Σελίδα 18 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 81617181920 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 171 έως 180 από 198

Θέμα: Δέσποινα [Ευαγγελίστρια - HMS Kilmore, Despina, Evangelistria]

  1. #171
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    On the run...
    Μηνύματα
    237

    Προεπιλογή

    ...όπως έχουμε ήδη πει, σχεδόν σε όλα τα παλιά ('70's) ταινιάκια που έχουν ανεβάσει Γάλλοι λάτρεις και επισκέπτες της Ελλάδας βρίσκονται πολλά στιγμιότυπα από βαπόρια της εποχής. Στο συγκεκριμένο, θα βρείτε τη σταδιακή αποθέωση του "Ευαγγελίστρια" που ξεκινά στο 32'56" και απεικονίζει σκηνές εν πλω, την ώρα που διέρχεται από το ακρωτήρι Τάμελος της Τζιάς, και ολοκληρώνεται στον ντόκο της Ερμούπολης που το πλοίο κινηματογραφείται από την πρύμνη έως την πλώρη του. Δεν νομίζω ότι έιχαμε δει άλλη έγχρωμη και τόσο ζωντανή απεικόνιση του πλοίου έως τώρα .... Πρόκειται για εξαιρετικό ντοκουμέντο. Εύγε στους Γάλλους!

    Αφιερωμένο στον BOBKING



    https://www.youtube.com/watch?v=W_FO9YMwzKc

  2. #172
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Dream Star Glaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...όπως έχουμε ήδη πει, σχεδόν σε όλα τα παλιά ('70's) ταινιάκια που έχουν ανεβάσει Γάλλοι λάτρεις και επισκέπτες της Ελλάδας βρίσκονται πολλά στιγμιότυπα από βαπόρια της εποχής. Στο συγκεκριμένο, θα βρείτε τη σταδιακή αποθέωση του "Ευαγγελίστρια" που ξεκινά στο 32'56" και απεικονίζει σκηνές εν πλω, την ώρα που διέρχεται από το ακρωτήρι Τάμελος της Τζιάς, και ολοκληρώνεται στον ντόκο της Ερμούπολης που το πλοίο κινηματογραφείται από την πρύμνη έως την πλώρη του. Δεν νομίζω ότι έιχαμε δει άλλη έγχρωμη και τόσο ζωντανή απεικόνιση του πλοίου έως τώρα .... Πρόκειται για εξαιρετικό ντοκουμέντο. Εύγε στους Γάλλους!

    Αφιερωμένο στον BOBKING



    https://www.youtube.com/watch?v=W_FO9YMwzKc
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την αφιέρωση είναι πολύ όμορφο μιας άλλης εποχής και εξαιρετικά σπάνιο σε όσο αφορά ότι το βίντεο είναι έγχρωμο. Πρόκειται πράγματι για ντοκουμέντο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BOBKING : 01-02-2017 στις 19:29

  3. #173

    Προεπιλογή

    Μεσα απο το εξαιρετικο φιλμακι ζωντανευει το ''Θρυλικο" ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ και μαζι του πολλες νοσταλγικες αναμνησεις!!!

  4. #174
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Μια μερική πόζα του ΔΕΣΠΟΙΝΑ πίσω από τα υπόστεγα του Τζελέπη

    despina.jpg

  5. #175
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Μηνύματα
    562

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Dream Star Glaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...όπως έχουμε ήδη πει, σχεδόν σε όλα τα παλιά ('70's) ταινιάκια που έχουν ανεβάσει Γάλλοι λάτρεις και επισκέπτες της Ελλάδας βρίσκονται πολλά στιγμιότυπα από βαπόρια της εποχής. Στο συγκεκριμένο, θα βρείτε τη σταδιακή αποθέωση του "Ευαγγελίστρια" που ξεκινά στο 32'56" και απεικονίζει σκηνές εν πλω, την ώρα που διέρχεται από το ακρωτήρι Τάμελος της Τζιάς, και ολοκληρώνεται στον ντόκο της Ερμούπολης που το πλοίο κινηματογραφείται από την πρύμνη έως την πλώρη του. Δεν νομίζω ότι έιχαμε δει άλλη έγχρωμη και τόσο ζωντανή απεικόνιση του πλοίου έως τώρα .... Πρόκειται για εξαιρετικό ντοκουμέντο. Εύγε στους Γάλλους!

    Αφιερωμένο στον BOBKING



    https://www.youtube.com/watch?v=W_FO9YMwzKc
    Μοναδικό ταινιάκη,πραγματικός θησαυρός!!!ευχαριστούμε φίλε Dream Star Glaros!!!στα τελευταία πλάνα έχουμε την ευκαιρία να "ταξιδέψουμε" και με το όμορφο ΕΛΛΗ της Φραγκουδάκη με την παρέα να χαίρεται το ταξίδι μπροστά από τα φουγάρα και δίπλα στα ...διαστημικά παράθυρα του σαλονιού της Γ΄θέσης

  6. #176
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Maiandros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μοναδικό ταινιάκη,πραγματικός θησαυρός!!!ευχαριστούμε φίλε Dream Star Glaros!!!στα τελευταία πλάνα έχουμε την ευκαιρία να "ταξιδέψουμε" και με το όμορφο ΕΛΛΗ της Φραγκουδάκη με την παρέα να χαίρεται το ταξίδι μπροστά από τα φουγάρα και δίπλα στα ...διαστημικά παράθυρα του σαλονιού της Γ΄θέσης
    Και να προσθεσω οτι στο 33΄32 δεν ειναι ο τάμελος,αλλα ο κόρακας της Παρου.

  7. #177
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    On the run...
    Μηνύματα
    237

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από andria salamis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να προσθεσω οτι στο 33΄32 δεν ειναι ο τάμελος,αλλα ο κόρακας της Παρου.

    Έχεις δίκιο. Και συμπληρώνω και εγώ τη διόρθωση της αρχικής μου δημοσίευσης διευκρινίζοντας ότι ο ντόκος όπου απαθανατίζεται το «Ευαγγελίστρια» απ’ άκρη σ’ άκρη δεν είναι της Ερμούπολης, αλλά της Παροικιάς.... Είναι προφανές ότι το πλοίο ερχόταν από τη Νάξο.


    Χρόνια πολλά - Καλή χρονιά


  8. #178
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Dream Star Glaros Εμφάνιση μηνυμάτων

    Έχεις δίκιο. Και συμπληρώνω και εγώ τη διόρθωση της αρχικής μου δημοσίευσης διευκρινίζοντας ότι ο ντόκος όπου απαθανατίζεται το «Ευαγγελίστρια» απ’ άκρη σ’ άκρη δεν είναι της Ερμούπολης, αλλά της Παροικιάς.... Είναι προφανές ότι το πλοίο ερχόταν από τη Νάξο.


    Χρόνια πολλά - Καλή χρονιά

    Καλή Χρονιά με Υγεια,ευχαριστούμε ομορφο βίντεο,αυτο εχει την Αξία του.

  9. #179
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Maiandros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρκετά παλιά φωτογραφία μέσα από το διαδίκτυο που αποθανατίζει το ΔΕΣΠΟΙΝΑ στην Λήμνο.

    5624d958d0000_.jpg
    Το ΔΕΣΠΟΙΝΑ σε άλλη μια προσέγγιση στη Λήμνο, αυτή τη φορά φωτογραφημένο με το κάστρο πάνω του

    δεσποινα.jpg

  10. #180

    Προεπιλογή

    Εξαιρετικη φωτογραφια! Και που δεν εφτανε αυτος ο "μικρος θρυλος "το Δεσποινακι κυριολεκτικα "οργωνε" τα πελαγη μας!!!

Σελίδα 18 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 81617181920 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας