Σελίδα 1 από 19 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 190

Θέμα: Εκπαίδευση - Μεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

  1. #1
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή Εκπαίδευση - Μεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

    Λάβαμε το παρακάτω μύνημα (just in case of your interest..!)
    Morgan, τι λές πάμε???? :wink:


    MBA IN SHIPPING: ΤΟ ΝΕΟ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ALBA ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ
    Παρουσίαση του Προγράμματος στις 18 Μαΐου 2005


    Το ALBA αναγνωρίζοντας την ανάγκη για άρτια εκπαιδευμένα και ανταγωνιστικά στελέχη στο χώρο της Ναυτιλίας, σχεδίασε το νέο, ακαδημαϊκό μεταπτυχιακό πρόγραμμα, MBA in Shipping, που θα ξεκινήσει το Νοέμβριο του 2005.
    Το πρόγραμμα απευθύνεται σε στελέχη του ευρύτερου κλάδου της Ναυτιλίας που επιθυμούν να ξεχωρίσουν στον δυναμικό και διαρκώς μεταβαλλόμενο αυτό κλάδο, με σκοπό να είναι ικανά να ανταποκριθούν με ταχύτητα, αποτελεσματικότητα και αποδοτικότητα στις σύγχρονες προκλήσεις.
    Στην επίσημη παρουσίαση του Προγράμματος, που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 18 Μαΐου 2005, στο ξενοδοχείο Metropolitan (Λεωφ. Συγγρού 385, Φάληρο) στις 18:30, θα παρευρεθούν και θα απευθύνουν σύντομο χαιρετισμό οι κ.κ. (αλφαβητική σειρά):
    Ø Εμμανουήλ Βορδώνης, Διευθύνων Σύμβουλος, Thenamaris Ships Management Inc.
    Ø Γεώργιος Γράτσος, Πρόεδρος, Ναυτικό Επιμελητήριο Ελλάδος.
    Ø Καθηγητής Μανώλης Καβουσανός, Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών.
    Ø Καθηγητής Ιωάννης Τζωάννος, Γεν. Γραμματέας του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας.
    Ø Captain Παγιώτης Ν. Τσάκος, Πρόεδρος, Tsakos Group, και Chairman, Lloyd’s Register’s Hellenic Advisory Committee.
    Στην παρουσίαση θα αναλυθούν τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά του MBA in Shipping, τα κριτήρια επιλογής του, το πρόγραμμα μαθημάτων, καθώς και το ακαδημαϊκό υπόβαθρο που απαιτείται για την παρακολούθησή του. Την παρουσίαση του Προγράμματος θα κάνει ο Δρ. Ηλίας Βισβίκης, Επίκουρος Καθηγητής Χρηματοοικονομικής, ALBA, και Ακαδημαϊκός Διευθυντής του MBA in Shipping.
    Στα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του ALBA MBA in Shipping συγκαταλέγεται ο ειδικός σχεδιασμός του Προγράμματος κατά τέτοιο τρόπο, ώστε να συνδυάζει Ναυτιλιακά μαθήματα και μαθήματα Διοίκησης Επιχειρήσεων, χαρακτηριστικό που του προσδίδει μία ιδιαίτερη ταυτότητα και το ξεχωρίζει από συναφή προγράμματα. Ο συνδυασμός, εξάλλου, υποχρεωτικών μαθημάτων και μαθημάτων ελεύθερης επιλογής, αντανακλά την πολυδιάστατη φύση της εργασίας και την ποικιλομορφία της επαγγελματικής αποκατάστασης, που οι απόφοιτοι του προγράμματος μπορούν να επιτύχουν. Στο πρόγραμμα διδάσκουν διεθνώς καταξιωμένοι καθηγητές - όλοι κάτοχοι διδακτορικών διπλωμάτων - με πλούσια εμπειρία τόσο στην έρευνα όσο και στη διδασκαλία. Το Ακαδημαϊκό Δυναμικό του ALBA (μόνιμοι και επισκέπτες καθηγητές) μεταφέρει στην τάξη τις τελευταίες εξελίξεις στη διοίκηση επιχειρήσεων διεθνώς, προσφέροντας υψηλού επιπέδου εκπαιδευτική κατάρτιση. Πέρα, άλλωστε, από τους ακαδημαϊκούς καθηγητές, που διδάσκουν στα σημαντικότερα ευρωπαϊκά και αμερικανικά πανεπιστήμια, εξέχοντες επιχειρηματίες της εγχώριας και διεθνούς αγοράς προσκαλούνται ως επισκέπτες ομιλητές, συνδέοντας την ακαδημαϊκή γνώση με την επαγγελματική τους εμπειρία στην σύγχρονη ναυτιλιακή πρακτική.
    Επιπλέον, η ύπαρξη τόσο μιας Ακαδημαϊκής Συμβουλευτικής Επιτροπής (Academic Advisory Committee), η οποία αποτελείται από εξαίρετους ακαδημαϊκούς, που προέρχονται από πανεπιστήμια, όπως το MIT, τα πανεπιστήμια του Michigan, του Newcastle, του British Columbia και του Rotterdam κ.α., όσο και της Επιχειρηματικής Συμβουλευτικής Επιτροπής (Business Advisory Committee), που αποτελείται από διακεκριμένους επιχειρηματίες στην Ελλάδα και το εξωτερικό, διασφαλίζουν ότι το πρόγραμμα διατηρεί υψηλά ακαδημαϊκά πρότυπα, ενώ παράλληλα ακολουθεί τις πιο πρόσφατες εξελίξεις της ναυτιλιακής αγοράς. Έτσι, οι συμμετέχοντες αποκτούν διεθνή προσανατολισμό και ένα στέρεο θεωρητικό, αναλυτικό και τεχνολογικό υπόβαθρο.
    Η επιτυχημένη παρουσία του ALBA στο χώρο της μεταπτυχιακής εκπαίδευσης στη Διοίκηση Επιχειρήσεων, καθώς και το γεγονός ότι το Πρόγραμμα αυτό σχεδιάστηκε «από τη ναυτιλία για τη ναυτιλία», αποτελεί εγγύηση για την υψηλή ποιότητα και αυτού του Προγράμματος.
    Επισυνάπτουμε την πρόσκληση για την επίσημη παρουσίαση του προγράμματος και σας παρακαλούμε θερμά να ενημερώσετε σχετικά και τους τυχόν ενδιαφερόμενους συνεργάτες σας. Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν με την κα Αντωνίνα Καλκαβούρα στα τηλ: 210 8964531-8 (εσωτ. 253), e-mail: [email protected].

  2. #2
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Δεν ξερω τι λεει σαν προγραμμα αλλα οι ανθρωποι που ειναι involved στην παρουσιαση ειναι πολυ αξιολογοι...
    το βαζουμε στην ατζεντα μας , για περαιτερω εξεταση.
    Απο κοντα θα μαθουμε κοστος και προυποθεσεις εισαγωγης.

    Το Alba ειναι εγγυηση παντως...
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  3. #3
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή MBA IN SHIPPING - ALBA

    http://www.alba.edu.gr/academic/shipping/overview/

    εχει ενδιαφερον :roll:
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  4. #4

    Προεπιλογή Εκπαίδευση - ΜΒΑ & MSc στην Ναυτιλία

    Για σας επειδή ενδιαφέρομαι Msc στα ναυτιλιακά αυτό λέει τίποτα www.sbe.gr ? Το να πάρεις ένα τέτοιο πτυχίο από ένα εργαστήρι ελευθέρων σπουδών έχει ισχυεί αναγνωρίζεται από τις επιχειρήσεις και το δικατσά?

  5. #5
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Κανε μια μικρη αναζητηση σε οσα εχουμε κουβεντιασει σε ενα-δυο αλλα τοπικ (ποντοπορος) και σε ολο το κομματι της εκπαιδευσης
    και βγαλε τα συμπερασματα σου.

    αν δεν βγαλεις ακρη το συζηταμε ευχαριστως με τα συν και τα πλην του αλλα οχι συγκεκριμενα το εργαστηρι που ανεφερες.Γενικα τα εργαστηρια Ε.Σπουδων.

    εγω προσωπικα και μονο, δεν πιστευω σε αυτου του ειδους τα προγραμματα και το χω ψαξει - προτιμω τα του δημοσιου και αυτα που προωθουνται απο επαγγελματικους φορεις. οι αναγκες ομως του καθενα διαφερουν.
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  6. #6
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Θα είναι κανείς από εμάς στη παρουσίαση του ALBA τη Τρίτη;

    Εγώ θα πάω με κάποιο φίλο, γενικότερα θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ με το αντικείμενο επαγγελματικά και θα πάω να δω περι τίνος πρόκυτε.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  7. #7
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Asterias
    Θα είναι κανείς από εμάς στη παρουσίαση του ALBA τη Τρίτη;

    Εγώ θα πάω με κάποιο φίλο, γενικότερα θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ με το αντικείμενο επαγγελματικά και θα πάω να δω περι τίνος πρόκυτε.
    και εγώ εκτός απροόπτου θα είμαι εκεί :wink:

  8. #8
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    δυστυχως δεν θα συμμετεχω λογω δουλειας αλλα και εξετασεων.
    ενας φιλος μου θα ειναι εκει...εχει ηδη δηλωσει συμμετοχη και αν ολα πανε καλα θα παρει το προγραμμα
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  9. #9
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Τελικά παρευρεθήκαμε και εγώ κ ο Νίκος στη παρουσίαση για το MBA IN SHIPPING του ALBA. Σίγουρα ο επαγγελματισμός και η διαφάνεια ήταν δυο από τα στοιχεία που επικρατούσαν στη παρουσίαση.

    Προσωπικά ανακάλυψα πάρα πολλές λεπτομέρειες βάση των οποίων θα χαρακτήριζα εξαιρετικά αξιόλογο το πρόγραμμα.

    Εάν κάποιος θέλει να ακούσει κάτι παραπάνω για το τι ακριβώς είδαμε στη παρουσίαση ευχαρίστως να ενημερώσουμε.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  10. #10
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    πειτε 2 λογια για το κλιμα και γενικα για τις προυποθεσεις εισαγωγης, το κοστος κτλ κτλ
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

Σελίδα 1 από 19 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας