Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 20

Θέμα: BOAT DESIGN

  1. #11
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ¶θήνα
    Μηνύματα
    131

    Προεπιλογή

    ώπα! μας έφτιαξες!!!! για να δούμε!!!

    ¶λλη μία εταιρεία η οποία προσφέρει τεχνογωσία από ειδικούς οι οποίοι βλέπουν το σκάφος και το εκάστοτε πρόβλημα και σου δίνουν συμβουλές και εν τέλει έχουν όρεξη να συζητήσουν ... είναι η International... από τα προϊόντα της οποίας, όσο τα έχω χρησιμοποιήσει τουλάχιστον, έχω προσωπικά μείνει πολύ ευχαριστημένος....

    βέβαια, η αλήθεια είναι ότι τσούζει λίγο στην τσέπη, αφού αυτό που λέει ο skipper ότι νέο υλικό και χαμηλό κόστος δεν ταιριάζουν ιδιαίτερα, είναι πέρα για πέρα ορθό!!

    ...τα site είναι τα εξής:

    http://www.yachtpaint.com/Holding_pages/greece.htm
    http://www.yachtpaint.com/uk/
    http://www.international-marine.com/default_flash.htm
    http://www.international-pc.com/pc/
    http://www.internationalpaint.com/
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Marabou : 24-10-2006 στις 12:51
    Δεμένος πισθάγκωνα στο μεσιανό κατάρτι

  2. #12

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ, είναι καλή εταιρία και ορεξάτη για βοήθεια στα βαψίματα! Ωραία, αφού το βάψαμε κιόλας, τι όνομα θα το βγάλουμε; Εγώ λέω www.naytilia.gr! Χεε-χε-χε!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skipper : 03-11-2006 στις 20:06

  3. #13

    Προεπιλογή

    Ο όρος FRP και GRP ειναι ταυτόσημος, γιατί όταν χρησιμοποιείται υαλοΰφασμα για την ενίσχυση πλαστικών υλικών όπως είναι η πολυεστερική ρητίνη ή η εποξική, τότε ονομάζεται Glass Fibre Reinforced Plastic ή GFRP ή GRP.

    Στην αμερική όλα αυτά τα υλικά glass fibre συνηθίζουν να τα λένε fiberglass, οπότε για αυτούς είναι FRP.

    Συνοπτικά οι αμερικανοι διαβάζουν Fiberglass Reinforced Plastic (FRP) και ο υπόλοιπος αγγλόφωνος κόσμος Glass Fibre Reinforced Plastic (GRP) για το ίδιο ακριβώς υλικό.

    Γενικά ανάλογα το ενισχυτικό της ρητίνης έχουμε:
    FRP, GRP ενισχυτικό υαλοΰφασμα (glass fibre)
    CFRP ανθρακόνημα (carbon fibre)
    AFRP αραμίδιο (aramid fibre)
    KFRP αραμίδιο Kevlar

    Περισσότερα μπορεί να βρει κανεις στο βιβλίο The Glassfibre Handbook by R H Warring.

    Όσον αφορά το sandwich construction η φιλοσοφία είναι
    Γυαλί 300 CSM
    Πυρήνας πχ 300 CSM
    Γυαλί 450 CSM
    "πυρήνας" ή "core"
    450 CSM
    300 CSM
    300 CSM
    Πρέπει να υπάρχει συμμετρία υαλουφασμάτων πάνω και κάτω από τον πυρήνα για σωστό sandwich. O σκοπός που εξυπηρετεί αυτη η μέθοδος είναι να μας δώσει ακαμψία στην κατασκευή και πάχος, αλλά δεν κάνει ενίσχυση της κατασκευής όπωσ πχ τα stringer.
    Ως υλικά πυρήνα χρησιμοποιούνται συνήθως το ξύλο Balsa, το ναυπηγικό κόντρα πλακέ, το UP, το PVC foam όπως αναφέρθηκε κλπ. Τα υλικά αυτά διατίθενται στο εμπόριο σε διάφορες διαστάσεις και πάχη.Η χρήση κάθε υλικού ποικίλει ανάλογα το σκάφος και την περιοχή. Αυτό προκύπτει από την μελέτη και τους εκάστοτε κανονισμούς.
    Για ιστιοφόρα τις περισσότερες φορές χρησιμοποιούν πυρήνα στη γάστρα την Balsa μιας και χρειάζονται ακαμψία μορφής και μετά το sandwich την ενισχύουν με τα προβλεπόμενα stringer και μπουλμέδες. Σε ταχύπλοα δεν μπορεί να γίνει κατασκευή γάστρας με πυρήνα γιατί υπάρχουν υψηλές ταχύτητες, κρουστικές δυνάμεις, και τάσεις οπότε πρέπει να έχει την κατάλληλη ελαστικότητα.

    Ελπίζω να βοήθησα.

  4. #14

    Προεπιλογή

    Διόρθωση προηγουμενου μηνύματος.

    Πηρε λάθος το παράδειγμα με το sandwich construction μάλλον γιατί το έγραψα κάθετα,
    έχουμε λοιπόν : Γυαλί , Πυρήνας , Γυαλί
    πχ 300CSM, 300CSM, 450CSM, "Πυρήνας" ή "core", 450CSM, 300CSM, 300CSM

  5. #15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Caretta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο όρος FRP και GRP ειναι ταυτόσημος, γιατί όταν χρησιμοποιείται υαλοΰφασμα για την ενίσχυση πλαστικών υλικών όπως είναι η πολυεστερική ρητίνη ή η εποξική, τότε ονομάζεται Glass Fibre Reinforced Plastic ή GFRP ή GRP.

    Στην αμερική όλα αυτά τα υλικά glass fibre συνηθίζουν να τα λένε fiberglass, οπότε για αυτούς είναι FRP.

    Συνοπτικά οι αμερικανοι διαβάζουν Fiberglass Reinforced Plastic (FRP) και ο υπόλοιπος αγγλόφωνος κόσμος Glass Fibre Reinforced Plastic (GRP) για το ίδιο ακριβώς υλικό.

    Γενικά ανάλογα το ενισχυτικό της ρητίνης έχουμε:
    FRP, GRP ενισχυτικό υαλοΰφασμα (glass fibre)
    CFRP ανθρακόνημα (carbon fibre)
    AFRP αραμίδιο (aramid fibre)
    KFRP αραμίδιο Kevlar

    Περισσότερα μπορεί να βρει κανεις στο βιβλίο The Glassfibre Handbook by R H Warring.
    Μία μικρή ένσταση:
    GRP = Glass Reinforced Plastic
    FRP = Fibre Reinforced Plastic, που περιλαμβάνει, carbon, kevlar και aramid.

    Το βιβλίο το διευκρινίζει?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kyriakos : 28-11-2006 στις 13:09
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

  6. #16

    Προεπιλογή

    Δεν θέλω να ερθω σε αντιπαραθεση, αλλα μπορει οποιος θελει να παρει πληροφοριες απο τα παρακατω site:
    www.dupont.com
    www.owenscorning.com/acquainted
    www.mntap.umn.edu/fiber/index.htm
    www.cfsnet.co.uk
    www.cfsnet.co.uk/Web_FiberglassGuide.pdf

    τα οποια δεν ειναι και τα μονα εγκυρα.
    βιβλια όπως
    Glass Reinforced Plastics. 2nd edition,by Brian Parkyn
    αλλα και papers
    Symposium:The Modern Yacht, RINA July 2003
    και περιοδικά
    -Professional Boatbuilder,No28,April 1994 "Reinforcing with Carbon and Kevlar".
    -European Boatbuilder

  7. #17
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Caretta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλω να ερθω σε αντιπαραθεση, αλλα μπορει οποιος θελει να παρει πληροφοριες απο τα παρακατω site...)
    Όχι και αντιπαράθεση! σιγά μην αρπαχτούμε κι όλας! Μία διευκρίνηση ζητάω, που προκύπτει και από την λίστα:

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Caretta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά ανάλογα το ενισχυτικό της ρητίνης έχουμε:
    FRP, GRP ενισχυτικό υαλοΰφασμα (glass fibre)
    CFRP ανθρακόνημα (carbon fibre)
    AFRP αραμίδιο (aramid fibre)
    KFRP αραμίδιο Kevlar
    Στα τρία τελευταία, το πρώτο γράμμα διευκρινίζει το τύπο του "Fibre" ("Fiber" στα Αμερικάνικα Αγγλικα - όπως γράφεις) από την γενικότερη κατηγορία...
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

  8. #18

    Προεπιλογή

    Παιδιά μιας που έχετε ασχοληθεί με υλικά κατασκευής θα ήθελα να ρωτήσω για ποιότητα και χαρακτηριστικά του πολυαιθυλαινίου. Μια γαλλική εταιρία, η FUN-YAK, απο οτι μου εξήγησαν στο τηλέφωνο, χρησιμοποιεί πολυαιθυλένιο για να γεμήσει τα στεγανά των σκαφών της.
    Αυτό λένε οτι εκτός απο μείωση του βάρους (μάλλον σε αντίθεση με φελιζολ) προσδίδει και extra αντοχή στο περίβλημα.
    Κάποιος γνωστός μου είπε όμως οτι αν το πολυαιθυλένιο βραχεί λειτουργεί σαν σφουγγάρι και ενώ τελικά η βάρκα δεν βυθήζεται ζυγίζει επι 4.
    Η όλη ιστορία εχει κατι το οξύμορο... έχετε κάποια ιδέα?
    και συγνώμη για την "άσχετη" παράθεση στο θέμα σας.

  9. #19
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Κάτι μου λεει πως αν είναι το υλικό που φαντάζομαι ο φίλος σου έχει δίκιο.
    Εγω ξέρω πως το καλύτερο υλικό, είναι το DOW αυτό το μπλε που βάζουν και στις οικοδομές για μόνωση, αν βγαίνει αυτό σε αφρό τότε είναι η καλύτερη λύση για τα στεγανά.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  10. #20
    Γιώργος Μαλακός Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Mare Nostrum Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΓΕΙΑ ΣΑΣ!
    ΩΣ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ.ΘΕΤΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ:ΣΠΟΥΔΑΖΩ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΩ ΤΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΙΣΤΙΟΦΟΡΟΥ ΩΣ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ, ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ,ΝΕΑ ΥΛΙΚΑ , ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑΚΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΟ ΚΟΣΤΟΣ! ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ LINKS ΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.ΤΟ MARE NOSRTUM ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΟΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΙΜΗΣ ΕΝΕΚΕΝ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
    Κάτι μου θυμίζει αυτό. Έκανα κι εγώ διπλωματική ιστιοφόρο το 1982 στην έδρα Εσωτερικών χώρων της Αρχιτεκτονικής (Ι. Λιάπης) με βοηθό τον Γ. Χαϊδόπουλο. Πλάκα είχε. Καλή επιτυχία, αν και τώρα, ένα χρόνο μετά φαντάζομαι θα έχει μπεί και στην παραγωγή.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας