Σελίδα 34 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 2432333435 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 331 έως 340 από 341

Θέμα: ΔΙΠΛΩΜΑ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ!

  1. #331

    Προεπιλογή

    παιδια εχω ερωτηση.

    Εχω διπλωμα Πλοιαρχου Γ ταξης απο Αεν. Διπλωμα ταχυπλου(ανευ εξετασεων λογω σχολης) και ξεκινησα μαθηματα για ιστιοπλοια ανοιχτης θαλασσης.

    1η ερωτηση: στο διπλωμα/αδεια ταχυπλου αναφερει "ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ:01.06" τι ειναι αυτο?στου πατερα μου, που το πηρε κανονικα με εξετασεις κτλ δεν το γραφει.

    2η ερωτηση: για μελλοντικη δουλεια, σαν skipper, σε κοτερο για αναψυχη,ιστιοπλοικο κρουαζιερες κτλ. οχι αγωνιστηκά. Το διπλωμα που ξεκινησα να βγαλω ειναι αυτο που θελω σωστα? το διπλωμα του ανθυποπλοιαρχου που δινει ενα συν σε σχεση με αλλους?
    Χρειαζομαι μηπως το αθλητικο διπλωμα γιαυτο που θελω να ακολουθησω; Μηπως δεν χρειαζεται καν να βγαλω το διπλωμα ιστιοπλοικου, μιας και με του ανθυρχου εχω τις ιδιες πιθανοτητες για εργασια?

    Ευχαριστω και συγνωμη για τις τυχον "γελοιες" ερωτησεις..

  2. #332

    Προεπιλογή

    Για την πρώτη ερώτηση :
    Μήπως γράφει 06.01; Αν είναι έτσι τότε πιθανότατα αναφέρεται στην πρώτη περίπτωση του άρθρου 6 του νομοθετήματος για τα διπλώματα ταχυπλόου. Όπς είδαμε εδώ στο άρθρο 6 αναφέρει ποιοι εξαιρούνται από εξετάσεις και η πρώτη περίπτωση είναι οι για τους αξιωματικούς ΕΝ.

    Για τη δέυτερη ερώτηση αν εέχεις τουλάχιστον κυβερνητικό μπορέις να δουλέψεις σαν σκίπερ όπως είδαμε εδώ οπότε έχεις τα τυπικά προσόντα η σχολή σε ένα όμιλο που παρακολουθείς είνα ένα έξτρα ίσς θα σε βοηθήσει να μάθεις το ταξίδεμα με πανιά αλλά τυπικά δεν το χρειάζεσαι. Τα αθλητικά, προχωρημένων κ.λπ. που δίνουν οι όμιλοι δεν έχουν καμία τυπική αξία.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 13-10-2010 στις 21:05

  3. #333

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη Καλημέρα
    Ευχαριστούμε πολύ για τις άμεσες και σωστές απαντήσεις σου
    έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα.

  4. #334

    Προεπιλογή

    ευχαριστω πολυ παναγιωτη. Για οτιδηποτε νεοτερο θα σε ξαναρωτησω.
    συγχαρητηρια για ολα

  5. #335

    Προεπιλογή απαντηση για διπλωμα Ανοιχτής θαλασσας

    Αγαπητε φίλε ειμαι εκπαιδευτης σε Σχολη Ανοιχτής Θαλάσσης και υπεύθυνος εκπαιδευσης. Σε οτι μπορω να φανω χρησιμος σε ερωτησεις ευχαρίστως. Εχουν αλλαξει αρκετα πράματα στο πεδίο και εχουμε ξεδιαλυνει αρκετα.

    Φιλικα SailorGR

  6. #336

    Προεπιλογή

    Μια απορία , το δίπλωμα ανοιχτής θάλασσας , που δίνουν οι Ελληνικοί όμιλοι , με ποιο δίπλωμα της RYA αντιστοιχεί ???

  7. #337

    Προεπιλογή

    Πρέπει να αντιστοιχεί με το Coastal Skipper ή Yachtmaster Coastal όπως λέγεται τώρα πια, έχουν σχετικό αντικείμενο και σχετικά δικαιώματα δηλαδή να μπορέις να κυβερνήσεις ένα ιστιοφόρο σκάφος (μέχρι 100 κόρους λέει ο νόμος όπως είδαμε πιο πριν).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 29-04-2013 στις 17:43

  8. #338

    Προεπιλογή

    Έχω δίπλωμα ανοιχτής θαλάσσης , από τον ΙΟΜΑΓ




    Ευχαριστώ για την απαντηση Παναγιωτη .

  9. #339

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα στα μέλη του φόρουμ,

    Ενεργοποιώ μετά από καιρό στο τοπίκ έχοντας μερικές απορίες.

    Ασχολούμαι απο μικρός με την θάλασσα καθώς ειμαι απο την Πάρο και έχουμε οικογενειακώς μια 7μετρη βάρκα ξύλινη.
    Πάντα την ταξιδευα-έδενα σε ημερήσιες βόλτες και ταξιδάκια 4ωρα ακόμα και σε καιρό.

    Για διάφορους λόγους δεν είχα ασχοληθεί με την ιστιοπλοΐα παρότι λάτρης του πανιού. Όσο εμένα στην Αθήνα σκεφτόμουν να παρακολουθήσω μαθήματα ανοιχτής θαλάσσης αλλα δεν έβγαινα σε χρόνο και χρημα.

    Εν τέλει γύρισα στο νησί μου και πριν ένα 3μηνο παρακολούθησα μαθήματα στον Ναυτικό Όμιλο Παρου με εκπαιδευτή τον Αλέξανδρο Ταγαροπουλο.
    Πραγματικά ευχαριστήθηκα τα μαθήματα και έμαθα επιπλέον πράγματα για την ναυτιλία και βέβαια την ιστιοπλοΐα απο την αρχή.

    Εντυπωσιάστηκα εννοείται και απο την εύκολο χειρισμού στα σύγχρονα σκάφη σε σχέση με τα παραδοσιακά.

    Απέκτησα λοιπόν το διπλωμα και ψαχνοναι για ενοικίαση ιστιοπλοϊκού τέλη Σεπτεμβρίου για να είναι πιο ήσυχες οι μαρίνες και εγώ πιο χαλαρός με την κοπέλα μου και ένα ζευγάρι φιλων

    Αντιστοιχεί το δίπλωμα απο τον όμιλο με κάτι πιο επίσημο;
    Υπάρχει η δυνατότητα για bareboat ενοικίαση;

    Ευχαριστώ προκαταβολικά

  10. #340

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ind.Des. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιστοιχεί το δίπλωμα απο τον όμιλο με κάτι πιο επίσημο;
    Υπάρχει η δυνατότητα για bareboat ενοικίαση;
    Στην Ελλάδα, για την ιστιοπλοΐα, τα διπλώματα των ομίλων επαρκούν και δεν υπάρχει κάτι άλλο πιο επίσημο. Υπάρχουν προχωρημένα τμήματα, που δίνουν επιπλέον γνώση και εμπειρία, αλλά ως "επίσημο" χαρτί χρησιμοποιούμε πάντα το αρχικό - πρώτο δίπλωμα που παίρνουμε.
    Τα παραπάνω ισχύουν για τα ιστιοπλοϊκά σκάφη και όχι για τα ταχύπλοα, όπου η διαδικασία (εκμάθησης-εξετάσεων-διπλώματος) είναι διαφορετική.

    Για την ενοικίαση σκάφους χωρίς skipper, το δίπλωμα του ομίλου επαρκεί αλλά ζητείται να επιβαίνουν ΔΥΟ άτομα-κάτοχοι διπλώματος.

Σελίδα 34 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 2432333435 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας