Σελίδα 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 8910
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 91 έως 98 από 98

Θέμα: Αρκάδι [Bizan Maru, Arkadi, Pella]

  1. #91
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα και Κρήτη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κόμβοι=ναυτικά μίλια/ώρα.
    Σωστά. Ζητώ συγνώμη για την αγραμματωσύνη μου και την έλλειψη παιδείας εκ μέρους μου.

  2. #92
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από renetoes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά. Ζητώ συγνώμη για την αγραμματωσύνη μου και την έλλειψη παιδείας εκ μέρους μου.
    Δεν θα το ελεγα...'ισως εν τη ρύμη του λόγου.

  3. #93
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα και Κρήτη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα το ελεγα...'ισως εν τη ρύμη του λόγου.
    Πλάκα κάνω, μην το παίρνεις σοβαρά. Ξέρω πόσο με εκτιμάς! Όπως και εγώ, φυσικά, εσένα.


    Και επί της ουσίας, το ΑΡΚΑΔΙ (και το κάθε "ΑΡΚΑΔΙ") δεν το αγοράζει μια εταιρεία για ένα και μόνο συγκεκριμένο δρομολόγιο. Πρέπει το κάθε πλοίο να είνια αξιοποιήσιμο ΚΑΙ σε εναλλακτικές γραμμές που πιθανώς θα χρειαστεί να υπηρετήσει (δες το παράδειγμα του ΠΡΕΒΕΛΗΣ αλλά και άλλων). Για το λόγο αυτο επεσήμανα το μειονέκτημα του υπό συζήτηση πλοίου όσον αφορά την ταχύτητα.

    Και το ΚΡΗΤΗ ταξίδευε στα Χανιά με 15 κόμβους, για σερά ετών. Όταν όμως χρειάστηκε να κάνει το απευθείας δρομολόγιο Χανίων-Θεσσαλονίκης (1986-1989) είχε τη δυνατότητα να πάει με πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα. Το ΑΡΚΑΔΙ πού θα πήγαινε, σε μια τέτοια εναλλακτική εκμετάλλευση από πλευράς πλοιοκτήτριας εταιρείας?

  4. #94

    Προεπιλογή

    Hγουμενιτσα - μπριντεζι θα μπορουσε αλλα σε εσωτερικες γραμμες καμια χιο μυτιληνη σε μη ανταγωνιστικες ωρες, και μιλαω για πριν 15 χρονια επι ΝΕΛ

  5. #95
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα και Κρήτη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Hγουμενιτσα - μπριντεζι θα μπορουσε αλλα σε εσωτερικες γραμμες καμια χιο μυτιληνη σε μη ανταγωνιστικες ωρες, και μιλαω για πριν 15 χρονια επι ΝΕΛ
    Αυτοί που το αγόρασαν, της πάλαι ποτέ "ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΗΣ", νόμιζαν ότι για πάντα θα διαφεντεύουν το Ρέθυμνο, με πρώτο και καλύτερο τον τοπικό εκδότη και πρόεδρο της εταιρείας. Όταν είδαν τα χρήματα της ΑΝΕΚ, έτρεξαν ασθμαίνοντες όνα πουλήσυν όλες της μετοχές τους και την εταιρεία τους. Και μετά φταίγανε στους ρεθεμνιώτες όλοι οι άλλοι....

  6. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VASILIS CRETA Εμφάνιση μηνυμάτων
    7 τόνους την ώρα αποκλείεται. Το Μπλου Οράιζον γράφει (στο θέμα του) ότι καίει 2,5t/h ενώ και για τα μικρά BS άκουσα για 3-4. Κάτι δε μου κολλάει σωστά. Εκτός και αν άκουσα εγώ λάθος.
    Έχεις δίκιο συγνώμη τώρα το είδα ευνοούσα στο ταξίδι του. Από λάθος μου έγραψα ώρα

  7. #97

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από renetoes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοί που το αγόρασαν, της πάλαι ποτέ "ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΗΣ", νόμιζαν ότι για πάντα θα διαφεντεύουν το Ρέθυμνο, με πρώτο και καλύτερο τον τοπικό εκδότη και πρόεδρο της εταιρείας. Όταν είδαν τα χρήματα της ΑΝΕΚ, έτρεξαν ασθμαίνοντες όνα πουλήσυν όλες της μετοχές τους και την εταιρεία τους. Και μετά φταίγανε στους ρεθεμνιώτες όλοι οι άλλοι....

    Γνωστα αυτα τα <κολπα> απο την δεκαετια του 70.Οτι γινεται/γινοταν στην ελληνικη κοινωνια γινοταν και στις επιχειρησεις.Τα αποτελεσματα εξισου τραγικα αλλα με λιγοτερο θορυβο, 'who cares' για μια μικρομεσαια ναυτιλιακη...

  8. #98

    Προεπιλογή

    To νοσταλγούμε οι Ρεθυμνιώτες και οχι μονο

Σελίδα 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 8910

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας