Σελίδα 17 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 71516171819 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 161 έως 170 από 198

Θέμα: Δέσποινα [Ευαγγελίστρια - HMS Kilmore, Despina, Evangelistria]

  1. #161
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Μηνύματα
    562

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aποπλούς το ΔΕΣΠΟΙΝΑ κάπου στη δεκαετία του '60 με τα τρεξίματα από την πλαϊνή σκάλα να σημαδεύουν το σκαρί του. Στο βάθος βλέπουμε και το ΑΘΗΝΑΙ των Τυπάλδων.

    despina.jpg
    πηγή
    ¶κρως μάχιμο το ΔΕΣΠΟΙΝΑ....,ότι και να πούμε γι'αυτές τις φωτογραφίες,λίγο θα είναι.... Σ'ευχαριστούμε φίλε Ellinis!!

  2. #162

    Προεπιλογή Το ΔΕΣΠΟΙΝΑ στην Παρο.

    Το ΔΕΣΠΟΙΝΑ στην Παρο.

    Paros.jpg

    Paros2.jpg

  3. Προεπιλογή

    Αρη καλη σου μερα. Ομορφες αναμνηστικες φωτο. Τοτε που το λιμανι ειχε χρωμα και αντιθεσεις. Το ΔΕΣΠΟΙΝΑΚΙ αξεχαστο στην εποχη της εγκαταλειψης απο την εταιρεια του. Αργοτερα ταξιδευε με τον ενα μεντεσε στον μπαρκαριζο κατω απο τη σκαλα.

  4. #164

    Προεπιλογή

    ΔΕΣΠΟΙΝΑ στην Παρο. Φωτογραφία: Ιωάννης Λάμπρου. Φωτογραφικό Αρχείο Μουσείου Μπενάκη
    Απο το Facebook https://www.facebook.com/TheBenakiMu...type=3&theater

    Δεσποινα.jpg

  5. #165
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Μηνύματα
    562

    Smile

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΔΕΣΠΟΙΝΑ στην Παρο. Φωτογραφία: Ιωάννης Λάμπρου. Φωτογραφικό Αρχείο Μουσείου Μπενάκη
    Απο το Facebook https://www.facebook.com/TheBenakiMu...type=3&theater

    Δεσποινα.jpg
    Όμορφη και πεντακάθαρη φωτογραφία! μπαίνω όμως στον πειρασμό να πω ότι η σκάλα επιβίβασης δείχνει να έχει μεγαλύτερο μήκος από το Δεσποινάκι....

  6. #166
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Μηνύματα
    562

    Προεπιλογή

    Στο παρακάτω νοσταλγικό βίντεο της δεκαετίας του '50,στα 2:33 λεπτά, απολαμβάνουμε το ΔΕΣΠΟΙΝΑ να περνάει πολύ κοντά στο Σούνιο.https://youtu.be/FKjsvEFJ96M

  7. #167
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Μηνύματα
    562

    Προεπιλογή

    Αρκετά παλιά φωτογραφία μέσα από το διαδίκτυο που αποθανατίζει το ΔΕΣΠΟΙΝΑ στην Λήμνο.

    5624d958d0000_.jpg

  8. #168
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Maiandros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρκετά παλιά φωτογραφία μέσα από το διαδίκτυο που αποθανατίζει το ΔΕΣΠΟΙΝΑ στην Λήμνο.

    5624d958d0000_.jpg
    θησαυρός,αυτή η φωτογραφία.

  9. #169
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Σε συνέχεια των ευρημάτων του φίλου maiandros, ανεβάζω και μια μεγένθυση φωτογραφίας με το ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ. Προσπάθησα να τη βελτιώσω με μέτριο αποτέλεσμα.

    Evangelistria - Georgios - Achilleus.jpg
    πηγή

  10. #170
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή κι εγώ με το Δεσποινάκι...

    δεκαετία του 50 προς τα τέλη της υποθέτω μια και είμαι γεννημένη το 53...πηγαίναμε με τη μαμά μου στην Άνδρο, όπου τόπος καταγωγής της...έχουμε πάρει (καθυστερημένα εισιτήρια και βαπόρι γεμάτο) καμπίνα στο πίσω μέρος του βαποριού. Έχει γερή φουρτούνα, με σκηνές βογγητών απ' τους ξαπλωμένους επιβάτες και τους καμαρώτους να τρέχουν με τα εμετοδοχεία σαν τρελοί...εμείς πάλι μια χαρά, αλλά ν' ακούμε την προπέλα να ξενερίζει και να μας πιάνει δέος...δεν το ξεχνώ ποτέ αυτό το ταξίδι κι ας ήμουν πολύ μικρή...βγαίναμε στο Κόρθι με λάντζες κι από πλαϊνή μπουκαπόρτα, με μια σκαλίτσα βόηθα Θεέ μου...ειδικά όταν είχε θάλασσα, αρκετά συχνό στα νησιά του Καβοντόρου...τα παιδικά μου ποδαράκια είχαν βραχεί πολλές φορές...στα πολύ ζόρικα με έδινε στο βαρκάρη χέρι-χέρι αγκαλιά η μαμά...το πλήρωμα εξαιρετικό, ευγενείς, υπέροχοι! σαν οικογένεια ήταν με τον κόσμο και μας ήξεραν, ήξεραν και τους συγγενείς μας ακόμα...μας πρόσεχαν πολύ πάντα...έχω υπέροχες μνήμες...πάντα σε καμπίνες, ποτέ στο κατάστρωμα όπως τώρα που ταξιδεύω τις ίδιες διαδρομές...

    άλλο βαπόρι που παίρναμε συχνότατα ήταν ο Παντελής...πολύ κλασάτο το θυμάμαι και καλοτάξιδο! σαν και τώρα έχω την εικόνα μιας επιστροφής απ' την Τήνο, που είχαμε πάει μετά την Άντρο για προσκύνημα, ξημέρωμα, να πιάνουμε Πειραιά κι απ' το φινιστρίνι της καμπίνας μας να βλέπω όλη τη διαδρομή απ' την είσοδο στο λιμάνι ως την προβλήτα, μέσα απ' το βρεγμένο τζάμι...χειμώνα...μ' άρεσε να βλέπω όλα τα βαπόρια δεμένα στη σειρά, να διαβάζω τα ονόματά τους κυρίως...όνειρο ήταν!

Σελίδα 17 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 71516171819 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας