Σελίδα 3 από 19 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 190

Θέμα: Κάμιρος [Kamiros, Prins Hamlet, Roussillon, Thessaloniki]

  1. #21
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Ε, πες τωρα οτι ειναι και ο καπτα-Σακελλαρης καπετανιος, να παθω!!!
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  2. #22
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Rafina---Τinos.
    Μηνύματα
    2.414

    Προεπιλογή Κάμιρος.

    Ως THESSALONIKI στην Τήνο.




    1.jpg

  3. #23
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Μακάρι να είχα φωτογραφική μηχανή τότε. Μπήκε στην Τήνο, με το όνομα Κάμιρος, στο μέσα λιμάνι με την πρύμη (μου διαφεύγει το όνομα του καπετάνιου τότε σε -άκης τελείωνε?) Σαμιωτάκης?, ήταν εκεί ο Αυγουστής Πολέμης (των Χρυσή Άμμος) και τον θαύμαζε. Τον έβλεπα με τα μάτια μου, στεκόμουνα στον ντόκο κι εκείνος στην κουπαστή του κότερου του, στην ίδια μεριά κάθε χρόνο πριν τη γιορτή της Παναγιάς. Μερικοί Τηνιακοί χωραίτες τον πείραζαν μάλιστα... Ο καπετάνιος ήταν δικός του αλλά τον είχε πάρει η ΔΑΝΕ με "δέλεαρ". Είχε φορτσάτο μελτέμι.... ήταν μγκιόρα η μανούβρα του.

  4. #24
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Nαι, ηταν ο Σαμιωτακης, οπως εχω ακουσει, ο αδερφος του καπετανιου του Bari.
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  5. #25
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    523

    Προεπιλογή

    Ο Τάκης Σαμιωτάκης, αδελφός του καπτα Γιώργη Σαμιωτάκη, που έγινε γνωστός από τη θητεία του στο BARI και τη φωνή του, αν και κατά βάση άνθρωπος πιο χαμηλών τόνων από τον αδελφό του. Νομίζω ότι τα δύο αδέλφια είχαν κάνει και μαζί ως καπετάνιος (Τάκης) και ύπαρχος (Γιώργος) στο ΘΕΟΣΚΕΠΑΣΤΗ.

  6. #26
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Rafina---Τinos.
    Μηνύματα
    2.414

    Προεπιλογή

    To Kάμιρος ως Queen Calliope στο ΝΜΔ.





    r-2.jpg

  7. #27
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακάρι να είχα φωτογραφική μηχανή τότε. Μπήκε στην Τήνο, με το όνομα Κάμιρος, στο μέσα λιμάνι με την πρύμη (μου διαφεύγει το όνομα του καπετάνιου τότε σε -άκης τελείωνε?) Σαμιωτάκης?, ήταν εκεί ο Αυγουστής Πολέμης (των Χρυσή Άμμος) και τον θαύμαζε. Τον έβλεπα με τα μάτια μου, στεκόμουνα στον ντόκο κι εκείνος στην κουπαστή του κότερου του, στην ίδια μεριά κάθε χρόνο πριν τη γιορτή της Παναγιάς. Μερικοί Τηνιακοί χωραίτες τον πείραζαν μάλιστα... Ο καπετάνιος ήταν δικός του αλλά τον είχε πάρει η ΔΑΝΕ με "δέλεαρ". Είχε φορτσάτο μελτέμι.... ήταν μγκιόρα η μανούβρα του.
    Και με τι Πλοιο,το ΚΑΜΙΡΟΣ με τις διχρονες Sulzer κ το ενα τιμονι.Για να λεγονται ολα.
    Στο πλοιο εχει θητευσει και ο καπτ. Στεφανος ΠΑΡΑΔΕΙΣΗΣ,που εχει και τη δικη του ιστορια.
    ...απίστευτος ο κόσμος κι ο χαρακτήρας μας...

  8. #28
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Rafina---Τinos.
    Μηνύματα
    2.414

    Προεπιλογή

    Kαι μία φωτό από κοντά ως Thessaloniki στην Τήνο.






    r.jpg

  9. #29
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    O καπτα-Στεφανος ηταν Υπαρχος με καπετανιο τον καπτα-Σακελλαρη. Μετα το ατυχημα με τη Ροδανθη στη Ροδο, επιασε καπετανιος. Αργοτερα, οταν πουληθηκε το πλοιο και μετονομαστηκε Θεσσαλονικη, παρεμεινε καπετανιος κι εκει. Την επομενη χρονια, πηγε στην ΑΝΕΚ, και αργοτερα στης Μινωικες, οπου και εγινε αρχιπλοιαρχος. Παντως, οσο αναφορα και τα 2 πλοια, με τις διχρονες Wartsila-Sulzer 8RD56, και το ενα τιμονι, ο επι καποια χρονια πλοιαρχος του Ιαλυσος, ο Καπτα-Νικος Καζωνης, μου ειχε πει οτι ηταν παραξενο στη μανουβρα, κι οτι επρεπε να το ξερεις για να γυρισει γρηγορα.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από polykas Εμφάνιση μηνυμάτων
    To Kάμιρος ως Queen Calliope στο ΝΜΔ.
    Που απο εκει πηγε στην Ελευσινα, και αργοτερα στην Αliaga, με το ονομα Opi, και νηολογιο Belize.......
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  10. #30
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή Όμορφη εικόνα (χαμηλή ανάλυση)

    Δεν είμαι σίγουρος για το ποιο είναι, το Κάμιρος ή το Ιαλυσσός, αλλά αξίζει να κοσμεί τη συλλογή μας.

    Kamiros_s gerasimo_Tilo.jpg
    Πηγή
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Haddock : 28-03-2008 στις 21:17

Σελίδα 3 από 19 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας