Σελίδα 11 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 91011
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 106 από 106

Θέμα: Hellenic Master [Silkeborg - Celia - Finnriver - Hesperus - Vasaland]

  1. #101
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Έχω καλυφθεί από την άποψη των φίλων Ellinis κ superfast v.
    Aυτό ξέρω από την εμπειρία μου σαν πρώην αξιωματικός του Ε.Ν. αλλά θέλησα να πάρω την γνώμη κ ενός ανθρώπου με 30 χρόνια υπηρεσία στο operations διαφόρων εταιρειών.
    Εκείνο που δεν πρέπει να μας διακρίνει εδώ,είναι η επιθετικότητα μόλις αντιληφθούμε ότι κάποιος άλλος έχει διαφορετική γνώμη από εμάς.

  2. #102

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκείνο που δεν πρέπει να μας διακρίνει εδώ,είναι η επιθετικότητα μόλις αντιληφθούμε ότι κάποιος άλλος έχει διαφορετική γνώμη από εμάς.
    Για ποιά επιθετικότητα ακριβώς μιλάτε, σε ποιό ακριβώς σημείο, σε ποιό ποστ ??? Εκτός και αν ως επιθετικό εννοείται οποιονδήποτε τολμήσει να σχολιάσει ή και να αντιτεθεί στις δικές σας απόψεις. Οι χαρακτηρισμοί είναι εύκολοι, η τεκμηρίωση αυτών που γράφουμε είναι δυσκολοτάτη.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ θεωρώ οτι ο ναύλος είναι ο λόγος που το πλοίο πάει στη Μερσίνα.
    Μα αγαπητέ μου Ellinis, πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρχει κάποιος ο οποίος δεν θεωρεί ότι ο ναύλος είναι ο πιθανότερος λόγος που το πλοίο πάει στη Μερσίνα ??? Σαφώς και εγώ πιστεύω ότι αυτός είναι ο λόγος, χωρίς όμως να μπορώ να αποκλείσω τελείως και την έστω μικρή πιθανότητα να υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον για την αγορά του. Και γι αυτό ακριβώς έγραψα, για πιθανότητα.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα να πηγαίνει Mersin για να το δει κάποιος ενδιαφερόμενος υποψήφιος αγοραστής.
    Υπάρχει άραγε οποιοσδήποτε σοβαρός άνθρωπος που μπορεί να αποκλείσει το ενδεχόμενο ένα πλοίο που πουλήθηκε για scrap να ξαναπουληθεί έστω και την τελευταία στιγμή και να ξαναδουλέψει ??? Θα είναι η πρώτη φορά που θα συμβεί κάτι τέτοιο ???

    Εδώ ο φίλος ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ ο οποίος απαντώντας ουσιαστικά στο δικό μου ποστ έγραψε ότι "δεν στέκει το MASTER να πήγε στη Μερσίνα για να το δουν υποψήφιοι αγοραστές", και είναι και σίγουρος ότι ο λόγος είναι ο ναύλος,

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο γιά το ΜΑSTER σίγουρα η προσέγγιση έχει να κάνει με ναύλο.
    έρχεται χθες στο θέμα του HELLENIC TRADER, ενός πλοίου που έφυγε για scrap ακριβώς κάτω από τις ίδιες συνθήκες και στον ίδιο χρόνο με το HELLENIC MASTER, και αναρωτιέται ξεκάθαρα αν η αλλαγή προορισμού του σημαίνει ναύλο ή παράταση ζωής.................

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προορισμός λέει Τζεμπέλ ¶λι στα Εμιράτα. Ναύλος ή παράταση ζωής;
    Δηλαδή για να καταλάβω, στην περίπτωση του TRADER η αλλαγή προορισμού - πορείας του μπορεί να σημαίνει είτε ναύλο είτε πώληση του, αλλά στην ίδια ακριβώς περίπτωση του MASTER, το οποίο μάλιστα έχει χαρακτηρίστει και ως "διαμάντι" σε σχέση με το TRADER, ισχύει αποκλειστικά και μόνο ο ναύλος ???

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από superfast v Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις πωλησεις ισχυει ο ορος "as is, where is ή στα καθαρευουσιανικα ελληνικα "ως εστι και ευρισκεται".
    Πολύ σωστά αγαπητέ φίλε. Μόνο που στους όρους "as is" και "where is" ξεχάσατε (σίγουρα όχι ηθελημένα είμαι σίγουρος) να προσθέσετε και το ....."in this price" !!! Tουτέστιν, στα ...καθαρευουσιάνικα Ελληνικά, "η τιμή αυτή ισχύει ως το πλοίο έστι και ευρίσκεται". Είμαι βέβαιος θα συμφωνήσετε πως αν βρεθεί κάποιος που είναι πρόθυμος να πληρώσει μεγαλύτερο αντίτιμο του ζητουμένου, ο πωλητής δεν θα έχει καμμία αντίρρηση να .....απαλείψει τον όρο "where is".

  3. #103
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Σας παρακαλώ να μην ανεβάζουμε τους τόνους μέρες που είναι. Ο καθένας έχει τον χαρακτήρα του και τις απόψεις του και καμια φορά ας αφήνουμε κάτι να πέφτει παραπέρα χωρίς να ερχόμαστε σε αντιπαράθεση για πράγματα που απλά κάνουμε υποθέσεις. Ολα ειναι ανοιχτά καθώτι δέν γνωρίζουμε τις ρύτρες πώλησης των πλοίων. Απο την εμπειρία μου υπάρχει περίπτωση η συμφωνία είναι το πλοίο να πάει για σκραπ απο τους αγοραστές που αυτό δεν μπορεί να αλλάξει στο δρόμο. Εκτός αν απλά έγινε μια πώληση και ότι βγάλει στην πορεία...

  4. #104
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Στην Μερσίνα δεν μπήκε,έμεινε ράδα κ από σήμερα το πρωί είναι στο Πορτ Σάιντ.
    Γιά να δούμε τι μέλλοι γενέσθαι με αυτό...

  5. #105
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    To υπό σημαία St.Kitts MASTER έφτασε στο τέλος Γενάρη στο Αλάνγκ και προσαράχθηκε για να αρχίσει η διάλυση του.

  6. #106
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    To HELLENIC MASTER όταν στις 17-09-2011 δεμένο στην Κυνόσουρα.......ατένιζε το Πέραμα.

    HELLENIC MASTER 12 17-09-2011.jpg

Σελίδα 11 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 91011

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας