Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 68

Θέμα: Παραδοσιακά Nαυτοπροσκοπικά Σκάφη

  1. #1
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή Παραδοσιακά Nαυτοπροσκοπικά Σκάφη

    Καλήσπερα σε όλους τους άγνωστους Φίλους!

    Ονομάζομαι Στράτος Μπουμπούκης και είμαι Αρχηγός της πρώτης ομάδας Ναυτοπροσκόπων Κηφισιάς και κυβερνήτης του Ν/Π σκάφους SIRENE II θα ήθελα μέσω αυτης της δημοσιεύσης να εκφράσω την έκπληξή moy για την όλη διαδικασία του ΝΑΥΤΙΛΙΑ.gr είναι παραγματικά ένας αξιόλογος χώρος.

    Αφου λοιπόν σας συστήθηκα, θα επιθυμούσα να μου πείτε εάν έχετε δει πότε κάτι «τρελλούς» τύπους να πλέουν στις Ελληνικές Θάλασσες με δεκάκωπα Ναυτοπροσκοπικά Σκάφη με ιστιοφορία............. 2 λατίνια κ ενα φλόκο. Ο ΝΑΙ! Υπάρχουν ακόμα αυτά και χρεισημοποιούνται με το καλύτερο τρόπο, με σεβασμό και συννέση σε ότι προστάζει η Παράδοση και η ιστορία της Ελληνικής Ναυσιπλοΐας. Για όσους έχουν προσέξει αρκετές φορές μας έχει κάνει την τίμη της φιλοξενίας του το περιοδικό Yachts motor & sailing ειδικά όταν βγαίνουμε για τους ετήσιους Πανελλήνιους αγώνες Ν/Π σκαφών στο Φαληρικό όρμο.
    (Μεταξύ μας, το θέαμα εκπληκτικό..... γύρω στα 15 λατίνια, να τρέχουν αγώνα, 2 ιστιοδρομίες όρτσα-πρύμα κ 1 ιστιοδρομία Φαληρικός Όρμος-φάρος Αγ.Κοσμά)

    Ευχαριστώ πολύ για τη φιλοξενία
    Στράτος Μπουμπούκης

  2. #2
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Μια άλλη απορία.......Μηπως γνωρίζει κάποιος να μου πεί: αν μπορώ να δημοσιεύσω κάποια φωτό του σκάφους μου;

  3. #3
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    !!!

  4. #4
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ! Τα κατάφερα...!

    Μου τα χάλασες βέβαια λίγο, σχετικά με το στρατιωτικό........ διότι η ύπαρξη του Προσκοπισμού συνεπώς κ του Ναυτοπροσκοπισμού, δεν έχει καμία σχέση με το να ετοιμάσει παιδιά για τη στρατιωτική τους θητεία. Ή ύπαρξη της παγκόσμιας προσκοπικής κίνησης, έχει ώς στόχο και σκοπό, μεσω ενός συστήματος αξιών να συμβάλλει στην διαπαιδαγώγηση των νέων. Για να γίνει πράξη αυτό.. χρεισημοποιούνται κάποια μέσα, όπως είναι τα παραδοσιακά Ναυτοπροσκοπικά σκάφη.

    Το σκάφος που έχεις στη φωτογραφία είναι, αν δεν κάνω λάθος, η Μινωική Τριήρης στα ταξίδια της οποίας είχαν συμμετάσχει αρκέτοι Ναυτοπρόσκοποι.

    Καλό Π-Σ-Κ σε όλους σας!!! Δε ξέρω για σας...... Έγω φεύγω για Αίγινα-Πόρο, με σκάφος φυσικά, για να συμμετάσχω στην 2η Σχολή Σκάφους Ανοιχτής Θαλάσσης του Σώματος Ελλήνων Προσκόπων.

  5. #5
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    ελπίζουμε να μας διηγηθείς ιστορίες απο την άσκηση την Δευτερα

  6. #6
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    !!!

  7. #7
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Γει'α σας και πάλι!

    Παίδες πέρασα ένα Π-Σ-Κ κλέγοντας απο το γέλιο...! Αυτά για αρχή ομόλογώ ότι δεν είχα πολύ μεγάλη εμπειρία απο σκάφη ανοιχτής θάλασσας, πάντως είναι πολύ κάλη φάση για διακοπούλες ή ότι άλλο...
    Βέβαια σε σχέση με τα σκάφη που έμαθα ομολογώ ότι ήταν πάρα πολύ πιο χαλαρά τα πράγματα...!

  8. #8
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    ...

  9. #9

    Προεπιλογή

    Eρώτησεις προς τον Asteria:

    1.Aπό τι ηλικία μπορεί κάποιος να ασχοληθεί με ναυτοπροσκοπισμό?
    2.Πόσοι ναυτοπροσκοπικοί σύλλογοι λειτουργούν στην Αττική?
    3.Πώς μπορεί κανείς να έρθει σε επικοινωνία μαζί τους?
    Έχεις τηλέφωνα ή διευθύνσεις? Μήπως κάποιοι ή κάποιος από αυτούς
    έχει σχετικό site?

    ευχαριστώ προκαταβολικά

    υ.γ. καταλαβαίνω το σκεπτικό-λογική του mango και συμφωνώ μαζί του (αν και δεν έχω σχετική εμπειρία)
    αν δεν εχεις αλεξίπτωτο
    ΜΗΝ ΠΗΔΑΣ!

  10. #10
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα! Χαίρομαι πολύ που θα απαντήσω σε τέτοιες ερωτήσεις!

    Λοιπόν, η ηλικία που μπορούν να ξεκινήσουν τα παιδιά στους προσκόπους είναι 7 χρονών κοινώς όταν πάνε στη δευτέρα τάξη του δημοτικού, για τον απλούστατο λόγο ότι τότε έχουν μάθει ανάγνωση γραφή κλπ και μπορούν να ζήσουν το προσκοπικό παιχνίδι χωρίς να βαρεθούν ή κάτι άλλο.

    Στην Αττική δεν γνωρίζω ακριβώς πόσα Ναυτοπροσκοπικά συστήματα υπάρχουν, πάντως σίγουρα κάποιο είναι κοντά σου όπου και αν μένεις!

    Απο site μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο δικό μου www.geocities.com/npkifissia στο www.seascouts.gr και στην κεντρική σελίδα του Σώματος Ελλήνων Προσκόπων www.sep.org.gr

    Πάντως για οποιαδήποτε άμεση πληροφορία-επικοινωνία, ή ό,τι χρειαστείς σίγουρα μπορώ να σε βοηθήσω ενεργά.

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας