Σελίδα 17 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 71516171819 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 161 έως 170 από 190

Θέμα: Κάμιρος [Kamiros, Prins Hamlet, Roussillon, Thessaloniki]

  1. #161
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    667

    Προεπιλογή

    Το αγαπημενο μου καραβι,το καραβι των παιδικων μου χρονων, αυτο και το Ιαλυσσος...απο την περιοδο 1989-95 οταν ξεκινησαμε να πηγαινουμε οικογενειακα στην Κω 2-3 φορες το χρονο επειδη εκει δουλευε ο πατερας μου.Ευχαριστω τον φιλο Βικτωρ Χιωτη αλλα και οσους αλλους φιλους μοιραζονται μαζι μας τετοιες φωτογραφιες-ιστορικα ντοκουμεντα!

  2. #162
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από T.S.S. APOLLON Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ στην φωτο του Ξαβερη υπαρχει κατι που κανει την ομορφη φωτογραφια που μας χαρισες ομορφοτερη...!!!
    Φυσικά κ είναι ο θρυλικός μαγουλάς!

  3. #163
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Μηνύματα
    562

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    kamiros 1980.jpgKAMIROS a.jpgΣτου Ξαβέρη λίγο πριν ξεκινήσει,παρέα με ΑΝΝΥ κ ΑΠΟΛΛΩΝ.
    Στον Αγ Σπυρίδωνα όταν τα ροδίτικα έπεφταν εκεί.

    Απίστευτες φωτογραφίες πάντοτε!!!!

  4. #164

    Προεπιλογή

    KΑΜΙΡΟΣ το Αρχοντοβαπορο ποζαρει γεματο μεγαλοπρεπεια στον φωτογραφικο φακο του φιλου Κωνσταντινου Παππα!!!

    ΚΑΜΙΡΟΣ by K.Pappas.jpg

  5. #165
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Haddock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι σίγουρος για το ποιο είναι, το Κάμιρος ή το Ιαλυσσός, αλλά αξίζει να κοσμεί τη συλλογή μας.

    Kamiros_s gerasimo_Tilo.jpg
    Πηγή
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roi Baudoin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η φωτογραφία είναι πραγματικά υπέροχη, αλλά και εσύ είσαι αξιέπαινος που την αλίευσες μέσα από τόσες πολλές φωτογραφίες.
    Πιστεύω, με το ένστικτο, ότι είναι το "Ιαλυσσός".
    Αλλά καλύτερα να μιλήσει ο Finnparner1966.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Finnpartner_1966 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψηφιζω ΙΑΛΥΣΟΣ δαγκωτο.... Σε ευχαριστω για την φωτο... Για αλλη μια φορα ξυπνανε ευχαριστες μνημες!!
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από AegeanIslands Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το IALYSSOS ειναι σιγουρα.
    Τα SPONSONS,η χαμηλοτερη παλαμιση της μουραβιας,και το υπερστεγασμα στο ΠΜ ρεμετζο το κανει να ξεχωριζει απο μακρυα.

    Μετα απο σχεδον πεντε χρονια απο τα παραπανω ποστ που αναφερονταν στην πανεμορφη φωτογραφια του Haddock, θα ηθελα να πω πως κατα πολυ μεγαλη πιθανοτητα το πλοιο ειναι το Καμιρος και οχι το Ιαλυσσος. Οι λογοι;


    1ον. Φαινεται να εχει κλειστες βαρδιολες ενω το Ιαλυσσος ειχε ανοιχτες.

    2ον. Δεν φαινεται να εχει sponsons.

    3ον. Η μπλε λωριδα ειναι πιο παχια και καλυπτει το πρωτο ντεκ επιβατων-καμπινων. Μονο το Καμιρος την ειχε ετσι.

    4ον. Εχει πεντε βαρκες ανα πλευρα. Οσες φωτογραφιες του Ιαλυσσος εχω δει στην Ελλαδα δειχνουν το βαπορι με τεσσερις βαρκες, ενω το Καμιρος το εχω δει κατα βαση με πεντε και ελαχιστες φορες με τεσσερις.

    5ον. Το κουτι στην πρυμη ειναι μικρο και βρισκεται χαμηλα, πρυμα στον εξωτερικο χωρο του ντεκ με τα πολλα παραθυρα. Μετα μπορει να το καλυψε η τεντα που μπηκε ή και να το αφαιρεσαν τελειως αλλα δεν ηταν αυτο το μεγαλο κουτι του Ιαλυσσος που ηταν και πιο ψηλα. Μαλιστα σε αυτη τη φωτογραφια http://www.nautilia.gr/forum/attachm...6&d=1254982562 ειναι χαρακτηριστικη η υπαρξη του κουτιου αυτου στο ιδιο ακριβως σημειο.


    Νομιζω οτι τα παραπανω ειναι αρκετα ικανα για να δειξουν οτι απολαμβανουμε το ομορφο Καμιρος.

  6. #166
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Όπως τα λες είναι, πρόκειται για το ΚΑΜΙΡΟΣ. Με λίγο προσπάθεια μπορεί κανείς να διαβάσει και το όνομα στην πρύμνη.

  7. #167
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    667

    Προεπιλογή

    Αυτη η παχια μπλε λωριδα,του εδινε μια εξτρα γοητεια, σε σχεση με το αδερφακι του!

  8. #168
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Περιοχή
    Κολωνός
    Μηνύματα
    804

    Προεπιλογή

    Πάντως στην πρύμνη φαίνεται πεντακάθαρα το "ΚΑΜΙΡΟΣ"...

  9. #169
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    tinos
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    μπορώ να ρωτησώ το σαλόνι πάνω από την γέφυρα και στο ΚΑΜΙΡΟΣ και στο ΙΑΛΥΣΣΟΣ τι ηταν κατι σαν disco βλεπε ΛΙΣΣΟΣ ή σαλονι α΄θεσης και χρησιμοποιουνταν ή οπως στο ΘΕΟΦΙΛΟΣ ηταν αποθηκη παντως προσωπικα ολα αυτα με ψευτικες τσιμινιερες-σαλονια μου φαινονται φανταστικα...

  10. #170
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mateo p Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορώ να ρωτησώ το σαλόνι πάνω από την γέφυρα και στο ΚΑΜΙΡΟΣ και στο ΙΑΛΥΣΣΟΣ τι ηταν κατι σαν disco βλεπε ΛΙΣΣΟΣ ή σαλονι α΄θεσης και χρησιμοποιουνταν ή οπως στο ΘΕΟΦΙΛΟΣ ηταν αποθηκη παντως προσωπικα ολα αυτα με ψευτικες τσιμινιερες-σαλονια μου φαινονται φανταστικα...

    Δεν νομίζω να χρησιμοποιήθηκε στο Ιάλυσος ποτέ. Αποθήκη το θυμάμαι. Φτιάχτηκε για Sky Bar, αλλά επί ΔΑΝΕ ήταν άδειο. Του Κάμιρος είχε θέσεις πούλμαν.

Σελίδα 17 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 71516171819 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας