Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 50

Θέμα: Ζάκυνθος [Zakynthos, Gioconda]

  1. #41
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    27 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ… | Zωντανές παραμένουν οι μνήμες για το “Ζάκυνθος

    ΠΗΓΗ

  2. #42
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα και Κρήτη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    27 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ… | Zωντανές παραμένουν οι μνήμες για το “Ζάκυνθος

    ΠΗΓΗ
    Ήταν ένα όμορφο και καλοτάξιδο πλοίο, πρόλαβα και ταξίδεψα μαζί του το 1984. Τράβηξα και ωραίες φωτογραφίες τότε. Δεν το ξεχνώ...

  3. #43
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από renetoes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήταν ένα όμορφο και καλοτάξιδο πλοίο, πρόλαβα και ταξίδεψα μαζί του το 1984. Τράβηξα και ωραίες φωτογραφίες τότε. Δεν το ξεχνώ...
    Πράγματι πολύ όμορφο πλοίο. Αν ενθυμούμαι καλά πρέπει να έχω και ένα αυτοκόλλητο με το πλοίο που πήρα σε ένα ταξίδι μου το 1986 με 1987...τότε που εξερευνούσα το Ιόνιο αλλά και την Αδριατική.

  4. #44
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από renetoes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήταν ένα όμορφο και καλοτάξιδο πλοίο, πρόλαβα και ταξίδεψα μαζί του το 1984. Τράβηξα και ωραίες φωτογραφίες τότε. Δεν το ξεχνώ...
    Το θυμάμαι ως ΤΖΙΟΚΟΝΤΑ αταξίδευτο στην Κυνόσουρα να περιμένει αγοραστή.Πιό όμορφο θα έλεγα από το κονταδελφό ΠΡΩΤΕΥΣ.
    Ταξίδεψα μαζί του Κυλλήνη-Ζάκυνθο το καλοκαίρι πριν από το ναυάγιο.

  5. #45
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα και Κρήτη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θυμάμαι ως ΤΖΙΟΚΟΝΤΑ αταξίδευτο στην Κυνόσουρα να περιμένει αγοραστή.Πιό όμορφο θα έλεγα από το κονταδελφό ΠΡΩΤΕΥΣ.
    Ταξίδεψα μαζί του Κυλλήνη-Ζάκυνθο το καλοκαίρι πριν από το ναυάγιο.
    Ποτέ δεν κατάλαβα τι έφταιξε για το ναυάγιο αυτο. Συγγνώμη για την αφελή ίσως διατύπωση, αλλά μου φαίνεται ακατανόητο το ότι βυθίστηκε ένα τέτοιο πλοίο, εκεί που βυθίστηκε, τόσο κοντά στη στεριά, και υπό συνθήκες που δεν έμοιαζαν ούτε με αυτές της Φαλκονέρας ούτε με την αληθινή κοσμοχαλασιά (κάτι ξέρω από εκείνη τη μέρα) του ναυαγίου του πλοίου ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ.

  6. #46
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από renetoes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποτέ δεν κατάλαβα τι έφταιξε για το ναυάγιο αυτο. Συγγνώμη για την αφελή ίσως διατύπωση, αλλά μου φαίνεται ακατανόητο το ότι βυθίστηκε ένα τέτοιο πλοίο, εκεί που βυθίστηκε, τόσο κοντά στη στεριά, και υπό συνθήκες που δεν έμοιαζαν ούτε με αυτές της Φαλκονέρας ούτε με την αληθινή κοσμοχαλασιά (κάτι ξέρω από εκείνη τη μέρα) του ναυαγίου του πλοίου ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ.
    Γιά παρόμοιους λόγους με το ναυάγιο του ΧΡ.ΑΥΓΗ*.Το κακό δεν θέλει κ πολύ να γίνει.
    Κάποτε νέος ναύτης στο αρματαγωγό ΚΩΣ φορτώσαμε από Ναύσταθμο Κρήτης γιά Σκαραμαγκά κάτι αρχαία GMC του ΠΝ κ του Στρατού.Χρειάστηκε να τα μποτζάρουμε χιαστί.Επίπονη αγγαρεία γιατί έπρεπε να χωθούμε κάτω από τα αμάξια κ να τεζάρουμε τις βαρειές καδένες.Ο κληρούχας από το Καρπενήσι που πρώτη φορά πατούσε σε καράβι τι να ξέρει ( ; ) αλλά εγώ σαν ναυτικός που ήξερα ότι ήταν γιά την ασφάλειά μας, πιστέψτε με το έκανα πολύ ευσυνείδητα κ σωστά.
    *Σίγουρα τώρα δεν θα έβγαζαν αυτό το όνομα ούτε αυτό αλλά ούτε κ το ξενοδοχείο στην ταινία "Τύφλα να'χει ο Μάρλον Μπράντο" με τον Βέγγο.
    Συγγνώμη γιά το εκτός θέματος.

  7. Προεπιλογή

    Γεγονος ειναι οτι το πλοιο ειχε αρχικα ναυπηγηθει βασει των σχεδιων του ΠΡΩΤΕΥΣ. Απο κει και περα εγιναν σαν ΤΖΙΟΚΟΝΤΑ αρκετες επεμβασεις επιβαρυνσεις του σκαφους οπως ενα καταστρωμα περισσοτερο αυξανοντας σημαντικα το υψος. Κατοπιν σαν ΖΑΚΥΝΘΟΣ του προσθεσαν ενα παταρι απο τη μεση προς την πλωρη για μεγαλυτερη χωρητικοτητα ΙΧ. Την ημερα του ναυαγιου τα βυτιοφορα δεν ηταν δεμενα διοτι δεν υπηρχαν στο πλοιο η δεν κυκλοφορουσαν ακομη οι πλαστικοι ιμαντες. Τα βυτια δεν τα εδεναν με μεταλικους ιμαντες διοτι φοβοταν τους σπινθηρες. Ετσι εκεινη την ημερα τα εν λογω οχηματα ηταν τελειως ελευθερα χωρις το παραμικρο δεσιμο.Σε μιας ωρας ταξιδι δυστυχως το κακο δεν αργησε να συμβει.

  8. #48

    Προεπιλογή

    Όπως είχε γράψει και παλιότερα ο φίλος Ellinis, λίγες είναι οι φωτογραφίες που διαθέτουμε από το όμορφο ΖΑΚΥΝΘΟΣ. Ας το δούμε λοιπόν σε δύο "διαμαντάκια" (1 - 2) που βρήκα σήμερα στο flickr. Η χρονολογία λήψης δεν είναι σαφής, αναφέρεται το χρονικό διάστημα 1983 - 1987 και είναι βέβαια στο λιμάνι της Ζακύνθου.

  9. #49
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθήνα - Σύμη
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Πάρα πολύ καλές!

  10. #50

    Προεπιλογή

    Νομίζω το 1987 έτυχε εκτεταμένης ανακαίνισης του ξενοδοχειακού (ξηλωθηκαν όλα τα αεροπορικά που υπήρχαν πλώρα και μπήκαν τραπεζοκαθίσματα). Παράλληλα βάφτηκε μια μπλε ρίγα στο πλάι (πιο σκούρο από ο,τι φαίνεται τώρα στα φουγαρα). Μπορεί όμως να ήταν και το 1986, δεν είμαι σίγουρος...

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας