Σελίδα 33 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 233132333435 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 321 έως 330 από 341

Θέμα: ΔΙΠΛΩΜΑ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ!

  1. #321
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    ενώ για το δίπλωμα ταχυπλόου, υπάρχει σαν όριο η ιπποδύναμη του σκάφους, κι έτσι ένα πλαστικό σκάφος με μηχανή 10 ίππων δεν θεωρείται ταχύπλοο και δεν υποχρεούσαι να έχεις σχετικό δίπλωμα για να το οδηγείς, με τα ιστιοπλοϊκά δεν γνωρίζω να υπάρχει κάποιο όριο, οπότε θεωρώ πως είναι πολύ πιθανόν να απαιτείται δίπλωμα για να οδηγήσει κάποιος ένα ιστιοπλοϊκό έστω κι αν είναι 22 ποδών.

    Δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά... έτσι κι αλλιώς η παρακολούθηση των μαθημάτων, θα ωφελήσει πολύ κάποιον που θέλει να οδηγάει ένα τέτοιο σκαφάκι, και δεν κοστίζουν και τόσο πολύ.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  2. #322

    Προεπιλογή

    Όχι απ'ότι ξέρω εάν έχεις ενα ιστιοπλοικό στην ιδιοκτησία σου μέχρι 22 μέτρα δεν χρειάζεται να έχεις κάποιο δίπλωμα. Απεναντίας για να νοικιάσεις ένα ιστιοπλοικό χρείαζεται, 2 άτομα κιόλας, να έχουν δίπλωμα αγωνιστικής ιστιοπλοίας ανοικτής θαλάσσης.

  3. #323

    Προεπιλογή

    Κυριοι,
    Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.Οι πληροφοριες που μου δωσατε ειναι αυτα που εχω ακουσει κι' εγω ομως ειναι αντικρουομενες.Σχολη θα περασω το χειμωνα η την ανοιξη, σιγουρα ειναι κατι που πρεπει να γινει μιας και προερχομαι απο ιστιοπλοια τριγωνου, ομως τα Σαβ/κα που βγαινω για αναψυχη με την οικογενεια καλο θα ηταν να μην εχω την ανησυχια επιβολης προστιμου (η και χειροτερα).
    Προσπαθησα να παρω απαντησεις στο παρελθον απο καποιο Λιμεναρχειο αλλα ...
    Αν καποιος απο σας ειναι Λιμενικος η εχει καποια σχεση, ισως θα μπορουσε να διαφωτισει την κατασταση.
    Σας ευχαριστω ακομη μια φορα.
    Λουκας

  4. #324

    Προεπιλογή

    Έκανα ένα γρήγορο διάβασμα (βλέπεις οι σελίδες είναι πολλές)
    όμως δεν βρήκα την περίπτωση μου.
    Έχω Δίπλωμα Πλοιάρχου Γ΄τάξεως μπορώ να ενοικιάσω Ιστιοπλοικό?

  5. #325

    Προεπιλογή

    Έχει απαντηθεί παλιότερα. ΑΜπορέις να νοικιάσεις αφού το δίπλωμάσου είναι τουλάχιστον πάνω από το Γ Κυβερνητιό:

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων

    ΥΑ 334/2004, ΦΕΚ 478 Β 2004
    1. Καθορίζουμε τα προσόντα του Κυβερνήτη επαγγελματικού πλοίου αναψυχής (ιστιοφόρου ή μηχανοκίνητου) όταν σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγρ. 2 του άρθρου 5 του Ν. 2743/99 (ΦΕΚ 211 Α), όπως αντικαταστάθηκε από τις διατάξεις της παραγρ. 14(α) του άρθρου 40 του Ν. 3182/2003 (ΦΕΚ 220 Α), εκναυλώνονται χωρίς να υπηρετεί σ' αυτό Πλοίαρχος και πλήρωμα ως ακολούθως:

    Α) Ο Κυβερνήτης ιστιοφόρου επαγγελματικού πλοίου αναψυχής είναι κάτοχος:

    α) Πτυχίου Κυβερνήτη Εμπορικού Ναυτικού (Ε.Ν.) Γ τουλάχιστον Τάξης ή

    β) Πτυχίου Κυβερνήτη "τουριστικών θαλαμηγών του Π.Δ. 264/77 (ΦΕΚ Α 39) όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ. 54/96 (ΦΕΚ Α 47) ή του Π.Δ. 243/98(ΦΕΚ Α 181) ή

    γ) Πτυχίου Κυβερνήτη ρυμουλκών ή

    δ) ¶δειας διακυβέρνησης ιστιοφόρου ιδιωτικού πλοίου αναψυχής, που προβλέπεται με απόφαση του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας, που εκδίδεται κατ' εξουσιοδότηση της παραγ. 2 του άρθρου 11 του Ν. 1940/91 (ΦΕΚ Α 40), όπως τροποποιήθηκε με την παραγρ. 6 του άρθρου 9 του Ν. 2743/99 ή

    ε) Αποδεικτικού παρακολούθησης, μαθημάτων του σχολείου Κυβερνητών σκαφών αναψυχής που είχε λειτουργήσει κατά το παρελθόν στο ΥΕΝ ή

    στ) Βεβαίωσης της σχολής Ναυτικών Δοκίμων περί επιτυχούς αποφοίτησης από τον πρακτικό και θεωρητικό κύκλο εκπαίδευσης στην ιστιοπλοϊα ή

    ζ) ¶δειας Γ΄ τουλάχιστον κατηγορίας προπονητή ιστιοπλοϊας της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού ή

    η) Πτυχίου του Τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού(ΤΕΦΑΑ) με ειδικότητα ιστιοπλοϊας ή

    θ) Πτυχίου, διπλώματος ή άλλου αποδεικτικού επιτυχούς αποφοίτησης από Σχολή Ιστιοπλοϊας Ναυτικών Ομίλων ή Ναυταθλητικών Σωματείων ή Συλλόγων που έχουν αναγνωρισθεί από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού ή ιδιωτικών σχολών ιστιοπλοϊας που λειτουργούν με άδεια του Νομάρχη, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, από το οποίο αποδεικνύεται η ικανότητα διακυβέρνησης ιστιoφόρoυ σκάφους ανοικτής θαλάσσης ή

    ι) Βεβαίωσης της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας, θεωρημένης από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού σύμφωνα με την οποία έχει λάβει μέρος ως Κυβερνήτης σε σκάφη ολικού μήκους άνω των επτά (7) μέτρων σε αγώνες του επίσημου προγράμματος της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας συνολικής διαδρομής δύο τουλάχιστον χιλιάδων (2000) ναυτικών μιλίων.

    Β) Ο Κυβερνήτης Μηχανοκίνητου επαγγελματικού πλοίου αναψυχής είναι κάτοχος:

    α) Πτυχίου Κυβερνήτη Γ΄ τουλάχιστον τάξης Ε.Ν. ή

    β) Πτυχίου Κυβερνήτη τουριστικών θαλαμηγών του Π.Δ. 264/77 (ΦΕΚ Α 90), όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ. 54/96 (ΦΕΚ Α 47) ή του Π.Δ. 243/98(ΦΕΚ Α 181) ή

    γ) Πτυχίου Κυβερνήτη Ρυμουλκών ή

    δ) ¶δειας διακυβέρνησης μηχανοκίνητου ιδιωτικού πλοίου αναψυχής που προβλέπεται με απόφαση του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας που εκδίδεται κατ΄ εξουσιοδότηση της παραγρ. 2 του άρθρου 11 του Ν. 1940/91, όπως τροποποιήθηκε με την παραγρ. 6 του άρθρου 9 του Ν. 2743/99, ή

    ε) ¶δειας χειριστή ταχυπλόου σκάφους που εκδίδεται από τις Λιμενικές Αρχές της χώρας ή αντίστοιχης άδειας που έχει εκδοθεί ή αναγνωρισθεί από χώρα μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ε.Ε.) και Ευρωπαϊκής Ζώνης Ελευθέρων Συναλλαγών (ΕΖΕΣ) πλην Ελβετίας.

    " 2. Εναλλακτικά των περιπτώσεων (Α) ή (Β) της προηγούμενης παραγράφου 1, η ναυτική ικανότητα και εμπειρία Κυβερνήτη επαγγελματικού πλοίου αναψυχής αποδεικνύεται από αντίστοιχο πιστοποιητικό που έχει εκδοθεί ή αναγνωρισθεί επίσημα από Κρατική Αρχή ξένου κράτους ή από ναυτικό ή ιστιοπλοϊκό όμιλο ή από ιστιοπλοϊκή σχολή του εξωτερικού.

    Αν το πιστοποιητικό αυτό δεν έχει εκδοθεί από χώρα κράτος μέλος της Ε.Ε. θα πρέπει να συνοδεύεται από μετάφραση στην Ελληνική ή Αγγλική.

    Για την απόδειξη της εγκυρότητας των πιο πάνω αναφερομένων πιστοποιητικών και τυχόν μεταφράσεών τους καθώς και της ικανότητας διακυβέρνησης του πλοίου κατατίθεται από τον αναλαμβάνοντα χρέη Κυβερνήτου και Υπεύθυνη Δήλωση του άρθρ. 8 του Ν. 1599/1986 (ΦΕΚ Α΄ 75) μόνον όταν η αρμόδια Λιμενική αρχή αντιμετωπίζει την περίπτωση για πρώτη φορά και δεν είναι σε θέση να γνωρίζει την ύπαρξη και λειτουργία του ομίλου, της σχολής κ.λ.π. που εξέδωσε το σχετικό πιστοποιητικό".

    ***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Η εντός " " παρ. 2 αντικαταστάθηκε ως άνω από την ΥΑ 3342/13/2004 (ΦΕΚ Β΄ 1330/31.8.2004).


    "3. Δεν επιτρέπεται η διακυβέρνηση επαγγελματικού πλοίου αναψυχής του οποίου τα χαρακτηριστικά (είδος, μεταφορική ικανότητα κ.λπ.) δεν καλύπτονται από τυχόν περιορισμούς των αδειών, πτυχίων ή πιστοποιητικών που αναφέρονται στις παρ. 1(Α) περ. (δ), (ε), (στ), (θ), 1(B) περ.(δ) και 2".

    ***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Η εντός " " παρ. 3 αντικαταστάθηκε ως άνω από την ΥΑ 3342/13/2004 (ΦΕΚ Β΄ 1330/31.8.2004).

    4. Η 3342/06/2000/8.2.2000 απόφαση Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας (ΦΕΚ Β 237) καταργείται.

    5. Η ισχύς της απόφασης αυτής αρχίζει από τη δημοσίευσή της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

    Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

    Πειραιάς, 21 Ιανουαρίου 2004

    Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ
    ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ

  6. #326

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη όπως το λες έτσι είναι για το Δίπλωμα
    τότε γιατί για το ταχύπλοο μου έδωσαν ¶δεια χειριστού (άνευ εξετάσεων φυσικά)
    Εδώ στο Ελλάδα πολλά να περιμένεις...λόγω ιστιοφόρου λέω ....μήπως θέλουν κάτι απο αυτά του πίνακα.

  7. #327

    Προεπιλογή

    Όπως μπορέις να δεις και στο σχετικό θέμα για το ταχύπλοο χρειάζεσαι άδεια χειριστού ταχυπλόου σύμφωνα με το ΓΚΛ. Κια το γνωστό οξύμωρο ότι μπορεί κάποιος να κυβερνα ένα γκαζάδικο 300 m αλλά αν πάρει ένα φουσκωτό 5 m χωρίς άδεια χειριστή να τον γράψει το λιμεναρχείο.

    Για τα ιστιοφόρα απλώς πρέπει να έχει τα κατάλληλα προσόντα για να είναι κυβερνήτης (και να πάιρνει τις αντίστοιχες νομικές ευθύνες).

    Υποθέτω ότι για αυτό ισχύει και αυτό που γράφτηκα ότι αν είσαι ο ιδιοκτήτης αφού φαντάζομαι ισχύει το άρθρο 84 του Κώδικα Ιδιωτικού Ναυτικού Δικάιου:

    "Ο πλοιοκτήτης ενέχεται εκ των δικαιοπραξιών ας επιχείρησεν ο πλοίαρχος κατά την εκτέλεσιν των ανατεθειμένων εις αυτόν καθηκόντων. Ο πλοιοκτήτης ευθύνεται ωσαύτως εκ των αδικοπραξιών τας οποίας διέπραξεν ο πλοίαρχος, το πλήρωμα ή ο πλοηγός κατά την εκτέλεσιν των ανατεθειμένων εις αυτούς καθηκόντων. "

    Οπότε αν είσαι ο ιδιοκτήτης έχεις έτσι κι αλιώς ευθύνες.
    Και να σημειώσουμε ότι Ο ΚΙΝΔ ισχύει για όλα τα πλόια και πλωτά ναυπηγήματα πάων από 10 κόρους.

    Αν σου πόυν τίποτα έχεις τα προσόντα σύμφωνα με την Υπουργική Απόφαση παραπάνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 16-09-2010 στις 23:51

  8. #328

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πολύ.

  9. #329

    Προεπιλογή

    Λοιπόν μόλις τώρα πήρα τηλ. την Athenian Yachts στο Φάληρο και μου απήντησαν οτι με το δίπλωμα που έχω δεν μου ενοικιάζουν ιστιοπλοικό...μόνο αν έχω σχετική άδεια ιστιοπλοοίας.

  10. #330

    Προεπιλογή

    Στέιλε τους με φαξ το συνημμένο ΦΕΚ που αναφέρεται η παραπάνω υπουργική απόφαση. Στο κάτω κ'ατω υπάρχουν πλοίαρχοι Εν που εκπαιδέυτηκαν στιν Ευγένιο Ευγγενίδη με ιστιοφορία κάπου τρία στρέματα, πολύ μεγαλύτερη από ένα ιστιοπλοϊκό 40 πόδια.

    Όχι ότι θα κάνεις τίποτα μια και μπορέι να επιστρατέυσουν το αφοπλιστικό επιχείρημα "δικό μου είναι το σκάφος και όπου θέλω το νοικιάζω", ας πούμε αρκετοί δεν νοικιάζουν το σκάφος τους χωρίς δικό τους σκίπερ. Τουλάχιστον να έχεις την ικανοποίηση.

    Δεν ξέρω αν θα κάνει τίποτα να στέιλεις και κανα φαξ στον ΣΙΤΕΣΑΠ (http://www.sitesap.gr/contact.php?lang=el).
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

Σελίδα 33 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 233132333435 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας