητα ιστιοπλοΐας ή
    θ) Πτυχίου, διπλώματος ή άλλου αποδεικτικού επιτυχούς αποφοίτησης από Σχολή Ιστιοπλοΐας Ναυτικών Ομίλων ή Ναυταθλητικών Σωματείων ή Συλλόγων που έχουν αναγνωρισθεί από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού ή ιδιωτικών σχολών ιστιοπλοΐας που λειτουργούν με άδεια του Νομάρχη, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, από το οποίο αποδεικνύεται η ικανότητα διακυβέρνησης ιστιοφόρου σκάφους ανοικτής θαλάσσης ή
    ι) Βεβαίωση της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας, θεωρημένης από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού σύμφωνα με την οποία έχει λάβει μέρος ως κυβερνήτης σε σκάφη ολικού μήκους άνω των επτά (&) μέτρων σε αγώνες του επίσημου προγράμματος της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας συνολικής διαδρομής δύο τουλάχιστον χιλιάδων (2000) ναυτικών μιλίων.

  6. Προεπιλογή Πτυχία συνέχεια

    Συνεπώς, δεν ορίζεται πλέον ότι χρειάζονται δύο πτυχία. Όποιος θέλει να το μελετήσει, το έχω και σε pdf ολόκληρο, ας μου το ζητήσει μπορώ να το στείλω.

  7. #127
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chrondi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόκειται ακριβώς για το δικό σας μήνυμα που προηγείται και αναφέρει εκ παραδομής την Ύδρα αντί για τις Σπέτσες (ιστορία με το Γερμανό που έκανε τον έξυπνο στο φουντάρισμα).
    πω πω, ρεζίλι έγινα!!!
    Έχετε απόλυτο δίκιο, δεν το κατάλαβα αμέσως!!!

    χε χε
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  8. #128
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από erou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεπώς, δεν ορίζεται πλέον ότι χρειάζονται δύο πτυχία. Όποιος θέλει να το μελετήσει, το έχω και σε pdf ολόκληρο, ας μου το ζητήσει μπορώ να το στείλω.
    Η πιο πάνω απόφαση καθορίζει τα προσόντα του κυβερνήτη.

    Το 2004, εξ αιτίας της πιο πάνω υπουργικής απόφασης, τα επαγγελματικά σκάφη έφευγαν με ένα δίπλωμα. Αλλά στις αρχές του 2006 άρχισαν να ζητάνε ξανά 2 διπλώματα, βάσει μεταγενέστερης υπουργικής απόφασης που εξηγούσε ότι ουδέποτε καταργήθηκε η υποχρέωση 2 διπλωμάτων, απλώς διευκρινιζόντουσαν τα προσόντα του κυβερνήτη.

    Επίσης πρόβλεψε ότι για τον δεύτερο αρκεί και η υπεύθυνη δήλωση.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  9. Προεπιλογή Αποφάσεις

    Ποια είναι η μεταγενέστερη υπουργική απόφαση; Δεν βρίσκω πουθενά καμμία. Αν ξέρεις ποια είναι ανάφερέ τη με τον αριθμό της να ψάξουμε να τη βρούμε. Αν στο είπαν στο λιμεναρχείο, ζήτα τους συγκεκριμένα που αναφέρεται...

  10. #130

    Προεπιλογή

    αυτό που λέει για τα 2000 μίλια θα πρέπει να παίρνει κανείς βεβαίωση κάθε χρόνο μέχρι να τα μαζέψει ή στην ομοσπονδία μπορούν να εκδώσουν βεβαιώσεις και για προηγούμενα χρόνια; το έχει ψάξει κανείς;

Σελίδα 13 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213141523 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας