Σελίδα 13 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 31112131415 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 121 έως 130 από 198

Θέμα: Δέσποινα [Ευαγγελίστρια - HMS Kilmore, Despina, Evangelistria]

  1. #121
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Μόσχάτο
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Ειλικρινά σας ευχαριστώ όλους για το θερμό σας καλωσόρισμα στο φιλόξενο αυτό χώρο!...
    Όντως το Δεσποινάκι ή Ευαγγελίστρια, είναι ένα σκαρί που άφησε εποχή!... Όχι μόνο γι' αυτούς που ταξίδεψαν μαζί του, αλλά και για τον ίδιο τον παππού μου...Γι αυτό άλλωστε παρά το ότι είχε αποσυρθεί από την ενεργό του δράση από το '74 - '75, μου αρνούνταν πεισματικά να το "διαλύσει" ως ότου "έφυγε" ο ίδιος...
    Από φωτογραφικό υλικό στα χέρια μου, δυστυχώς έχω μόνο αυτές που πέρασαν τελευταία οι φίλοι Ellinis και Βίκτωρ... Αν βρω όμως κάτι που θα μπορούσε να εμπλουτίσει ακόμα περισσότερο αυτή τη γωνιά μας, να είστε σίγουροι πως θα γίνει (για όλα τα σκαριά που πέρασαν από την εταιρία)...
    Φίλε Βίκτωρ.. Τα γραφεία βρίσκονταν στην Ποσειδώνος όπως πολύ καλά θυμάσαι, αλλά λίγο παρακάτω... Για την ακρίβεια στο Μέγαρο Ριζαρείου Εκκλησιαστικής Σχολής στου "Τζελέπη" απέναντι από την πλατεία Καραϊσκάκη (μεταξύ Ε7 - Ε8)...
    Το ¶θενς Εξπρές, είναι ένα άλλο πολύ μεγάλο κεφάλαιο που δυστυχώς όσο κι αν έχω ψάξει δεν έχω βρει πολλά στοιχεία, αν και για τα δεδομένα της εποχής ήταν το σκαρί που έφερε την επανάσταση στα δρομολόγια του...

  2. Προεπιλογή

    Ακριβως εκει βρισκοταν τα γραφεια της εταιρειας Φουστανου, στο ναυτικο πρακτορειο ΠΕΡΑΤΙΚΟΣ ΧΑΛΚΟΥΣΗΣ.

  3. #123
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Φίλε Γ.Κ. εννοούμε το ίδιο πράγμα,ακριβώς εκεί.Βέβαια η Ακτή Ποσειδώνος αρχίζει από τον πύργο κ τελειώνει στην πλατεία Οδησσού.
    Αν θυμάμαι καλά τα γραφεία πρέπει να ήταν σε ένα υπερυψωμένο ισόγειο ή 1ος όροφος.Επειδή όμως η δουλειά μου είναι πολύ κοντά,με μιά "αυτοψία" θα θυμηθώ σίγουρα.

  4. #124
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Μόσχάτο
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Γ.Κ. εννοούμε το ίδιο πράγμα,ακριβώς εκεί.Βέβαια η Ακτή Ποσειδώνος αρχίζει από τον πύργο κ τελειώνει στην πλατεία Οδησσού.
    Αν θυμάμαι καλά τα γραφεία πρέπει να ήταν σε ένα υπερυψωμένο ισόγειο ή 1ος όροφος.Επειδή όμως η δουλειά μου είναι πολύ κοντά,με μιά "αυτοψία" θα θυμηθώ σίγουρα.
    Καλημέρα... Καλή μας εβδομάδα και καλή μας δύναμη φίλοι μου!!!!...
    Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, έχω την αίσθηση πως το νούμερο 12 βρίσκεται μεταξύ των δύο fast food Goody's και Mc Donald's (εκεί που είναι η MSC πριν την το παράρτημα της Νομαρχίας)... Αν κάνω λάθος συγνώμη!... Τα γραφεία πάντως ήταν εκεί που σήμερα βρίσκεται το snack bar Remezzo (πρώην Βελανιδιά)... Το υπερυψωμένο που λες Βίκτωρ ήταν το καφενείο - κυλικείο του μεγάρου... Τα γραφεία ήταν στον 2ο όροφο...
    Δυστυχώς δεν μπορώ να τεκμηριώσω την πληροφορία που μοιράστηκε ο φίλος Βαγγέλης Ρόκκος...
    Ευχαριστώ πολύ και πάλι για το καλωσόρισμα τους φίλους Apollon, Maiandro, Ellinis Και φυσικά το Βίκτωρ!!!...

  5. Προεπιλογή

    Αγαπητε Γ.Κ. ισως δεν το διατυπωσα σωστα. Το 1968 οταν πηγαινα στο πρακτορειο της εταιρειας Φουστανου λογω της πρακτορευσης του πατερα μου στην Ζακυνθο, αυτο ηταν στην οδο Αστιγγος γωνια πλατεια Καραισκακη απεναντι απο την αφετηρια των λεοφωρειων, και ανηκε στους Περατικο Χαλκουση.
    Την εποχη εκεινη η γραμμη Ζακυνθου Αργοστολιου ειχε χαρακτηρισθει ως αγονη και την εκτελουσε το ΔΕΣΠΟΙΝΑ που αναχωρουσε καθε Τεταρτη 4μ.μ. απο Πειραια για Πατρα Ζακυνθο Λυξουριον Αργοστολιον με πλοιαρχο τον Κωστα Καραμπατση απο τη Συρο.

  6. #126
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Φίλε Γ.Κ.,το 12 κάνε το επί 2,δικό μου λάθος.Το καφενείο είναι το ικαριώτικο που λέμε ή τουλάχιστον ένα από αυτά.Ο τίτλος που αναφέρεις μήπως ήταν "Βελανίδια" από το ομώνυμο χωριό κοντά στον Κάβο Μαλιά;
    Αρκετοί από εμάς ξέρουμε ότι γύρω από το λιμάνι υπάρχουν συγκεκριμένα καφενεία όπου συχνάζουν οι καταγόμενοι-κυρίως οι παλαιότεροι-από την κάθε ναυτική περιοχή.
    Ήμουν παρών στο λιμάνι της Χίου το καλοκαίρι του '80 όταν το ΑΘΕΝΣ ΕΞΠΡΕΣ προσέκρουσε στο νότιο φαναράκι κ στη συνέχεια προσάραξε στα αβαθή.
    Aλλά μάλλον ξεφύγαμε από το θέμα του ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ...

  7. #127

    Προεπιλογή

    Το flickr δεν με αφήνει να την κατεβάσω οπότε δείτε την εδώ

  8. #128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sylver23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το flickr δεν με αφήνει να την κατεβάσω οπότε δείτε την εδώ
    Πολυ ωραια φωτογραφια. Αν εχεις Mac και Grab μπορεις να κατεβασεις σχεδον οτι θελεις.

  9. #129

    Προεπιλογή

    Δεν έχω οπότε...

    Αν γίνεται ας το κάνει κάποιος άλλος να τις έχουμε και εδώ με την πηγή τους φυσικά

  10. 11-03-2013, 23:24


  11. #130

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sylver23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω οπότε...

    Αν γίνεται ας το κάνει κάποιος άλλος να τις έχουμε και εδώ με την πηγή τους φυσικά
    Στο παρον θεμα στην σελιδα 1 και στο ποστ 7 θα τα βρεις ολα!!!

Σελίδα 13 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 31112131415 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας