Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 31

Θέμα: Ξύλινα Σκάφη κ.α. - Πτυχιακή

  1. #11
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή

    Την αρχή την κάνω εγώ.

    Θα ήθελα τα ξύλινα σκάφη να γίνουν περισσότερο ταχύπλοα, πχ. να πιάνουν 16-20 κόμβους.

  2. #12
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Να αποκτήσουν θα έλεγα περισσότερο αεροδυναμικές μορφές εκμεταλευόμενα τις σύγχρονες ναυπηγικές μορφές

  3. #13
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Πολύ όμορφό θέμα.

    Για αρχή θα θέλω να πώ πως θα ήθελα, όσο και να εξελιχθούν να διατηρήσουν αυτές τις μαγικές γραμμές τους, τις οποίες θεωρώ εξαιρετικά ασφαλής για τις Ελληνικές Θάλασσες.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  4. #14
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή Ευχές και απόψεις

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dkampouroglou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την αρχή την κάνω εγώ.

    Θα ήθελα τα ξύλινα σκάφη να γίνουν περισσότερο ταχύπλοα, πχ. να πιάνουν 16-20 κόμβους.

    Καλή χρόνια σε όλους και εύχομαι τα σκάφη σας να είναι καλοτάξιδα σε όλα τα μήκη και τα πλάτη. και μην κατρακυλάν μόνο να κόβουν ίσια

    Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον όλα όσα έχετε γράψει και ειλικρινά χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα Έλληνες με ευαισθησία σε αυτόν το τομέα. Η Ναυτιλία η Ναυτική ή η Ναυπηγική , όπως και ότι σε αυτόν τον τόπο βοήθησε στην οργάνωση Κράτους και Έθνους, σήμερα μας αφήνει αδιάφορους. Τα πλούτη από την θάλασσα έκαναν κάποιους πλούσιους με μεγάλα κτήρια (τα οποία έκτισε κάποιος Αυστριακός η Γάλλος αρχιτέκτονας) Τα Διατηρητέα. Σήμερα τα ανασκευάζουμε και τα διατηρούμε με αναλλοίωτο τον χαρακτήρα τους με νόμο και με χρηματοδότηση. Τα καράβια όμως που έφεραν τα πλούτη για να χτιστούνε αυτά τα κτίρια πρέπει να καταστραφούν και να χαθούν. Γιατί? Μήπως κάποιοι δεν θέλουν να θυμόνται την καταγωγή τους και με ποιον τρόπο έκαναν τα πλούτη τους. Ας σταθούμε ασάλευτοι και με πείσμα εμείς οι θαλασσοβρεγμένοι Δαναοί. Ο μέγας της θάλασσας λαός, και να σώσουμε ότι μπορούμε. Είναι υποχρέωση μας, ύστατος φορός τιμής στις σκιές των αδικοχαμένων παλικαριών, τους παππούδες μας που ορφανά πολλά και χηρευάμενες περίσσιες άφησαν κατεβαίνοντας στον βαθυκύανο υγρό καθρέφτη.
    Με σεβασμό και φιλικούς χαιρετισμούς σε όλους εσάς.


    Μια μικρή παρατήρηση
    Αγαπητέ dkampouroglou! Είναι πολύ εύκολο ένα σκάφος ξύλινο να πιάνει και 60 κόμβους. Για να καταλάβω όμως. Εννοείς ένα τρεχαντήρι, ένα καραβόσκαρο, η ένα light displacement με διαμήκεις νομείς?
    Η υδροδυναμική, που όπως καταλαβαίνω την γνωρίζεις καλά, σε συνδυασμό με τα εύκαιρα του τότε υλικά και εργαλεία, την δυνατότητα μεταφοράς μεγάλου όγκου εμπορευμάτων. και για πολλούς λόγους που όταν ταξιδέψει κάποιος χωρίς μηχανή μπορεί να αντιληφθεί, έχοντας μόνο σαν κινητική ενέργεια τον άνεμο, έφτασαν στο ζενίθ ναυπήγησης των σημερινά ονομαζόμενων “παραδοσιακών επειδή και μόνο είναι ξύλινα”, τότε που καθιερώθηκε η μηχανοκίνηση.
    ¶λλες ανάγκες, άλλες δυνατότητες, άλλη χρήση, άλλη αντίληψη.

    Προσωπικά εγώ ταξιδεύω για να γευτώ την αλμυρά και το ταξίδι και όχι τον καφέ στην παραλιακή καφετερία του νησιού που ήρθα αλλοιώνοντας την απλή ζωή των ιθαγενών. Κουβαλώντας μαζί μου την κάπνα των 500 η 700 και βαλε ίππων των μηχανών. Μπορείς εσύ να κατασκευάσεις ένα τρεχαν-ριβα το οποίο να έχει πάνω από την ίσαλο ένα τρεχαντήρι η ένα πέραμα και κάτω από την ίσαλο ένα Riva η ένα Cigarette?Σου πάει η καρδιά για κάτι τέτοιο? Για τους άσχετους θα είναι ένα τρεχαντήρι και τότε θα πρέπει να λέμε και το ποδόσταμο ποδόskegο. Όταν λοιπόν αναφερόμαστε σε ξύλινα σκάφη καλό θα είναι να διευκρινίζουμε τη σκάφη είναι αυτά. Δεν μπορεί όμως είναι όμως τα παραδοσιακά
    Φίλε dkampouroglou σε παρακαλώ δεν θέλω να αισθανθείς άσχημα δεν έχω καμία πρόθεση να σε προσβάλω με ότι ανάφερα παραπάνω και ζήτω ειλικρινά συγγνώμη αν σε δυσαρέστησα.


    hellenarc

  5. #15
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή

    Φίλε μου hellenarc,
    όπως θα δεις αν διαβάσεις καλύτερα, ανάφερα τα ξύλινα σκάφη που κατασκευάζουμε στην ελλάδα και όχι τα παραδοσιακά σκάφη.Παρ'ολα αυτά
    σου θυμίζω πως σκάφη της νεότερης ναυτικής ιστορίας, χρησιμοποιώντας μόνο την κινητική ενέργεια του ανέμου (που τόσο ταπεινά αναφέρεις), ανέπτυξαν ταχύτητες 17 κόμβους και σύγχρονα αγωνιστικά ιστιοφόρα αναπτύσσουν ταχύτητες 9-12 κόμβους.
    Προσωπικά πιστεύω πως τα ελληνικά σκαριά εξελίσσονται και θα εξελιχθούν. Μερικοί άνθρωποι σήμερα (και εσύ όπως βλέπω) έχουν βάλει σε καλούπι την ονομασία παραδοσιακό σκάφος. Η παράδοση όμως ακολουθεί τους ανθρώπους και εξελίσσεται μαζί τους. Οταν μείνει στάσιμη γίνεται ιστορία. Και το thread αυτό δέν είναι ιστορικού περιεχομένου.
    Στόχος είναι οι προτάσεις, και η πρόταση που έκανες για το τρεχανriva ίσως γίνει επιτυχία, άν το αγοράσουν καμιά 200σαριά ''άσχετοι'' όπως λες. Και όταν περάσει ο καιρός κάποιοι θα το θεωρήσουν κι αυτό ''παραδοσιακό''.
    Σαν σκέψη είναι καλή, δεν κάνω πλάκα....:grin:

  6. #16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dkampouroglou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα τα ξύλινα σκάφη να γίνουν περισσότερο ταχύπλοα, πχ. να πιάνουν 16-20 κόμβους.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Asterias Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...θα ήθελα, όσο και να εξελιχθούν να διατηρήσουν αυτές τις μαγικές γραμμές τους...
    Εγώ πάλι θα ήθελα τα ξύλινα σκάφη να παραμείνουν ...ξύλινα, πεντάμορφα, και να διατηρήσουν τις μαγικές γραμμές τους, όπως πολύ σωστά αναφέρει ο φίλος Asterias.

    Tώρα όσο για το ''περισσότερο ταχύπλοα'' που λέει ο φίλος dkampouroglou, (σεβαστή κάθε άποψη), η γνώμη μου είναι ότι αν κάποιος χρειάζεται να μετακινηθεί με ταχύπλοο, υπάρχουν τα ...HighSpeed, Flyingcat, Speedrunner κλπ. κλπ. :wink:

  7. #17
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή Απολαύστε το

    Εγώ που είμαι μάλλον άσχετος, αλλά "οπτικά" φιλικός με τα ξύλινα σκάφη και κυρίως τα τρεχαντήρια, φωτογράφισα στην Χαλκίδα ένα κουκλί που σας το παρθέτω να το θαυμάστε. Ξύλινο μεν...αλλά με πολυεστερική επικάλυψη μόνο εξωτερικά (ότι βλέπετε άσπρο) .
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  8. #18
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Νομίζω πως συνδυασμός υψηλότερων ταχυτήτων στα ξύλινα σκάφη σε συνδυασμό με τις υπάρχουσες γραμμές και σχέδια δεν πάνε μαζί,όταν ένα σκάφος για το μέγεθος του πάντα,πλησιάζει μια μεγάλη ταχύτητα θεωρείται ταχύπλοο.Αλλά για να γίνει ταχύπλοο η γάστρα του δεν μπορεί να μείνει αναλοίωτη.Αν σε ένα τρεχαντήρι με παραδοσιακές γραμμές δώσεις πολύ μεγάλη ισχύ που θεωρητικά θα σου δώσει μεγάλες ταχύτητες δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις αυτές τις ταχύτητες το μόνο που θα κάνεις είναι να πετάς την ενέργεια στη θάλασσα και να παράγεις αντίσταση,επίσης για ανάπτυξη μεγάλων ταχυτήτων σημαντικό ρόλο παίζει και το βάρος και το ξύλο δεν είναι και τόσο ελαφρύ υλικό
    [B][COLOR=navy]Ένα μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι γεμάτοι προβληματισμούς[/COLOR][/B]

  9. #19
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή Leo leo....

    Leo την πάτησες !!!
    Το συγκεκριμένο σκάφος, λεγεται Δελφίνι και το φροντίζουμε εμείς κάθε χρόνο στο καρνάγιο μας.
    Δεν έχει σταγόνα πολυεστερικής ρυτίνης πάνω του.!!!
    Η ωραία εξωτερική του επιφάνεια είναι αποτέλεσμα σωστής προεργασίας και βαφής.

  10. #20
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Thumbs up

    Συγχαρητήρια λοιπόν φίλε μου για την δουλειά σας... όντως εξαιρετική!! Αν το πώ στους φίλους μου, με τους οποίους το συζητούσαμε.... δεν θα με πιστεύουν! Μπράβοο σας...

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας