Σελίδα 19 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 9171819
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 181 έως 190 από 190

Θέμα: Εκπαίδευση - Μεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

  1. #181
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από liakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ηλιας
    καλησπερα παιδια! για αρχη το φορουμ ειναι καταπληκτικο.συγχαρητηρια για τη δουλεια που εχετε κανει.
    θελω να ρωτησω να μου πειτε την αποψη σας.
    ειμαι στο δευτερο ετος στο οικονομικο νομικης και θελω να κανω ενα μεταπτυχιακο στα ναυτιλιακα.
    αυτο που θελω να ρωτησω ειναι να το κανω εδω στην ελλαδα η να παω στο εξωτερικο που θα ειναι πιο ακριβα αλλα πιστευω οτι θα βρω αμεσα δουλεια και θα υπαρχει καλυτερη εκπαιδευση??
    επισης αν γινεται θα ηθελα να μου πειτε τι μεταπτυχιακο προτεινετε τοσο εδω οσο και στο εξωτερικο.
    ευχαριστω εκ των προτερων!
    Το οτι θα βρεις άμεσα δουλειά με μεταπτυχιακό στο εξωτερικό δεν είναι σίγουρο. Σίγουρα βοηθάει βεβαια διότι αποδεικνύεις de facto οτι γνωρίζεις καλά αγγλικά και σου δίνεται η δυανατότητα να κάνεις πιο καλες γνωριμίες δικτύωσης στον χώρο όσο είσαι στο μεταπτυχιακό. Αυτο βέβαια εξαρτάται και από τον χαρακτήρα σου, όσο και απο τα αλλα ατομά που παρακολουθούν το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό.
    Θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις απο τ'ωρα να δικτυωθείς στο χώρο της ναυτιλιάς παρακολουθώντας διάφορες σχετικές ημερίδες (υπα΄ρχουν κατα καιρους δι'αφορες που είναι δωρεάν), κοιτώντας στο linkedin ποιοι δουλέυουν ήδη σε ναυτιλιακές και τι σπουδές έχουν (εκεί θα βρεις και πιθανα μεταπτυχιακά που σε ενδιαφέρουν) και τέλος να προσπαθήσεις να βρεις μια δουλειά σε ναυτιλιακή και ειδικά αν το πανεπιστημιο/το γραφείο διασύνδεσης έχει κάποιο πρόγραμμα/μ'αθημα πρακτικής. Η δικτύωση θα σε βοηθήσει και για ναβρεις πιο εύκολα δουλειά και να αρχίζεις να καταλαβαίνεις καλύερα καποια πργματα πως λειτουργούν απομυθοποιώντας ίσως και διάφορα στερεότυπα, και θα σε βοηθήσει επίσης στο να δεις τι παραπάνω σπουδές πρέπει να κάνείς, που και πότε.
    Να επισημάνω πως αν θες να πας σε κάποιο καλό πανεπιστήμιο όπως π.χ. το City θα πρέπει εκτός από τα λεφτά να έχεις και καλούς βαθμούς και βιογραφικό. Καλό θα ήταν να μελετήσεις και τμήματα μιας ναυτιλικής και να σκεφτείς σε ποιο θα σε ενδιέφερε να στοχευσεις να εργαστείς διότι το καθένα απαιτεί διαφρετικο υπόβαθρο σπουδών και ειδίκευσης.
    Αυτό που λέμε σπουδάζω "ναυτιλιακά" ειναι πολύ γενικό. Άλλο πράμα να ναυτιλιακά χρηματοοικονομικά, αλλό οι ναυτασφάλειες, αλλό οι ναυλώσεις κ.ο.κ. και σίγουρα διαφορετικές οι προαπαιτούμενες σπουδές και εκπαίδευση που δεν είναι απαραίτηττο πάντα να είναι ενα μεταπτυχιακο.

  2. #182

    Προεπιλογή ποια ειναι η γνώμη σας για τα μεταπτυχιακα πανω στα ναυτιλιακα του BCA KAI TOY ALBA?

    ΓΕΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑ ΤΟΥ BCA KAI TOY ALBA ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΑ. ΘΕΩΡΕΙΕΤΑΙ ΟΤΙ ΑΞΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑΙ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

  3. #183

    Προεπιλογή ερωτηση για σχολη

    καλησπερα ειμαι β'μηχανικος σε γκαζαδικα,εχω τελιωσει την Α.Ε.Ν και θα ηθελα να συνεχισω τις σπουδες μου να κανω ενα μεταπτυχιακο για να εχω περισοτερες δυνατοτητες για να δουλεψω στην στερια.ειμαι αναμεσα στο να δοσω κατατακτηριες για ΕΜΠ για ναυπηγος η να παω στο εξωτερικο Αγγλια κατα προτιμηση για να κανω ενα μεταπτυχιακο...δεν γνοριζω ομως πολλα,στο εμπ σε ποιο ετος μπαινεις?ποιο ειναι καλυτερο χαρτι απο αγγλια ή απο ΕΜΠ? τελος εαν ειναι καλυτερα στο εξωτερικο να μου προοτεινεται καποιο πανεπηστημιο εκει...

  4. #184

    Προεπιλογή

    Από τον Ατλαντικό Ωκεανό στο E-learning του Πανεπιστημίου Πατρών

    Διαβάστε περισσότερα http://www.nautilia.gr/ekpedefsi/apo...timiou-patron/ .

  5. #185

    Προεπιλογή

    Μεταπτυχιακό πρόγραμμα: Νέες Τεχνολογίες στη Ναυτιλία και τις Μεταφορές

    Διαβάστε περισσότερα http://www.nautilia.gr/ekpedefsi/met...tis-metafores/ .

  6. #186
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από LIAKI86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΓΕΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑ ΤΟΥ BCA KAI TOY ALBA ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΑ. ΘΕΩΡΕΙΕΤΑΙ ΟΤΙ ΑΞΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑΙ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !
    Κοίταξε να δεις κάτι παραπάνω μαθαίνεις και αποκτάς θεωρητικά μια εξειδίκευση. Στην πράξη όμως μια ναυτιλιακή δεν θα προσλάβει καποιον επειδή έχει ένα τέτοιο μεταπτυχικό και μόνο. Πολλλοί έχουν μεταπτυχιακά αλλά δεν βρίσκουν δουλειά. Αν μπορείς π΄ρωτα να βρεις δουλεια είναι καλύτερα. Πολλοί αποφοιτοι βρίσκουν δουλειά δίοτι ήδη εργαζωνταν στο χωρό και απλά τώρα έχουν και το μετπτυχιακό οπότε μπορούν να πάρουν μια προαγωγή ή αυξηση πιο ευκολά ή να βρουν μια νέα δουλεία στο χωρό σε συνδυασμό με την προυπηρεσία και πρακτική εμπειρία που ήδη έχουν. Αν βέβαια υπάρχει η οικονονομική άνεση δεν έιναι κακό να πάρεις ένα παραπάνω χαρτί. Πάντως στην καθημερινή πρακτική πολλά πράγματα είναι διαφορετικά απο την θεωρία και πολλά που δεν τα διδάσκεσαι στις σχολές. Για αυτό επιμένω στην προυπηρεσία όπως συνήθως και οι διάφορες αγγελίες.

    Αν μπορέις να διαλέξεις κάτι στο εξωτερικό θα το θεωρούσα μια εναλλακτική με κάπως περισότερες πιθανότητες για εξέυρεση εργασίας ιδίως στο εξωτερικό.

    Για το ποιο είναι καλύτερο δεν μπορώ να σου πω. Εξάρτάται απο ποιοι διδάσκουν, το πρόγρμαμμα σπουδων, το κλίμα στην τάξη, ποιοι είναι συσπουδαστές με τους οποίους θα μπορούσες ίσως να αποκτήσεις διασυνδέσεις στο χώρο, αν έχει κάπιοιο γραφείο ουσιαστική διασύνδεσης με την αγορά εργασίας κλπ
    Εγώ έχω μια καλύτερη εντύπωση για το ΑΛΒΑ, αλλά αυτη είναι μάλλον μια αφηρημένη και αυθαίρετη εντύπωση που μπορέι και να απέχει πολύ από την πραγματικότητα.
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  7. #187
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kwstaseng Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα ειμαι β'μηχανικος σε γκαζαδικα,εχω τελιωσει την Α.Ε.Ν και θα ηθελα να συνεχισω τις σπουδες μου να κανω ενα μεταπτυχιακο για να εχω περισοτερες δυνατοτητες για να δουλεψω στην στερια.ειμαι αναμεσα στο να δοσω κατατακτηριες για ΕΜΠ για ναυπηγος η να παω στο εξωτερικο Αγγλια κατα προτιμηση για να κανω ενα μεταπτυχιακο...δεν γνοριζω ομως πολλα,στο εμπ σε ποιο ετος μπαινεις?ποιο ειναι καλυτερο χαρτι απο αγγλια ή απο ΕΜΠ? τελος εαν ειναι καλυτερα στο εξωτερικο να μου προοτεινεται καποιο πανεπηστημιο εκει...
    Στο ΕΜΠ μπαίνεις στο δεύετρο έτος και εξετ'αζεσαι σε τρια μαθήματα. Η σχολή έχει πολύ καλό όνομα διεθνώς.
    Στην αγγλία θα τελείώσει ίσως πιο γρήγορα.
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  8. #188

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας,

    Έχω τελειώσει τον τμήμα των ναυτιλιακών σπουδών στο ΠΑΠΕΙ. Εργάζομαι σε μια ναυτιλιακή εταιρεία στο τμήμα του freight και έχω μπει στην διαδικασία να ψάχνω για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό. Έχοντας καταλήξει οτι δεν με ενδιαφέρουν τμήματα όπως το λογιστήριο,supply, crew,operations τα μεταπτυχιακά που κοιτάω αφορούν το supply chain management. Σίγουρα σαν τμήμα είναι αρκετά ενδιαφέρον το chartering απλά θεωρώ οτι πλέον είναι κορεσμένος κλάδος, συν οτι χρειάζονται αρκετές διασυνδέσεις.
    Το μεταπτυχιακό στο supply chain management με ενδιαφέρει αρκετά διότι εκτός οτι έχει εφαρμογή στην ναυτιλία θεωρώ οτι ίσως ανοίξει πόρτες και σε άλλους κλάδους.

    Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό με το supply chain management , τι εφαρμογή έχει στην ναυτιλία να μου πει οτι γνωρίζει.

    Επειδή το supply chain management έχει μια απόκλιση απο οτι έχω κάνει μέχρι τώρα έχω αρκετή ανασφάλεια σχετικά με την επιλογή μου και θα με ενδιέφερε να ακούσω κι άλλες απόψεις.

    Ευχαριστώ.

  9. #189
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΡΑΦΗΝΑ / ΒΟΛΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ....
    Μηνύματα
    1.996

    Προεπιλογή

    Η διαχείριση εφοδιαστικής αλυσίδας (όπως και τα logistics), απευθυνονται πιο πολυ σε πολιτικους μηχανικούς και μηχανολόγους μηχανικούς - οπότε είναι αρκετά μακριά από το δικό σου αντικείμενο, νομίζω. Θα δυσκολευτείς δηλαδή.

    Ισως θα ηταν καλο να κοιταξεις κατι σαν αυτό εδώ , που μπορει να σου ανοίξει πόρτες σε ένα κέντρο logistics (λογω του τίτλου) και γενικότερα, αλλά η προκήρυξη έληξε οπότε θα πρέπει να περιμένεις ένα χρόνο.

    Παντως γενικότερα τα logistics είναι πολύ της μόδας , και είναι ένα από τα λίγα αντικείμενα που <<δουλεύουν>>, οπότε κυνηγησέ το - δίνοντας έμφαση όμως στη ναυτιλία λόγω του πτυχίου σου.......

    Επίσης μπορεί να σου ανοίξει πόρτες και ένα μεταπτυχιακό πληροφορικής με έμφαση ( πχ στη διπλωματική σου ) στη διαχείριση εφοδιαστικής αλυσίδας , πχ σε ένα κέντρο μεταφόρτωσης εμπορευματικιβωτίων είναι μεγάλο προσόν κάτι τέτοιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgos_249 : 12-03-2017 στις 16:13
    http://www.rafinavessels.webs.com

  10. #190

    Προεπιλογή Lloyds

    Καλησπερα

    Ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος τει πειραια,σκεφτομαι να κανω το μεταπτυχιακο Marine Surveying/Ναυτιλιακη Επιθεωρηση στους Lloyds στην Αγγλια.
    Να το τολμησω?θα ειμαι ανταγωνιστικος με πτυχιο ηλεκτρολογου τει στις ναυτιλιακες?Θα τα βρω σκουρα γενικα?Μπορειτε λιγο να με κατευθυνετε καθοτι δεν γνωριζω καποιον στο χωρο της ναυτιλιας και προσπαθω να συλλεξω πληροφοριες για την κατασταση στις ναυτιλιακες.

    Ευχαριστω εκ των προτερων

Σελίδα 19 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 9171819

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας