Σελίδα 1 από 20 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 198

Θέμα: Δέσποινα [Ευαγγελίστρια - HMS Kilmore, Despina, Evangelistria]

  1. #1
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή Δέσποινα [Ευαγγελίστρια - HMS Kilmore, Despina, Evangelistria]

    Ήταν μετασκευασμένο πλοίο, του Αμερικανικού πολεμικού ναυτικού. Ήταν 900 τόνων περίπου. Εθεωρείτο ταχύ, γιατί όταν άρχισε τις γραμμές στις Κυκλάδες, το 1952, το συνέκριναν με το «Μοσχάνθη» και με το αργό «Αμαρύνθια». Ταξίδευε με 14 περίπου μίλια. Ήταν λευκό, με μπλέ ταινία στη κίτρινη τσιμινιέρα του. Ήταν κοντό, πλατύ και αβαθές σκάφος με δύο πολύστροφες μηχανές Diesel και οι προπέλες του ήταν πολύστροφες (εν σχέση με το «Μοσχάνθη»). Μέσα στο λιμάνι έκανε ταχύτατους ελιγμούς με ευκολία και πρυμνοδετούσε αμέσως. Ο Κόσμος το χαρακτήριζε για το ευέλικτο του ως «τζιπ». Με τον καιρό από τη πλώρη πηδούσε σαν άλογο (τουλάχιστον αυτή την εντύπωση δημιουργούσε στον επιβάτη) αλλά πρύμα ή δευτερόπρυμα ταξίδευε θαυμάσια (το αντίθετο του «Μοσχάνθη»). Επί χρόνια είχε πλοίαρχο το καπετάν Μπέη (από τη Χαλκίδα) και αργότερα κάποιον Κεφαλονίτη ονόματι καπετάν Καρμανιόλα. Ο Καρμανιόλας είχε στο διαμέρισμα του τιμονιού μία μαϊμού δεμένη με αλυσίδα, που ανέβαινε στη σκεπή της τιμονιέρας και αγνάντευε. Καθημερινώς περνούσε από τη Σύρο (ή για τις γραμμές Παροναξίας Σαντορίνης ή για τη γραμμή Σύρου, Τήνου, Μυκόνου, Ικαρίας, Σάμου ή για Τήνο, ¶νδρο). Κατά περιόδους, έκανε και δρομολόγια προς την Κρήτη. Πριν τελειώσει η δεκαετία του 60 είχε αποσυρθεί από τις ακτοπλοϊκές γραμμές.

    Πηγή: http://androspoets.homestead.com/
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  2. #2
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Η φωτογραφία είναι λάθος όμως γιατί δείχνει το ΠΑΝΤΕΛΗΣ που ανήκε στην ίδια εταιρεία με το ΔΕΣΠΟΙΝΑ.

  3. #3
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Τι χαζος που ειμαι! Κοιταξα την φωτο, αλλα δεν παρατηρησα οτι εχει 2 funnels, ενω το Δεσποινα ειχε μια... (+ ολες τις αλλες διαφορες!!). Μany thanks LINZ! ;-)
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  4. #4
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    NAXOS
    Μηνύματα
    1.018

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Finnpartner_1966 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι χαζος που ειμαι! Κοιταξα την φωτο, αλλα δεν παρατηρησα οτι εχει 2 funnels, ενω το Δεσποινα ειχε μια... (+ ολες τις αλλες διαφορες!!). Μany thanks LINZ! ;-)
    Πριν σταματηση τα δρομπλογια σαν ΔΕΣΠΟΙΝΑ της ακτοπλοιας ΦΟΥΣΤΑΝΟΥ πουληθηκε αν δεν κανω λαθος στην ακτοπλοια ΚΟΥΣΟΥΝΙΑΔΗ και συνςχισε για λιγο τα δρομολογια με το ονομα ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ και με χρωματα μπλε και ασπρο και φουγαρο μπλε με κοκκινη γραμμη γυρω-γυρω.

  5. #5
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή

    Εχετε δίκιο. Και εμένα μου φάνηκε διαφορετικό, δεν βρήκα όμως καμμιά φωτο στο διαδίκτυο.
    Αν έχει κανείς, ας την παρουσιάσει.
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  6. #6
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή Ας ψαχτούμε λίγο!

    Ψαχουλεύοντας εδώ σήμερα παρατήρησα ότι δεν έχουμε φωτογραφία από το ιστορικό Δέσποινα (άσπρο) μετέπειτα Ευαγγελίστρια (μπλέ). Μήπως να σκαλίσουμε λίγο πιο βαθειά τα αρχεία μας να το ανακαλύψουμε? Αν θυμάμαι καλά, κι ενώ τα νεότερα πλοία όπως το Έλλη, Λήμνος, Νάξος, Κυκλάδες έιχαν αρχίσει να εισβάλλουν στα κυκλαδονήσια... η Ευαγγελίστρια (τότε) έκανε τις άγονες (βλέπε Ρομίλντα τώρα) .

  7. #7

    Προεπιλογή

    Εγω ψαχτηκα λιγο και βρηκα. Μια πολυ καλη και σπανια φωτο λοιπον του Δεσποινα ετοιμο προς αναχωρηση απο το λιμανι του Καρλοβασι στη Σαμο.

    Copyright:Μιλτος Αναγνωστου
    πηγή flickr
    despina.jpg

  8. #8
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    NAXOS
    Μηνύματα
    1.018

    Προεπιλογή ΔΕΣΠΟΙΝΑ-ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ

    Σαν ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ απο ζωγραφικο πινακα πρακτορειο του νησιου μας
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apostolos : 26-05-2008 στις 12:14

  9. #9
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Ευχαρσιτούμε για την προσπάθεια φίλοι!!

  10. #10
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Και στον πίνακα αυτό φαίνονται οι αλλαγές που έγιναν επί πλοιοκτησίας Κουσουνιάδη.

Σελίδα 1 από 20 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας