Σελίδα 24 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 14222324252634 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 231 έως 240 από 341

Θέμα: ΔΙΠΛΩΜΑ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ!

  1. #231
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.059

    Προεπιλογή

    και εγω ειμαι μεσα...
    Η ζωή είναι ωραία!!!!

  2. #232
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Εγω είμαι μέσα και βάζω και την βάρκα
    [SIZE="1"][FONT="Tahoma"]Για το Μαδράς τη Σιγκαπούρ τ' Αλγέρι και το Σφαξ
    θ' αναχωρούν σαν πάντοτε περήφανα τα πλοία,
    κι εγώ σκυφτός σ' ένα γραφείο με χάρτες ναυτικούς,
    θα κάνω αθροίσεις σε χοντρά λογιστικά βιβλία. (Mal du Départ)[/FONT][/SIZE]

  3. Προεπιλογή

    Ισως, κανονίσω κάτι γιά τους φίλους ιστιοπλόους στον Πόρτο Ράφτι (Μεσόγεια Αττικής).
    Ευχαριστώ
    με καυσιμο τον αερα μονο

  4. #234

    Προεπιλογή

    Μέσα κι εγώ! 8-)
    Ή στραβός είν' ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε...

  5. #235

    Wink

    Xαιρετω την καλη παρεα.Ειμαι κατοχος διπλωματος ταχυπλοου σκαφους και εχω 3 φουσκωτα μεχρι τωρα,Θα ηθελα να βγαλω και για ιστιοπλοικο,
    (εχω βρει ενα 7,20 μετρα,θελει μια μικρη συντηρηση,ευτυχως πιανουν τα χερια μου).
    Διαβαζοντας στο φορουμ ειδα οτι γινεται χαμος με τα παραθυρακια και θελω αν ξερει καποιος να με πει.....
    1.Χρειαζομαι και διπλωμα ιστιοπλοου αν πλοηγω ενα ιστιοπλοικο η ιστιοφορο ΧΩΡΙΣ τα πανια αλλα με την μηχανη εξωλεμβια η οχι?
    2.Αν δωσω τα ξαναδινω ολα απο την αρχη η κραταω κατι απο το ταχυπλοο?
    3.Υπαρχει οριο μεγιστης εξωλεμβιας για τα ιστιοπλοικα....καταλαβατε που το παω.....
    Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

  6. #236
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mariner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι θα λέγατε αν αντί να νοικιάσετε ένα σκάφος να έρθετε Χαλκίδα να βγούμε με τα δικά μας σκάφη για βόλτα - προπόνηση;
    Πολυ κλαή ιδέα

  7. #237

    Unhappy

    Μπηκα αποτομα.....και αχαρα.....

  8. #238
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nikolass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xαιρετω την καλη παρεα.Ειμαι κατοχος διπλωματος ταχυπλοου σκαφους και εχω 3 φουσκωτα μεχρι τωρα,Θα ηθελα να βγαλω και για ιστιοπλοικο,
    (εχω βρει ενα 7,20 μετρα,θελει μια μικρη συντηρηση,ευτυχως πιανουν τα χερια μου).
    Διαβαζοντας στο φορουμ ειδα οτι γινεται χαμος με τα παραθυρακια και θελω αν ξερει καποιος να με πει.....
    1.Χρειαζομαι και διπλωμα ιστιοπλοου αν πλοηγω ενα ιστιοπλοικο η ιστιοφορο ΧΩΡΙΣ τα πανια αλλα με την μηχανη εξωλεμβια η οχι?
    2.Αν δωσω τα ξαναδινω ολα απο την αρχη η κραταω κατι απο το ταχυπλοο?
    3.Υπαρχει οριο μεγιστης εξωλεμβιας για τα ιστιοπλοικα....καταλαβατε που το παω.....
    Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
    1. Δεν γνωρίζω ακριβώς τι ισχύει στην Ελλάδα αλλά φαντάζομαι πως το δίπλωμα χειριστή ταχύπλοου έχει σχέση με 'ταχύπλοα' όπως τα ορίζει η νομοθεσία βάση ταχύτητας που αναπτύσει. Δεν θυμάμαι πόσο κόμβοι είναι αλλά σίγουρα περισσότεροι από αυτούς που μπορεί να αναπτύξει ένα ιστιοφόρο. Λίγο γελοία νομοθεσία ομολογώ. ¶ρα όχι δεν χρειάζεσαι δίπλωμα (βάση νόμου).
    2. Εξαρτάται από την σχολή θα έλεγα. Κάποια πράγματα είναι κοινά (ναυσιπλοία, χειρισμοί με μηχανή, κανόνες προτεραιότητας με μηχανή, φώτα πλοήγησης κτλ).
    3. Σίγουρα υπάρχει όριο. Τα ιστιοφόρα είναι (συνήθως) σκάφη εκτοπίσματος. Έχουν δηλαδή μια μέγιστη θεωρητική ταχύτητα σε σχέση με την γάστρα που διαθέτουν και την ίσαλο γραμμή τους. Μια μεγαλύτερη από την ιδανική μηχανή δεν θα αυξήσει την ταχύτητα τους αλλά απλά θα 'ξενερίζει' η προπέλα.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  9. #239
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.059

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nikolass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xαιρετω την καλη παρεα.Ειμαι κατοχος διπλωματος ταχυπλοου σκαφους και εχω 3 φουσκωτα μεχρι τωρα,Θα ηθελα να βγαλω και για ιστιοπλοικο,
    (εχω βρει ενα 7,20 μετρα,θελει μια μικρη συντηρηση,ευτυχως πιανουν τα χερια μου).
    Διαβαζοντας στο φορουμ ειδα οτι γινεται χαμος με τα παραθυρακια και θελω αν ξερει καποιος να με πει.....
    1.Χρειαζομαι και διπλωμα ιστιοπλοου αν πλοηγω ενα ιστιοπλοικο η ιστιοφορο ΧΩΡΙΣ τα πανια αλλα με την μηχανη εξωλεμβια η οχι?
    2.Αν δωσω τα ξαναδινω ολα απο την αρχη η κραταω κατι απο το ταχυπλοο?
    3.Υπαρχει οριο μεγιστης εξωλεμβιας για τα ιστιοπλοικα....καταλαβατε που το παω.....
    Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
    Καλημερα και απο μενα.
    1. Χρειαζεται αδεια διακυβερνησης ιστιοπλοιοκου σκαφους.
    2. Τα μαθηματα ειναι δυο μηνες και οι εξετασεις διαφορετικες απο τα ταχυπλοα. Οποτε "δεν κρατας" κατι.
    3. Δεν το γνωρζω. Εξαρταται ισως απο το κατασκευαστη και βασικα αν εχεις κανει μετατροπη της μηχανης....Λογικα το σκεφτομαι...κατι θα υπαρχει.
    Η ζωή είναι ωραία!!!!

  10. Προεπιλογή

    _____________________________
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vas : 20-10-2008 στις 10:02 Αιτία: διορ0ωση

Σελίδα 24 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 14222324252634 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας