Σελίδα 4 από 32 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 319

Θέμα: Παραδοσιακά Σκαριά (Traditional hulls)

  1. #31

    Προεπιλογή

    Σε συνέχεια του πιό πάνω μηνύματος μου, εδώ μία φωτογραφία του καρνάγιου της Καρύστου, σε παλιές και πιο ένδοξες εποχές. :cry:

    Karnagio_1.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 21-01-2008 στις 23:35

  2. #32
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή Ζωντανά καρνάγια στη Χαλκίδα !!!

    Να και μερικές φωτογραφίες από καρναγιο στη ΧΑΛΚΙΔΑ που σφύζει από ζωή. (και ναι είναι από τα 7-8 τελευταία στην Ελλάδα)

    Untitled-1.jpg

    DSCN2178.jpg

    Ταυτόχρονη κατασκευή 3 τρεχαντηριών.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dkampouroglou : 04-05-2008 στις 00:09

  3. #33
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή Μικρό μποτάκι με παπαδιά (τάκο)

    Κι αλλη μία , ιδιαίτερα όμορφη
    Untitled-1.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dkampouroglou : 20-12-2007 στις 15:36

  4. #34

    Προεπιλογή

    dkampouroglou πολύ καλές οι φωτογραφίες και αρκετά ενδιαφέροντα τα στοιχεία μοιράζεσαι μαζί μας. Θα συμφωνήσω και εγώ να δημιουργηθεί ένα ανεξάρτητο θέμα για αυτή τη κατηγορία σκαφών.
    Δεν ξέρω εάν ήδη το γνωρίζετε αλλά μία πολύ καλή (σχετική με την ξυλοναυπηγική ιστορία) προσπάθεια γίνεται από μία ομάδα μοντελιστών στο παρακάτω site.
    http://www.naftotopos.gr
    Με τιμή & εκτίμηση όπως πάντα και...
    για πάντα

  5. #35
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή ΝΕΑ ΕΝΟΤΗΤΑ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΣΚΑΦΩΝ

    Είμαστε οκ. Θα ανοίξουμε μια ενότητα στο θέμα Σκάφη με τίτλο ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΣΚΑΦΗ.

    Οι υποενότητες αρχικά θα είναι:

    Παραδοσιακή Ναυπηγική (μέθοδοι ναυπήγησης παρ/κων σκαφών, σάλα, εργαλεία, ιστορικά κλπ κλπ)

    Παραδοσιακά Καρνάγια στην Ελλάδα (links με ναυπηγεία παραδοσιακών σκαφών πχ Ρέπος, φωτογραφίες μελών κλπ κλπ)

    Πρόωση Παραδοσιακών σκαφών (μηχανές πρόωσης παραδοσιακών σκαφών, ιστιοφορία παραδοσιακών σκαφών, λατίνια, σακολέβα κλπ )

    και ότι άλλο ανοιχτεί από τα μέλη μας.

    Πιστεύω πως θα ήταν γόνιμος ο διάλογος για επίκαιρα θέματα που αφορούν τα παραδοσιακά σκάφη, τις προσπάθειες απόσυρσής τους μέσω αποζημιώσεων, τις προσπάθειες ιδιωτών, ιδρυμάτων και του Συλλόγου Φίλων Παραδοσιακών Σκαφών για ανακατασκευή και διατήρηση παραδοσιακών σκαφών.

    Επίσης θεωρώ σημαντικό τον διάλογο και την ανταλλαγή απόψεων για την ασφάλεια που προσφέρουν αρκετά παραδοσιακά σκαριά στις Ελληνικές Θάλασσες σε σχέση με αρκετά σύγχρονα. Ενώ θα ήταν όμορφη η παρουσιάση των περιόδων ακμής των σκαφών αυτών στην Ελλάδα.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  6. #36

    Προεπιλογή

    Ας αρχίσουνμε από αυτό το θέμα και όταν μαζευτεί αρκετό υλικό ώστε να μπορέσει να υποστηριχτεί η νέα ενότητα τότε τα αντίστοιχα μηνύματα θα μεταφερθούν εκεί.

  7. #37
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή Σύγχρονο ελληνικό ξύλινο σκάφος

    Πρέπει πολλοί να πάψουμε τη μοιρολατρία ''του παραδοσιακού σκάφους που πεθαίνει..'' Παραθέτω φωτογραφίες παρακάτω από ένα νεότευκτο ξύλινο ''κότερο'' , με παραδοσιακή γάστρα, απόλυτα σύγχρονο και ασφαλές, που ναυπηγήθηκε στη Χαλκίδα.
    Loa. 12,00 m
    B. 4,45m
    D. 1,15m
    Ιρόκο κουβέρτα
    Με κινητήρα Iveco N/I 120 PS
    Μέγιστη ταχύτητα 10,45 κόμβοι στις 2850 σ.α.λ.
    Καύσιμα 1000 λ.
    Νερό 350 λ.
    2 κρεββάτια, άνετη τουαλέτα, ''ανθρώπινη'' κουζίνα
    2 GPS , 2 Βυθόμετρα , 2 VHF ,
    Επαναληπτικά χειριστήρια στη γέφυρα και στην πρύμη (για τα παραγαδάκια...)
    Υδραυλικό βίτζι 3x3 κίνηση
    Με όλες τις εγκαταστάσεις (υδραυλικά, ηλεκτρικά, πόσιμου νερού, καυσίμων) ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΕΣ και εγκατεστημένες από το ίδιο το ναυπηγείο.
    Και η τιμή του κομπλέ ? (δεν κάνω διαφήμιση προς θεού)
    48.000 ευρώ (με μηχανές, υδραυλικά κλπ. το 2006)
    Untitled-2.jpgUntitled-1.jpg
    Untitled-3.jpgUntitled-4.jpg
    Untitled-5.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dkampouroglou : 19-12-2007 στις 17:35

  8. #38
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Δηλαδή αν το θέλω πλήρως καμπινάτο για περιηγήσεις ποσο θα πήγαινε? 100.000???

  9. #39
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή αν το θέλω πλήρως καμπινάτο για περιηγήσεις ποσο θα πήγαινε? 100.000???
    Εξαρτάται τι ζητάς πάντα Απόστολε. Γίνε πιο συγκεκριμένος και με ευχαρίστηση θα σου πω.
    Πάντως ρίξε μια ματια στον κατάλογο οποιασδήποτε εταιρίας με πλαστικά στα μέτρα του και θα καταλαβεις. (μόνο οι μηχανές σ'αυτά έχουν 45.000 ευρώ)

  10. #40

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dkampouroglou Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Πρέπει πολλοί να πάψουμε τη μοιρολατρία ''του παραδοσιακού σκάφους που πεθαίνει..''
    Aς μου επιτρέψει ο φίλος dkampouroglou να διαφωνήσω με τα περί ''μοιρολατρείας''. Δεν νομίζω ότι υφίσταται θέμα μοιρολατρίας αλλά νοσταλγίας και κάθετης διαμαρτυρίας για εικόνες που στο μέλλον θα βλέπουμε όλο και πιο σπάνια.

    Δεν θα διαφωνήσω για το καρνάγιο στην Χαλκίδα που σφύζει από ζωή. Μόνο που απέναντι του έχω να αντιπαρατάξω δεκάδες καρνάγια που έχουν εγκαταλειφθεί, ή που στην θέση τους υπάρχουν πια (στην καλύτερη των περιπτώσεων) σύγχρονες μαρίνες.

    ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ φίλε, και όχι μοιρολατρεία, γιατί εικόνες σαν τις παρακάτω, όχι μόνο στην Κάρυστο αλλά και σε πολλές περιοχές της Ελλάδας αποτελούν πλέον μόνο αναμνήσεις....

    Αφιερωμένες σε όλους τους φίλους των παραδοσιακών σκαριών και των παλιών καρνάγιων.....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 22-01-2008 στις 00:03

Σελίδα 4 από 32 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας