Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από liakos Εμφάνιση μηνυμάτων
ηλιας
καλησπερα παιδια! για αρχη το φορουμ ειναι καταπληκτικο.συγχαρητηρια για τη δουλεια που εχετε κανει.
θελω να ρωτησω να μου πειτε την αποψη σας.
ειμαι στο δευτερο ετος στο οικονομικο νομικης και θελω να κανω ενα μεταπτυχιακο στα ναυτιλιακα.
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι να το κανω εδω στην ελλαδα η να παω στο εξωτερικο που θα ειναι πιο ακριβα αλλα πιστευω οτι θα βρω αμεσα δουλεια και θα υπαρχει καλυτερη εκπαιδευση??
επισης αν γινεται θα ηθελα να μου πειτε τι μεταπτυχιακο προτεινετε τοσο εδω οσο και στο εξωτερικο.
ευχαριστω εκ των προτερων!
Το οτι θα βρεις άμεσα δουλειά με μεταπτυχιακό στο εξωτερικό δεν είναι σίγουρο. Σίγουρα βοηθάει βεβαια διότι αποδεικνύεις de facto οτι γνωρίζεις καλά αγγλικά και σου δίνεται η δυανατότητα να κάνεις πιο καλες γνωριμίες δικτύωσης στον χώρο όσο είσαι στο μεταπτυχιακό. Αυτο βέβαια εξαρτάται και από τον χαρακτήρα σου, όσο και απο τα αλλα ατομά που παρακολουθούν το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό.
Θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις απο τ'ωρα να δικτυωθείς στο χώρο της ναυτιλιάς παρακολουθώντας διάφορες σχετικές ημερίδες (υπα΄ρχουν κατα καιρους δι'αφορες που είναι δωρεάν), κοιτώντας στο linkedin ποιοι δουλέυουν ήδη σε ναυτιλιακές και τι σπουδές έχουν (εκεί θα βρεις και πιθανα μεταπτυχιακά που σε ενδιαφέρουν) και τέλος να προσπαθήσεις να βρεις μια δουλειά σε ναυτιλιακή και ειδικά αν το πανεπιστημιο/το γραφείο διασύνδεσης έχει κάποιο πρόγραμμα/μ'αθημα πρακτικής. Η δικτύωση θα σε βοηθήσει και για ναβρεις πιο εύκολα δουλειά και να αρχίζεις να καταλαβαίνεις καλύερα καποια πργματα πως λειτουργούν απομυθοποιώντας ίσως και διάφορα στερεότυπα, και θα σε βοηθήσει επίσης στο να δεις τι παραπάνω σπουδές πρέπει να κάνείς, που και πότε.
Να επισημάνω πως αν θες να πας σε κάποιο καλό πανεπιστήμιο όπως π.χ. το City θα πρέπει εκτός από τα λεφτά να έχεις και καλούς βαθμούς και βιογραφικό. Καλό θα ήταν να μελετήσεις και τμήματα μιας ναυτιλικής και να σκεφτείς σε ποιο θα σε ενδιέφερε να στοχευσεις να εργαστείς διότι το καθένα απαιτεί διαφρετικο υπόβαθρο σπουδών και ειδίκευσης.
Αυτό που λέμε σπουδάζω "ναυτιλιακά" ειναι πολύ γενικό. Άλλο πράμα να ναυτιλιακά χρηματοοικονομικά, αλλό οι ναυτασφάλειες, αλλό οι ναυλώσεις κ.ο.κ. και σίγουρα διαφορετικές οι προαπαιτούμενες σπουδές και εκπαίδευση που δεν είναι απαραίτηττο πάντα να είναι ενα μεταπτυχιακο.