Σελίδα 23 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 132122232425 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 221 έως 230 από 254

Θέμα: Έλλη [Σχοινούσα, Πάρος Εξπρές, Ιπποκράτης - Εlli, Schinousa, Paros Express]

  1. #221
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελω να κανω ειδικη μνεια στους TSS APOLLON ,esperos ,αντωνης μωλος, ellinis που ηταν πραγματικοι καραβολατρες πριν ανακαλυφθει αυτος ο ορος
    Aχχχ,εμένα πού με βάζεις;;;

  2. #222

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aχχχ,εμένα πού με βάζεις;;;
    εεεεε ναι βεβαια και εσυ ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ ενα μυαλο χειμωνα καλοκαιρι

  3. #223
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Μηνύματα
    564

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aχχχ,εμένα πού με βάζεις;;;
    Παραπονιάρη...

    Πιστεύω ότι οι πραγματικοί καραβολάτρες είσαστε μετρημένοι στα δάκτυλα.

  4. #224

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aχχχ,εμένα πού με βάζεις;;;
    Πραγματικα ο φιλος ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ πρεπει να ειναι απο τους ελαχιστους ντοπιους καραβολατρες που σκαρφαλωνε σε κατσαβραχα για να βγαλει φωτογραφιες μεχρι κι'απο παροπλισμενα σκαρια!!!


    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη T.S.S. APOLLON : 04-06-2015 στις 08:36

  5. #225
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Είναι αυτό που λέει ο φίλος Βen Bruce.Aνέκαθεν υπήρχαν άτομα που τους άρεσαν τα καράβια με επιφανειακές γνώσεις γιά αυτά που προσέγγιζαν στον τόπο τους.
    Προσωπικά μεγάλωσα σε ναυτικό περιβάλλον ενώ ο πατέρας μου ήταν ένας καλός γνώστης από το 1935 περίπου μέχρι το 2002. Εγώ βέβαια το έκανα...επστήμη
    .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 04-06-2015 στις 11:26

  6. #226
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από T.S.S. APOLLON Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικα ο φιλος ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ πρεπει να ειναι απο τους ελαχιστους ντοπιους καραβολατρες που σκαρφαλωνε σε κατσαβραχα για να βγαλει φωτογραφιες μεχρι κι'απο παροπλισμενα σκαρια!!!


    Υπήρχε τότε φίλε ΤSS APOLLON η όρεξη αλλά κ ο χρόνος της μετεφηβικής ηλικίας χωρίς άλλες υποχρεώσεις.Σε κάποια φάση εξυπηρέτησα Αμερικάνο καραβολάτρη που μου ζήτησε φωτό ιστορικών σκαριών με αντάλλαγμα κάποια slides από την Ν.Υόρκη.Δεν λογάριασα ούτε τα κατσάβραχα της Κυνόσουρας,ούτε τον αφόρητο καύσωνα που επικρατούσε.

  7. #227

    Προεπιλογή

    Το ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ δεμενο στο λιμανι του Πειραια το 1994

    1994 IPPOKRATIS at Piraeus.jpg

  8. #228
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    On the run...
    Μηνύματα
    237

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι αυτό που λέει ο φίλος Βen Bruce.Aνέκαθεν υπήρχαν άτομα που τους άρεσαν τα καράβια με επιφανειακές γνώσεις γιά αυτά που προσέγγιζαν στον τόπο τους.
    Προσωπικά μεγάλωσα σε ναυτικό περιβάλλον ενώ ο πατέρας μου ήταν ένας καλός γνώστης από το 1935 περίπου μέχρι το 2002. Εγώ βέβαια το έκανα...επστήμη
    .
    Ναι, είναι σωστά όλα τα σχόλια. Και, για να προσπαθήσουμε να φανταστούμε πώς θα γράφονταν αυτά, εάν υπήρχε "Εγχειρίδιον Καραβολατρείας", μπορούμε να προσπαθήσουμε να φανταστούμε τα εξής: "Ο καραβολάτρης χωρίζεται σε γενικό και ειδικό.
    Ο γενικός καραβολάτρης ενδιαφέρεται, ασχολείται και έχει γνώσεις κατά βάσιν για όλα τα πλωτά μέσα, είτε είναι υπερωκεάνια, είτε φορτηγίδες. Γνωρίζει για τις "παντόφλες", αλλά και για τις θαλαμηγούς. Ξεχωρίζει τα σύγχρονα φέρρυ, αλλά με ικανότητα αναγνωρίζει σε φωτογραφίες και τα πλοία των ιταλικών επανορθώσεων. Γνωρίζει τινά και περί των πολεμικών, και δύναται να αναγνωρίσει τους αριθμούς που φέρουν στην πλώρη
    ( ; ) τα σκάφη του λιμενικού. Δύναται να κατέχει και κάποιες βασικές γνώσεις για τον ΚΙΝΔ και τον ΚΔΝΔ. Μπορεί να γνωρίζει περί ναυτεργατικής νομοθεσίας, περί εφοπλιστικών οικογενειών, οικοσήμων κλπ και ολίγη... ναυτική αργκό.
    Ο ειδικός καραβολάτρης έχει, από την άλλη, συγκεκριμένο ενδιαφέρον, είτε για συγκεκριμένη κατηγορία πλωτών μέσων, είτε για συγκεκριμένα σκάφη που μπορεί να ανήκουν σε διαφορετικές κατηγορίες. Οι λόγοι της ειδικής καραβολατρείας είναι κυρίως συναισθηματικοί. Άρρενες, κυρίως, απόγονοι ναυτικών που έχουν συμμετάσχει σε πολέμους ή, γενικώς, έχουν υπηρετήσει σε πολεμικά πλοία έχουν συνήθως ενδιαφέρον για πλοία αυτής της κατηγορίας, πολύ δε περισσότερο εάν έχουν πάρει το όνομα και ακολουθούν το επάγγελμα του παππού. Το ίδιο και αυτοί που ως παιδιά συναρμολογούσαν με επιμονή, από αγάπη για το αντικείμενο, άπειρα πλαστικά ή χάρτινα κομμάτια για να φτιάξουν μινιατούρες ή πάζλ. Ακόμα, συγκεκριμένα πλοία χαραγμένα στη μνήμη κάποιου από την παιδική ηλικία, δηλ. σε περιπτώσεις που κάποιος κατάγεται κυρίως από νησί, κεντρίζουν το ενδιαφέρον όταν παρουσιάζονται σχετικές φωτογραφίες, ειδικά όταν αυτές απεικονίζουν το πλοίο στην πατρίδα, κι' αυτό γιατί τέτοιες φωτογραφίες φέρνουν κατά κανόνα στη μνήμη την ευχάριστη πλευρά του παρελθόντος. Οι λάτρες της ιστιοπλοϊας ασχολούνται κατά κανόνα κυρίως με τα σχετικά σκάφη, το ίδιο και οι λάτρες των εν γένει ιστιοφόρων.
    Ο γενικός καραβολάτρης έχει επαγγελματικού επιπέδου ενδιαφέρον και αφοσίωση για το αντικείμενο και είναι, συνήθως, πιο αποστασιοποιημένος συναισθηματικά από αυτό. Μπορεί, όμως, με ευκολία να ανατρέξει ανά πάσα στιγμή στις πηγές του, που μόνον ο ίδιος γνωρίζει, και να ανασύρει σχεδόν κάθε πληροφορία που θα θελήσει. Ο ειδικός καραβολάτρης μπορεί να έχει πιο πολλές γνώσεις από τον γενικό στο συγκεκριμένο αντικείμενο που αγαπά, αλλά, εάν ο γενικός αποφασίσει να ασχοληθεί με το τελευταίο, θα αφήσει τον ειδικό καραβολάτρη παρασάγγας πίσω.
    Πάντως, η καραβολατρεία, γενική ή ειδική, απαιτεί κάποιου είδους στοιχεία στο χαρακτήρα μας που δεν τα έχουν όλοι."
    (
    Το τελευταίο αναφέρεται στη θεία μου που είναι 90 και βάλε, τα έχει τετρακόσια, και όταν της είπα: " Θεία Λίτσα, μπαίνω κάπου στο internet και βλέπω φωτογραφίες και βίντεο του Μιαούλη", μου απάντησε: " Έλα μωρέ τώρα, που το θυμηθήκατε αυτό το σαπιοκάραβο;!") Παρασύρθηκα, όμως, και έγραψα πολλά. Έχουμε και δουλειές. Συγγνώμη εάν κούρασα και μπορεί να κριθεί αρμοδίως ότι πρέπει να μεταφερθεί αλλού το "πόνημα" !
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dream Star Glaros : 04-06-2015 στις 12:38 Αιτία: γλωσσικόν

  9. #229
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    To κουκλίστικο ΈΛΛΗ με φόντο το ΕΓΝΑΤΙΑ το καλοκαίρι του 1985 στο Πρίντεζι

    elli 8-85 brindisi.jpg
    πηγή

  10. #230
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    To κουκλίστικο ΈΛΛΗ με φόντο το ΕΓΝΑΤΙΑ το καλοκαίρι του 1985 στο Πρίντεζι

    elli 8-85 brindisi.jpg
    πηγή
    Σίγουρα Πρίντεζι; Δεν διακρίνεται ιταλική σημαία στο άλμπουρο των 2 πλοίων.

Σελίδα 23 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 132122232425 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας