Σελίδα 32 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 223031323334 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 311 έως 320 από 341

Θέμα: ΔΙΠΛΩΜΑ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ!

  1. #311

    Προεπιλογή

    Bασικά θα το γνωρίζεται αλλά ας το ξεκαθαρίσουμε για κάποιους που ίσως δεν ξέρουν. Δίπλωμα ιστιοπλοιας (skipper) είναι ένα μόνο. Το επίσημο αναγνωρισμένο. Τα άλλα ''διπλώματα'' που δίνουν (προχωρημένων, αγωνιστικά κ.α.) είναι απλά ενδεικτικά του κάθε ομίλου και δεν σου προσφέρουν κάτι επίσημο εκτός από εμπειρία βέβαια. Για αγώνες π.χ. για να παρεις μερος δε θα σου πει κανεις εχεις διπλωμα αγωνιστικο, ούτε με το προχωρημένων μπορείς να νοικιάσεις μεγαλύτερο σκάφος κτλ.

  2. Προεπιλογή ΔΙΠΛΩΜΑ

    ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ε.Ν. ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΧΟΛΗ
    ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΑΡΜΕΝΙΖΕ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΕΥΓΕΝΙΔΗΣ
    ΣΑΣ ΛΕΓΩ ΤΟΥΤΟ ΤΑ ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ
    ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ ΕΧΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ

  3. #313

    Προεπιλογή Υποχρεωση διπλωματος ανοιχτης θαλασσας

    Σαν πρωτο θεμα που δημοσιευω θα ηθελα κατ' αρχας να συγχαρω ολους σας για το τοσο πληρες φορουμ.
    Το θεμα που με απασχολει ειναι η υποχρεωση διπλωματος ανοιχτης θαλασσας για ιδιωτικο σκαφος αναψυχης με μηκος 22 ποδων και κινητηρα 10 ιππων.
    Το θεμα εχει ξανασυζητηθει στο παρελθον ομως δεν ειμαι σιγουρος για τυχον μεταβολες. Παρακαλω οποιος γνωριζει κατι για το θεμα να με διαφωτισει.
    Ευχαριστω
    Λουκας

  4. #314

    Προεπιλογή

    Δεν έχω μάθει ότι έχει αλλάξει κάτι οπότε αφού είναι κάτω από 7 μέτρα (22 πόδια=6,7m) και έχει μηχανή που δεν το καθιστά ταχύπλοο δεν χρειάζεται κάποιο δίπλωμα.

  5. #315
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Βορειοανατολικό Αιγαίο
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση...!!!
    Εχω ασχοληθει ελαχιστα με την ιστιοπλοϊα και αυτο σε σκαφη φιλων, αλλα σκεφτομαι να ασχοληθω σοβαρα με το αντικειμενο...!!!

    Ετσι λοιπον, θα ηθελα να μου πειτε, τι διπλωμα μπορω να βγαλω στη φαση που ειμαι, και τι ακριβως χρειαζομαι για να μπορεσω να ναυλωσω ενα σκαφος μονος μου....!!!
    "..Ἀπάνωθέ μου σκούπισε τὴ θάλασσα ποὺ στάζω καὶ μάθε με νὰ περπατῶ πάνω στὴ γῆ σωστά.."
    Ν. Καββαδίας

  6. #316

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω μάθει ότι έχει αλλάξει κάτι οπότε αφού είναι κάτω από 7 μέτρα (22 πόδια=6,7m) και έχει μηχανή που δεν το καθιστά ταχύπλοο δεν χρειάζεται κάποιο δίπλωμα.
    Παναγιωτη, σ'ευχαριστω για την πληροφορια.Αν καποιος αλλος γνωριζει κατι επ' αυτου (καποια παραπομπη σε ΦΕΚ ισως) θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα.
    Λουκας

  7. #317
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Giovanaut, «να ασχοληθώ σοβαρά» σημαίνει να αποκτήσω εμπειρία (δηλαδή τα ουσιαστικά προσόντα) και έπειτα να παρακολουθήσω μαθήματα σε Σχολή Σκαφών Ανοικτής Θαλάσσης, ώστε να εμπεδώσω τις εμπειρικές μου γνώσεις παίρνοντας παράλληλα σχετικό πτυχίο κυβερνήτη (τυπικά προσόντα), και να μπορώ έτσι με ασφάλεια, στηριζόμενος στις δικές μου (μεταξύ άλλων ψυχικές) δυνάμεις, να ανοιχτώ στο πέλαγος.
    Θυμηθείτε: η θάλασσα απαιτεί σεβασμό και το σκάφος είναι ανθεκτικότερο από τον άνθρωπο.

  8. #318
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Τα είπες όλα φίλε μου σε τρεις γραμμές, συγχαρητήρια! Γιάννη αυτό είναι, αν έχεις κότσια, προχώρα.

  9. #319
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Βορειοανατολικό Αιγαίο
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστω για τις συμβουλες και τις πληροφοριες, σιγουρα το αντικειμενο κρυβει πολλα, τα οποια δεν φαινονται απο την πρωτη ματια...

    Θα προσπαθησω να ψηθω οσο μπορω...!!!
    "..Ἀπάνωθέ μου σκούπισε τὴ θάλασσα ποὺ στάζω καὶ μάθε με νὰ περπατῶ πάνω στὴ γῆ σωστά.."
    Ν. Καββαδίας

  10. #320
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Ακριβώς έτσι! Να ψηθείς, έστω και χωρίς καλοκαιρινό καύσωνα, και μάλιστα με διαφορετικούς ... ψήστες (εννοώ «θαλασσόλυκους»).

Σελίδα 32 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 223031323334 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας