Για γενικές πληροφορίες, όποιος ενδιαφέρεται, ας ρίξει μια ματια εδώ:

http://www.naytilia.gr/modules.php?n...iewtopic&t=272

είναι αρκετά σαφή τα όσα γράφονται και ζωγραφίζουν τη παρουσίαση της Τρίτης.

Οι προϋποθέσεις είναι αρκετές, αλλά ταυτόχρονα και κατανοητές για κάποιον που ενδιαφέρεται επαγγελματικά (με όλη τη σημασία της λέξεως) για αυτό που κάνει.

Απαιτείται λοιπόν άπτεστη γνώση της Αγγλικής (Prof ή Toefel), 3 χρόνια προϋπηρεσία στο χώρο σε κάποιο τομέα ο οποίος σχετίζεται με το περιβάλλον κάποιας Ναυτιλιακής, για να παρακολουθήσεις τελικά το πρόγραμμα περνάς και κάποιες συνεντεύξεις, αν θυμάμαι καλά 3 στον αριθμό. Το κόστος ανέρχεται στα 17.000 € για το συγκεκριμένο πρόγραμμα ή στα 18.000 € έαν σπάσει σε δόσεις, επίσης υπάρχει και η δυνατότητα δανείου μέσω τραπεζών που συνεργάζονατι με το ALBA.

Πάντως παιδιά τα οι παραπάνω απαιτήσεις είναι λίγο σχετικές δηλαδή δε σημαίνει ότι έχω 17.000 €, ξέρω Αγγλικά, έχω 3 χρόνια προϋπηρεσία και αυτό ήταν μπήκα. Είναι σχετικά, διότι συνειδητοποίησα πως ένα από τα πολύ σημαντικά πράγματα που παίζει ρόλο για να εισαχθείς στο ALBA είναι κ το τι λές σαν άτομο, το πόσο πολύ θες να το κάνεις και φυσικά αν έχεις την όρεξη να το κάνεις, γιατί άντε και μπήκες μετά;; τα πράγματα δεν είναι απλά.

Κάτι άλλο που παίζει σημαντικό ρόλο είναι ανταγωνιστές σου, δηλαδή ποιοί άλλοι έχουν κάνει αιτήσεις κ τι προσόντα έχουν;;

Μια προταρχική πολιτική του ALBA είναι να διαφυλάξει κ τον επιχειρηματία μέσω των ατόμων που βγάζει στην αγορά, συνεπώς δεν αφήνει περιθώρια στο να αποφοιτήσει κάποιος «επικίνδυνος».

Αν κάποιος θέλει να εξετάσει σοβαρά το ενδεχόμενο να παρακολουθήσει το πρόγραμμα, ας μη μείνει σε αυτά που γράφουμε εδώ είναι αρκετές σοβαρές λεπτομέρειες που πρέπει να ακούσει από τον ίδιο τον οργανισμό.

e-mail: [email protected].