Σελίδα 4 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 190

Θέμα: Εκπαίδευση - Μεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

  1. #31

    Post International Shipping Msc στο Πλύμουθ (Βοήθεια για θέμα πτυχιακής)

    Γειά σας παιδιά! Είμαι καινούριος στο φόρουμ και όπως καταλαβαίνετε και στον τομέα της ναυτιλίας. Ψάχνω ιδέες για να προτείνω θέμα για το Dissertation μου στους καθηγητές μου εδώ στο Πλυμουθ. Το τμήμα είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον με τοσο θεωριτικές όσο και πρακτικές εφαρμογές. Αν έχετε ιδέες για θέματα πάνω σε οποιονδήποτε τομέα (chartering, tankers-dry bulk carriers-container ships- LNG, LPG, Chem, human resources, safety, environment, Ports κτλ.) εκτός απο νομικά, θα ήμουν υποχρεωμένος. Επιπλέον αν υπάρχει και διαθέσιμο υλικό που θα με βοηθήσει στην προσπάθεια μου, μπορείτε να το στείλετε στο [email protected]
    Οποιοσδήποτε χρειαστεί οτιδήποτε είμαι κι εγω διαθέσιμος και διατεθειμένος να βοηθήσω με όποιο τρόπο μπορώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μαντούβαλος Μιχάλης : 21-01-2007 στις 05:30

  2. #32

    Προεπιλογή ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ μετά από ΑΕΝ

    Καλές οι ΑΕΝ αλλά θέλω να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό !!!
    Γνωρίζω πως όσον αφορά το Πανεπιστήμειο Πειραιά το τοπίο είναι νεφελώδες.
    Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει ή να έχει κάνει μεταπτυχιακό σε ελληνικό πανεπιστήμειο??

    Φιλικά
    vlcc

  3. #33
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    913

    Προεπιλογή

    Αν θέλεις μεταπτυχιακό πάνω στα ναυτιλιακά, τότε σε ότι αφορά κρατικά πανεπιστήμια οι προτάσαεις είναι δύο. Πανεπιστήμιο Πειραιώς και Αιγαίου. Από ότι κατάλαβα το Πανεπιστήμιο Πειραιώς το έχεις κοιτάξει. Κάποιες γενικές πληροφορίες για αυτό του Πανεπιστημίου Αιγαίου

    http://www.stt.aegean.gr/postStudiesClasses.asp

  4. #34
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    878

    Προεπιλογή

    να ρωτησω κατι; επειδη μπηκα και κοιταξα την ιστοσελιδα ειναι ενδιαφερον το θεμα, υπαρχει πιθανοτητα distance learning? η πρεπει να παρακολουθείς απο κοντα τα μαθηματα;

  5. #35
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    913

    Προεπιλογή

    τα μαθήματα απαιτούν παρακολούθηση. Αν θυμάμαι επιτρέπονται 2 ή 3 απουσίες (3ωρες) για κάθε μάθημα.

  6. #36
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΣΤΗ ΝΑΥΤΙΛΙΑ

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΣΤΑ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΤΟΥ ΑΓΑΙΟΥ Η ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  7. #37

    Προεπιλογή

    Παιδια το εχω ψιλοκοιταξει το θεμα μεταπτυχιακου.Στην Ελλαδα ειναι ψιλομανικι.Στο Πα.πει δε μασ δεχονται πλεον τελειωσε αυτο.Τωρα οτι ειναι να γινει μονο στο πανεπιστημειο Χιου.Τελοσ παντων επειδη το ειχα κοιταξει,προσωπικα δε μου γεμιζε καιπολυ το ματι(προσωπικα παντα)για εξωτερικο κανεις?Εγω τωρα εκει το ψαχνω.Υπαρχει και σχετικο forum.

  8. #38

    Προεπιλογή

    Γεια σου Μιχαλη

    Δε σου στελνω μηνυμα,δυστυχως,για να βοηθησω εσενα αλλα για να σε ρωτησω σχετικα με τις σπουδες στη Αγγλια.Απο οτι ειδα εχεις τελειωσει το plymouth?Σαν καλυτερος γνωστις του αντικειμενου θα ηθελα, αν σου ειναι ευκολο φυσικα, να μου μεταφερεις καποιες πληροφοριες σχετικα με αυτη την σχολη.Εχει τμημα ναυτιλιακων οικονομικων σε προπτυχιακο επιπεδο?Ειμαι πλοιαρχος γ' και θα ηθελα ενα ακομα πτυχιο με την προοπτικη καποια στιγμη να βγω γραφειο.Ακομα θα ηθελα να ξερω αν γινεται να παρακολουθησω το course απο το 2ο ή 3ο ετος λογω εργασιακης εμπειριας.Τελειωνοντας θαηθελα την γνωμη σου πανω στην αξιολογηση των πανεπιστημειων(γενικα αν γινεται).Πιο ειναι το καλυτερο,απο αποψη βαρυτητας πτυχιου.Τελευταιο πως ειναι η εργασια στο εξωτερικο υπαρχει περιπτωση να αποροφηθεις εκει ή ειναι ονειρο θερινης νυκτος κατι τετοιο?

    Ευχαριστω προκαταβολικα

  9. #39

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kouklentes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Μιχαλη

    Δε σου στελνω μηνυμα,δυστυχως,για να βοηθησω εσενα αλλα για να σε ρωτησω σχετικα με τις σπουδες στη Αγγλια.Απο οτι ειδα εχεις τελειωσει το plymouth?Σαν καλυτερος γνωστις του αντικειμενου θα ηθελα, αν σου ειναι ευκολο φυσικα, να μου μεταφερεις καποιες πληροφοριες σχετικα με αυτη την σχολη.Εχει τμημα ναυτιλιακων οικονομικων σε προπτυχιακο επιπεδο?Ειμαι πλοιαρχος γ' και θα ηθελα ενα ακομα πτυχιο με την προοπτικη καποια στιγμη να βγω γραφειο.Ακομα θα ηθελα να ξερω αν γινεται να παρακολουθησω το course απο το 2ο ή 3ο ετος λογω εργασιακης εμπειριας.Τελειωνοντας θαηθελα την γνωμη σου πανω στην αξιολογηση των πανεπιστημειων(γενικα αν γινεται).Πιο ειναι το καλυτερο,απο αποψη βαρυτητας πτυχιου.Τελευταιο πως ειναι η εργασια στο εξωτερικο υπαρχει περιπτωση να αποροφηθεις εκει ή ειναι ονειρο θερινης νυκτος κατι τετοιο?

    Ευχαριστω προκαταβολικα
    Επειδή πολλά παιδιά αναρωτιούνται για τις σπουδές τους στο εξωτερικό και δεί στην Αγγλία θα απαντισω αρχικά γενικά και ύστρερα για την περίπτωση του Πλύμουθ.

    Κανενα πανεπιστήμιακο Msc στην Αγγλία δεν θα προσφέρει κάποια πρακτική χρησιμότητα αναφορικά με το ναυτικό επάγγελμα. Αν δεν υπάρχει το πρακτικό υπόβαθρο (ήδη εργασιακή εμπειρία στο ναυτικό επάγγελμα) το μόνο που θα δώσουν είναι διοικητικές γνώσεις όσον αφορά δουλειά στη στεριά. Η ίδια εικόνα επικρατεί και για τα bachelor, με τη διαφορά οτι εκεί διδάσκονται τουλάχιστον τα βασικά περί του ναυτικού επαγγέλματος κι αυτό όχι σε όλα τα πανεπιστήμια.
    Η Αγγλία είναι μια καλή λύση για την απόκτηση ενώς ανώτατου διπλώματος (προϋπόθεση η άμεση αναγνώριση απο το ΔΙΚΑΤΣΑ) μέσα σε ένα χρόνο. Κάτι που πολλά παιδιά απο ΤΕΙ ή ΑΕΝ επιδιώκουν. Προσοχή λοιπόν στα πανεπιστήμια που δεν αναγνωρίζονται. Η φοίτηση ξεκινάει απο την αρχή, ό,τι κι αν έχεις τελεώσει σε κάποια άλλη χώρα.
    Αναφερόμενοι στο Πλύμουθ, είναι αναγνωρισμένο απο το ΔΙΚΑΤΣΑ άμεσα, και προσφέρει και bachelor και Msc στα ναυτιλιακά. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πανεπιστήμιο, τα μαθήματα και την πόλη και την ζωή γενικότερα επισκευθείτε το www.plymouth.ac.uk .
    Ειδικότερα για το ναυτιλιακό Msc που παρακολουθώ εγώ, έχει μόνο εργασίες κατα την διάρκεια του χρόνου! Αυτό είναι πάρα πολύ καλό γιατί δεν έχεις το άγχος των εξετάσεων και με έναν καλό προγραμματισμό τελειώνεις έγκαιρα και τις εργασίες. Από την άλλη όμως όλη την χρονιά τρέχεις ερευνώντας όλες τις διαπλεκόμενες πλευρές της ναυτιλίας σε όλο τον κόσμο. Απόκτηση γνώσης μέσα απο προσωπική έρευνα.
    Προσωπική συμβουλή:
    για τους ναυτικούς: παιδιά ταξιδέψτε μέχρι το βαθμό του γραμματικού ή ΄β μηχανικού και μετά αναζητήστε λύσεις σε γραφείο στην στεριά κάνοντας κάποιο άλλο ανώτατο πτυχίο. Για εσάς η προϋπηρεσία σε συνδιασμό πάντα στο τέλος με κάποιο ανώτατο πτυχίο έχει μόνο αποτέλεσμα. Φτάνοντας σε αυτούς τους βαθμούς, μπορείτε να κάνετε 1 χρόνο διάλειμμα, κάνοντας 1 μεταπτυχιακό, μετά ταξιδεύετε άλλα 1-2 χρόνια και στα καπάκια γίνεστε καπετάνιοι ή ¶ μηχανικοί και κάθεστε γραφείο έχοντας και τα 10 χρόνια στην θάλασσα.
    για τους υπόλοιπους: παιδιά τα πράγματα είναι δύσκολα για εμάς, αφού δεν έχουμε εργασιακή εμπειρία στη θάλασσα. Ευκαιρείες στην Αγγλία πολλές, αλλά είναι τέτοιος ο ναυτιλιακός κλάδος γενικότερα που λειτουργεί με συγκεκριμένο κύκλο γνωριμιών, οπότε κάνοντας την αρχή σε εταιρείες της Αγγλίας, δεν σημαίνει τίποτα για τους Έλληνες πλοιοκτήτες. Γυρίζοντας πίσω στην Ελλάδα ξεκινάμε πάλι απο την αρχή και η προϋπηρεσία που θα έχουμε γράψει έχοντας φάει τα καλύτερα μας χρόνια στην ξενιτιά μάλλον ανασταλτικός παράγοντας είναι για να μας προσλάβουν στις "Οικογενειακές" ελληνικές ναυτιλιακές εταιρείες, που επιπλέον προτιμούν ανθρώπους της θάλασσας ακόμα και για τις γραφειακές θέσεις.
    Προσωπικά, έχοντας ένα πτυχίο λογιστικής απο τον Πειραιά, κι ένα μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά, θα προσπαθήσω πρώτα να δικτυοθώ και να κάνω έναν άλφα κύκλο γνωριμιών στις ελληνικές εταιρείες, πρωτού σκεφτώ την λύση του εξωτερικού.
    Παιδιά σαν την Ελλάδα πουθενά!!!
    Ακόμα και οι ελληνικες εταιρείες κολοσσοί στην παγκόσμια ναυτιλία, μεταφέρουν μια μια τα γραφεία τους απο το Λονδίνο πίσω στην Ελλάδα.
    Ελπίζω να βοήθησα!!!

  10. #40

    Προεπιλογή

    Καταρχιν ευχαριστω για την απαντηση σου.Χαιρομαι ν α ακουω ιδεες και σχολια απο ανθρωπους που βρισκονται κοντα στο χωρο.Δεν ξερω ομως τη αποψη σου για την νεα νομοθεσια περι μειωσης της συνθεσης στα πλοια με Ελληνικη σημαια.Τα χρονια που θα υπαρχει μονο καπετανιος και πρωτος μηχανικος στα πλοια ειναι προ των πυλων .Γι'αυτο ,οπως μασ εχουν μαθει στα πλοια ,φροντιζουμε τωρα για να εχουμε αργοτερα.Στην δικη μου περιπτωση κανω τωρα την εκπαιδευση για β καπετανιος οποτε ειναι η καταλληλη στιγμη να ασχολειθω και με παραπανω σπουδες.Παντως τα παιδια που εχουν μονο πανεπιστημειακη μορφωση δεν ειναι καταδικασμενα καθολου νομιζω.Η ναυτιλιακες εχιυν την λυση καπου στο ενδιαμεσο.Δηλαδη χρησιμοποιουν ανθρωπους μς ανωτερες γνωσεις εκει που τους χρειαζονται και αφηνουν τουσ καπετανεους σε αλλα τμηματα που πραγματικα η υπηρεσια τους ειναι οντως χρησιμη(βλεπε operation)Τελος παντων θα ηθελα την γνωμη σου για πανεπιστημεια οπως το southampton, solent , newcastle, liverpool john moore.Οσο τωρα για τις εταιρειες εγω δεν εχω δει καμια εταιρεια να ερχεται Ελλαδα (μιλαω για πλοιοκτητριες και οχι ατζεντηδες) η φορολογια ακομη δεν ευνοει ουτε θ α ευνοησει και ποτε και τελος ειναι και θεμα βυσματος (αν εχεις βυσμα διαβαινε )τουλαχιστον εξω θα υπαρχει μια λιγο περισσοτερο αξιοκρατικη διαδικασια.

    Ευχαριστω για τον χρονο σου

Σελίδα 4 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας