Σελίδα 3 από 24 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 240

Θέμα: Πάρος [Φοίβος, Χρυσοβαλάντου, Ιωάννης Εξπρές, Παναγία Παξών]

  1. #21
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή Πάρος για πάντα

    Ένα από τα αγαπημένα μου πλοία για το οποίο δυστυχώς έχω ελάχιστο φωτογραφικό υλικό, αλλά πλήθος αναμνήσεων. Αφιερωμένη σε όλους που το αγαπήσατε η εξής λεπτομέρεια: τα διακριτικά γράμματα «PAROS» στην πλώρα και «ΠΑΡΟΣ ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ» στην πρύμνη τα πρώτα χρόνια ήτανε λευκά πάνω στο βαθύ πορτοκαλί του βαποριού (το Πάρος ήτανε έναν τόνο πιο βαθύ πορτοκαλί από το Νάξος). Μετά από λευκά γίνανε γαλάζια, σε πλήρη εναρμόνιση με τα γράμματα-διακριτικά του Νάξος. Αφιερωμένη, επίσης, σε όλους σας η σκαναρισμένη φωτογραφία από το φυλλάδιο της Ελληνικής Ακτοπλοΐας του 1988. Εδώ εκτιμώ ότι βρίσκεται στο λιμάνι της Καλαμάτας (πόλη που συνδέθηκε έναν καιρό με αυτό το σκαρί)

    Πλοίο με ωραίους εσωτερικούς χώρους, χαριτωμένη διακόσμηση αλλά αρκετά δαιδαλώδη εσωτερική διαρρύθμιση και ταχύτητα σκάρτη 16ΚΝ. Το ταξείδι για Πάρο-Νάξο διαρκούσε στα ντουζένια του σκάρτες 8 ώρες...Θυμάμαι και ταξείδι με γεμάτες 9...

    Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι ένας εκ των ναυπηγών που τό σχεδίασε ήταν ο Κουϊμάνης... (σ' ευχαριστώ Ελληνίς). Το πλοίο έχει στοιχεία που προαναγγέλλουν το Νάξος, όπως τα καταπληκτικά του μάγουλα με τα έντονα γόνατα, οι πλευρικοί καταπέλτες και η καμπυλάτη πρύμνη. Ευτυχώς, η πλώρη στο Νάξος ήταν από άλλο πλανήτη.

    Ξέρει κανείς που αναπαύθηκε; Το θυμάμαι χρόνια παροπλισμένο στην Σαλαμίνα και γνωρίζω ότι διαλύθηκε κάπου το 2003. Θα ήθελα να μάθω πού αγαπητοί φίλοι. Ελπίζω να βρω υλικό για ένα μελλοντικό αφιέρωμα. Θα είναι πάντα στην καρδιά μου.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νάξος : 17-04-2008 στις 20:55

  2. #22
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Νάξος Εμφάνιση μηνυμάτων

    ...Θα ήθελα να μάθω πού αγαπητοί φίλοι...
    Aυτο ειναι ευκολο! Στην Aliaga! Στο παρελθον, ο Εφοπλιστης ειχε δημοσιευσει μια φωτο του εκει, αν δεν κανω λαθος.
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  3. #23
    uddox Guest

    Προεπιλογή

    Πιθανόν να θέλεις να γνωρίζεις και πράγματα που είναι άγνωστα στο ευρύ κοινό, θεωρώ οτι αν μιλήσεις με τον Δενδρινό Μιχάλη, είναι πράκτορας στην Νάξο, κάτι θα έχει να σου πεί και για τα 2.

    Εννοείται ότι θα πρέπει να είσαι στην Νάξο, για τέτοια κουβέντα

  4. #24
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή Πάρος

    Φίλε finnpartner σ' ευχαριστώ για την χρήσιμη πληροφορία. Θυμάμαι το συγκεκριμένο άρθρο του εφοπλιστή· κάποια στιγμή πρέπει να ζητήσω το τεύχος αυτό από το αρχείο.

    Φίλε uddox δε μένω στη Νάξο αν και με καταγωγή από εκεί. Αν ο Μιχάλης ο Δενδρινός ξέρει κάτι και για τα 2 τα βαπόρια με χαρά να τον γνωρίσω τον άνθρωπο. Τώρα το Πάσχα θα κατέβω για μία εβδομάδα. Τό ίδιο ισχύει και για τους άλλους Αξώτες καραβολάτρες. Θα χαρώ πολύ να βρεθούμε για ένα καφέ και να πούμε τα δικά μας όλοι μαζύ.

    Ελπίζω το Νάξος να μην έχει διαλυθεί. Θα δώσω και την ψυχή μου για να το φέρουμε στην Ελλάδα...Μακάρι Θεέ μου να ζει...

  5. #25
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ φίλε Νάξος, ήμουν και εγώ ένας fan του πλοίου αυτού, γιατί σαν Made in Greece, είχε πετυχημένες γραμμές πολύ καλύτερες από αυτές του ΝΑΞΟΣ, και ας μην άρεσε η πλώρη του στον φίλο μας Finnpartner. Σου αφιερώνω δύο φώτο του πλοίου μιας και δήλωσες ότι δεν κατέχεις σχετικό φωτογραφικό υλικό.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  6. #26
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Φίλε Έσπερε σ' ευχαριστώ για τις υπέροχες φωτογραφίες. Θα διαφωνήσω μόνο σε αυτό που ειπες για το ποιο είχε τις καλλίτερες καμπύλες... Δεν υπάρχει σύγκριση! Προσπάθεια για να σε μεταπείσω προσεχώς σε κατοπινό εκτεταμένο αφιέρωμα στο Νάξος! Αν βρω καλό υλικό, θα γίνει ανάλογο αφιέρωμα και στο Πάρος. Θυμάσαι πότε τραβήχτηκαν οι φωτογραφίες;

  7. #27
    uddox Guest

    Προεπιλογή

    Θεωρώ, ότι ο Κος Δενδρινός όλο και κάτι θα ξέρει, διότι υπήρξε α/ξ στο Ναξος ,
    η και στα 2. Αλλως τε, στην παραλία είναι, ρίξε του λίγο δόλωμα.
    Είναι ο ναυτ πράκτωρ του Αγούδημου.

    Καλό Πάσχα

  8. #28
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Νάξος, οι φώτο πρέπει να είναι το 1979 ή 1980.

  9. #29
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από esperos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ φίλε Νάξος, ήμουν και εγώ ένας fan του πλοίου αυτού, γιατί σαν Made in Greece, είχε πετυχημένες γραμμές πολύ καλύτερες από αυτές του ΝΑΞΟΣ, και ας μην άρεσε η πλώρη του στον φίλο μας Finnpartner. Σου αφιερώνω δύο φώτο του πλοίου μιας και δήλωσες ότι δεν κατέχεις σχετικό φωτογραφικό υλικό.

    PAROS Lemonadika.jpg

    PAROS Piraeus.jpg

    Sorry που βγαινω εκτος, αλλα η μπλε πλωρη στη δευτερη φωτο (στα δεξια) ειναι του Αφροδιτη ex Leinster? Δεν θυμαμαι αλλο μπλε εκεινη την εποχη!
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  10. #30
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Σωστός Ιάλυσσε.

Σελίδα 3 από 24 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας