Σελίδα 2 από 43 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 429

Θέμα: Απόλλων (1952) [Apollon, Lisieux]

  1. #11
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Λογικά όμως θα είχε κάτι τέτοιο ε?

  2. #12

    Προεπιλογή

    Ειναι γεγονος οτι το ονομα Απολλων ειναι κατα καιρους συνυφασμενο με βαπορες. Ενα απο αυτους, τον θρυλικο Απολλωνα το ''μαγουλα'' θελησα με τη βοηθεια της τεχνολογιας να τον κανω να πλευσει και παλι. Ενα πλοιο το οποιο ποτε δεν ειδα απο κοντα, αλλα παντα μου αρεσε μεσα απο τις φωτο και τις ιστοριες που ακουγα για αυτο. Ετσι λοιπον μετα απο παρα πολλες ωρες δουλειας καταφερα να φτασω στο παρακατω επιθυμητο αποτελεσμα. Αρκετα δυσκολη η σχεδιαση του μιας και οι φωτο που ειχα στη διαθεση μου ελαχιστες και κακης ποιοτητας. Απο τα δε καταστρωματα κτλ καμια, ενω οι εγχρωμες 2-3 μονο. Απολαυστε το λοιπον να πλευει ολοταχως!

    Image00001.jpg
    Φοβερες γραμμες, φοβερο σκαρι. Ο λογος για το παρατσουκλι ''μαγουλας'' εμφανης!

    Image00002.jpg
    Να και μια αεροφωτογραφια!

    Image00003.jpg
    Οταν τα ποσταλια καποτε ειχαν στρογγυλες πρυμνες...

    Image00004.jpg
    Με 20 μοιρες πηδαλιο δεξια!

    Image00006.jpg
    Καθρεπτης ποσταλιου της παλιας σχεδιαστικης σχολης που εχει περασει ανεπιστρεπτει.

  3. #13

    Προεπιλογή

    Image00005.jpg
    Λεπτομερια της ΔΕ βαρδιολας. Εχω κανει τον τηλεγραφο και τους δεικτες RPM των μηχανων να λειτουργουν. Δεν ξερω καν αν ειχε τηλεγραφο μηχανης αυτου του τυπου, αλλα τουλαχιστον του παει...

  4. #14
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Φανταστικο απλα.

  5. #15
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια, εκπληκτική δουλειά!

  6. #16
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Ευγε!!!! Αλήθεια τη μπορού είχε??? Ατμού??

  7. #17
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή Εύγε!

    Μπουρού είχε, ακουστικά επιβλιτική σαν της Πηνελόπης Α και διπλή. Ατμού είχε ο Αγαπητός Ι. Με την ευκαιρία ναυτικέ.... ζωγράφισες πάλι... Συγχαρητήρια

  8. #18
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή "Απόλλων"

    Αφού συγχαρώ και εγώ τον Ναυτικό για την καταπληκτική του δουλειά, να παραθέσω μία φωτογραφία από ένα εξαιρετικό βιβλίο. Πρόκειται για το βιβλίο "Crossing the Channel - A review of post-war Continental ferry services" (Εκδόσεις: Maritime Heritage), στο οποίο περιέχονται εξαιρετικές φωτογραφίες πολλών πλοίων που αργότερα κατέβηκαν στην Ελλάδα.
    Ανάμεσα σε αυτά υπάρχει και μία φωτογραφία από τον Πειραιά του 1970, στην οποία διακρίνονται ο Απόλλωνας (πρώην "Lisieux"), το "Λητώ" (πρώην "Arromanches") και το "Οία" (πρώην "Queen of the Channel").

    Το Απόλλων.jpg

  9. #19

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω ολους για τα καλα τους λογια, τα οποια εχουν μεγαλη σημασια για μενα και μου δινουν κουραγιο για νεες κατασκευες!

  10. #20
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Kατσε, κοτζαμ ΦΑΙΣΤΟΣ δεν το ειδες? Το γραφει κιολα στην πρυμη... Παντως, ο Απολλων φαινεται πιο μεγαλος απο την Λητω... Για το ΟΙΑ, ας μη σχολιασω....
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

Σελίδα 2 από 43 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας