Σελίδα 11 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 341

Θέμα: ΔΙΠΛΩΜΑ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ!

  1. Προεπιλογή Δίπλωμα και Τρίπλωμα

    Κι εγώ, κάτι έχω...

    Από τον ΠΟΙΑΘ.

  2. #102
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Φίλε JONNY,
    πριν διερευνήσεις τις δυνατότητες εκμάθησης της ιστιοπλοϊκής τέχνης και ναυτωσύνης στην Ελλάδα, διάλεξε και διάβασε ορισμένα από τα 500 και πλέον σχετικά θέματα με πάνω από 4000 μηνύματα στο φόρουμ sailnet, ως εξής:
    http://www.sailnet.com/forums/learning-sail/

  3. #103
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή δοκίμασε ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από JONNY Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα σας
    ειμαι ενας 35 αρης που θελω να ξεφυγω λιγο απο τα τετριμενα. Ειμαι πολυ σπορτιβ και γυμναζομαι καθημερινα. Η ιδεα της ιστιοπλοιας μου μπηκε πριν λιγο καιρο, οταν με φιλους συζηταγαμε πως θα ηταν μια περιηγηση με ιστιοπλοικο καλοκαιρι σε ελληνικα νησακια. Μπαινοντας λοιπον στο internet για να ψαξω για πληροφοριες ανακαλυψα το site σας. Βλεπω οτι εδω υπαρχουν ανθρωποι πραγματικα γνωστες που μπορουν να κατευθυνουν εναν ασχετο οπως εγω. Βλεπω οτι υπαρχουν πολλες σχολες . Το θεμα ειναι ποια να επιλεξω. Το αλλο ειναι αν μετα ειναι ευκολο να νοικιασω ενα σκαφος, αν μπορω να το κυβερνησω, η χρειαζετε και 2ος χειριστης με αδεια, οποτε παλι ειναι προβλημα. Επισης δεν ξερω κατα ποσο το σπορ ειναι ακριβο για μενα, (ειμαι ενας απλος μισθωτος) καθως και τι εξοπλισμο θα χρειαστω. Αν δεν ακολουθησω την αναψυχη αλλα ασχοληθω αγωνιστικα ειναι ποιο εφικτο? Πολλες λοιπον οι αποριες μου. Συγχωρεστε με απλα ειμαι εντελος αδαης στο αντικειμενο. Η οποια βοηθεια σας ειναι καλοδεχουμενη και σημαντικη. Σας ευχαριστω πολυ!
    Θα πρότεινα κάποια σχολή ομίλου, γιατί εκεί μπορείς ευκολότερα να γνωρίσεις ανθρώπους που ασχολούνται με την αγωνιστική ιστιοπλοία, που μάλλον θα κούμπωνε γάντι στις προσδοκίες σου. Το εάν μπορείς να κυβερνήσεις σκάφος μόνος ή με βοήθεια, αφησέ το να έχεις ίδια άποψη μετά το πέρας της όποιας σχολής, η οποία αποτελεί μια ευκαιρία να γνωρίσεις το χώρο, όχι να βαφτιστείς καπετάνιος, παρέες δε βρίσκονται εάν το θέλεις πραγματικά. Εαν ασχοληθείς με την αγωνιστική ιστιοπλοία, σε επίπεδο πληρώματος σε κάποια παρέα και σκάφος, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι πρέπει να ανησυχείς μόνο για τα έξοδα του προσωπικού εξοπλισμού ένδυσης, άρα δεν είναι, κατ' αρχήν, ακριβή ενασχόληση. Υπάρχουν άλλοι "τρελοί", με την καλή έννοια, για τα παραπάνω έξοδα σκάφους - εξοπλισμού. Σου εύχομαι καλές θάλασσες.

  4. #104

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από JONNY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχωρεστε με απλα ειμαι εντελος αδαης στο αντικειμενο. Η οποια βοηθεια σας ειναι καλοδεχουμενη και σημαντικη.
    Το να ομολογεις την αγνοια σου ειναι μια καλη αρχη.
    Η ιστιοπλοια δεν ειναι κατι που μαθαινεται απο τη μια στιγμη στην αλλη.

    Οση εμπειρια και αν εχεις να εισαι παντα ετοιμος να δεχθεις κατι καινουριο.

    Σχολες υπαρχουν πολλες και ολες κανουν λιγο πολυ αυτο που πρεπει. Δες το καπως σαν τις σχολες οδηγησης για το αυτοκινητο. Θα σου μαθουν τα βασικα και μετα απ'αυτο θα χρειαστεις αρκετη πειρα προτου να μπορεις πραγματκα να κυβερνησεις ενα πλοιο.

    Οση πειρα και αν εχεις ομως η νομοθεσια απαιτει δυο ικανα ατομα γα την ενοικιαση ενος σκαφους εκτος αν εχεις σκιππερ.

    Το κοστος δεν ειναι απαγορευτικο. Αν εχεις παρεα μπορεις να κανεις διακοπες πανω σε ιστιοφορο με κοστος που συγκρινεται με ενα μεσαιο προς φτηνο ξενοδοχειο.

    Ο εξοπλισμος ειναι βασικα μια νιτσεραδα.

  5. #105

    Προεπιλογή

    Sas eyxaristo poli gia tis protes ameses apantisis sas, rxizo to psaksimo!

  6. Προεπιλογή Διπλώματα

    CaptainAris, από 14 Αυγούστου 2004 δεν απαιτούνται πλέον δύο διπλώματα, αλλά ένα.

  7. #107

    Προεπιλογή

    diladi telika mono me ena diploma mporo na kano eksormiseis?

  8. #108
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    JONNY,
    στη θάλασσα δεν μετράνε τα διπλώματα, αλλά η επιτυχία στην πρακτική εφαρμογή των γνώσεων και ικανοτήτων σου. Το δίπλωμα είναι τυπική απαίτηση για την ενοικίαση ενός σκάφους (στο οποίο πρέπει βεβαίως να επιβαίνει ως πλήρωμα και κάποιος που μπορεί να σε βοηθάει). Το να ταξιδεύεις μόνος σου (αυτό που λένε single-handing) μάλλον ξέχασέ το προς το παρόν: όχι μόνο χρειάζεται πείρα στο όριο του επαγγελματισμού, αλλά ίσως και ιδιαίτερος εξοπλισμός (μεταξύ άλλων αυτόματος πιλότος και τηλεχειριζόμενος από το κόκπιτ ηλεκτρικός εργάτης άγκυρας).
    Πήγαινε λοιπόν τώρα σε καμιά σχολή με ιστιοπλοϊκές λέμβους (τα μονοθέσια λέιζερ, χωρίς να είναι φτιαγμένα για αρχάριους, προσφέρονται για το σκοπό αυτό), ρίξε και καμιά τούμπα υπό επιτήρηση πριν τη φας από κανένα μπουρίνι και πανικοβληθείς, και όταν πια αισθάνεσαι άνετα σε όλες τις πλεύσεις δοκίμασε καμιά βόλτα με παρέα σε μεγαλύτερη βάρκα να ανοίξετε και μπαλόνι (να επιβαίνουν πιο πεπειραμένοι από σένα ιστιοπλόοι) και έπειτα ανοίγεις ίσως μεγαλύτερα πανιά και χονδρότερα ... πορτοφόλια (εννοώ ενοικιάσεις και κρουαζιέρες, όπου κατά τη μεσαία εποχή -πριν και μετά την υψηλή περίοδο από 20 Ιουλίου μέχρι τέλος Αυγούστου- το δεκάμετρο με δύο καμπίνες τσάρτερ κοστίζει 1000-1500 € την εβδομάδα).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrondi : 28-04-2007 στις 00:41

  9. Προεπιλογή Διπλώματα

    Τυπικά κατά το νόμο πλέον χρειάζεσαι ένα μόνο δίπλωμα, αλλά φυσικά ένα σκάφος ανοικτής θαλάσσης δεν μπορείς να το χειριστείς μόνος σου. Όπως ανέφερε και παραπάνω ο chrondi σημασία δεν έχει το δίπλωμα, αλλά το αν έχεις τις γνώσεις και την πείρα εσύ και η παρέα σου να αποπλεύσετε με ένα σκάφος.

  10. #110
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    αν έχεις τις γνώσεις και την πείρα εσύ και η παρέα σου να αποπλεύσετε με ένα σκάφος
    Το πρόβλημα δεν είναι απλώς να αποπλεύσετε, αλλά πώς θα γυρίσετε πίσω (θα καταπλεύσετε δηλαδή) όλοι σώοι και ασφαλείς, και το σκάφος χωρίς αβαρίες, παρόμοια δε να μην πάθουν τίποτε και όσα σκάφη (με τα πληρώματά τους) έχετε στο μεταξύ βρεί στη ρότα σας!
    Να θυμόμαστε ότι η ασφάλεια στη θάλασσα έχει μεγαλύτερη σημασία (και αντίστοιχα είναι δυσκολότερη) απότι στην ξηρά.

Σελίδα 11 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας