Σελίδα 57 από 58 ΠρώτηΠρώτη ... 74755565758 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 561 έως 570 από 575

Θέμα: Δημητρούλα [Dimitroula - Verga]

  1. #561
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ θ.jpg 12-9-08

    Πανέμορφο ιταλικό σκαρί με πλώρη "λαιμός του κύκνου".
    Δημητρούλα μου,γειά σου...

    ΥΓ: Γνωρίζει κανείς αν άνοιγε ο πλαϊνός καταπέλτης;
    Eίχα δει που τον είχαν ανοίξει στη μετασκευή στο Πέραμα αλλά μετά δεν ξέρω αν τον σφράγισαν.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 11-04-2017 στις 10:24

  2. #562

    Προεπιλογή ship model

    20170901_180705.jpg20170901_180728.jpg

    Μια απόπειρα να το θυμόμαστε σε κλίμακα 1:275

  3. #563
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ας δούμε το Δημητρούλα σε φωτο του φίλου μου στο fb από Ελβετία Georges Pop με λεζάντα " Δημητρούλα – Dimitroula (GA Ferries). Ρόδος – Rhodes. Kαλοκαίρι - Summer 2002"

    Georges-Pop-Δημητρούλα-–-Dimitroula-(GA-Ferries).-Ρόδος-–-Rhodes.-Kαλοκαίρι---Summer.jpg

  4. #564
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.879

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας δούμε το Δημητρούλα σε φωτο του φίλου μου στο fb από Ελβετία Georges Pop με λεζάντα " Δημητρούλα – Dimitroula (GA Ferries). Ρόδος – Rhodes. Kαλοκαίρι - Summer 2002"

    Georges-Pop-Δημητρούλα-–-Dimitroula-(GA-Ferries).-Ρόδος-–-Rhodes.-Kαλοκαίρι---Summer.jpg
    Υπέροχη φωτο για ένα υπέροχο σκαρί. Θα έπαιρνα μάλιστα και όρκο ότι είναι τραβηγμένη με drone...αλλά το 2002? Πολύ χλωμό

  5. #565
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από thanos75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπέροχη φωτο για ένα υπέροχο σκαρί. Θα έπαιρνα μάλιστα και όρκο ότι είναι τραβηγμένη με drone...αλλά το 2002? Πολύ χλωμό
    Aπό μεγάλο κρουαζιερόπλοιο πρέπει να είναι.Το 2008 γιά διακοπές στην Κω το είχα προτιμήσει.

  6. #566
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.879

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aπό μεγάλο κρουαζιερόπλοιο πρέπει να είναι.Το 2008 γιά διακοπές στην Κω το είχα προτιμήσει.
    Μια ενδιαφέρουσα σύμπτωση φίλε μου: Το καλοκαίρι του 2008 βρισκόμουν και εγώ στην Κω. Αν και γούσταρα τρελά να ταξιδέψω με τη ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ, δυστυχώς το τότε έτερον ήμισυ επέμενε να πάμε με το Blue Star 2 σε 8.30 ώρες (ταχύτητητες προ κρίσης) και όχι σε περίπου 15 που έκανε το Δημητρούλα (είχε βγάλει και κακό όνομα γενικά όπως θα θυμάσαι). Και ως φρεσκοερωτευμένος υπέκυψα στο αίτημα. Πάντως η τελευταία φορά που είδα τη Δημητρούλα από κοντά ήταν στο λιμάνι της Κω εκείνο το καλοκαίρι! Το δε 2002 που τράβηξε ο φίλος τη φωτογραφία (συμφωνώ μαζί σου ότι μάλλον από μεγάλο κρουαζιερόπλιο είναι τραβηγμένη δεδομένου ότι ο προβλήτας των κρουαζιερόπλοιων είναι ανατολικότερα στο λιμάνι της Ρόδου από τον αντίστοιχο των επιβατηγών) υπηρετούσα τη θητεία μου και έβλεπα αρκετά συχνά τη Δημητρούλα που εκείνη τη χρονιά έκανε το δρομολόγιο της άγονης Δωδεκανήσου (Σύμη-Τήλο-Νίσυρο κλπ). Στον κορμό Δωδεκανήσου εκείνη τη χρονιά ήταν τα ΡΟΔΟΣ και ΔΙΑΓΟΡΑΣ της ΔΑΝΕ, και τα ΡΟΔΑΝΘΗ/ΜΑΡΙΝΑ από G.A Ferries, καθώς και για ένα βραχύβιο διάστημα το ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ της ΝΕΛ! Έκτακτες εμφανίσεις έκανε και το ΠΑΤΜΟΣ (νομίζω από Θεσσαλονίκη χωρίς να παίρνω και όρκο), και βέβαια η ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ στην άγονη. Η χαρά του καραβολάτρη ήταν εκείνα η χρονιά τα Δωδεκάνησα! (συν κρουαζιερόπλοια, συν και το ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ από Κάσο/Κάρπαθο)

  7. #567

    Προεπιλογή

    Ταξίδι με το πλοίο τον Φεβρουάριο του 2006, Παρασκευή μεσάνυχτα από Πειραιά για Καρλόβασι. Τότε υπήρχε και την Παρασκευή το απόγευμα και το ΕΞΠΕΣ ΠΗΓΑΣΟΣ, αλλά δεν το προλάβαινα ερχόμενος από Θεσσαλονίκη. Φτάνοντας στα 200άρια, βλέπω τηλεοπτικά συνεργεία στην πρύμνη του ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ που βρισκόταν δίπλα και έπρεπε να έχει φύγει από το απόγευμα για Δυτικές Κυκλάδες αλλά είχε βλάβη. Με τις συνηθισμένες αρπαχτές του Καπτα - Μάκη αλλάζει το δρομολόγιο του πλοίου, φορτώνει και τα αυτοκίνητα και τους επιβάτες του Αι- Γιώργη (εκτός από της Μήλου που έφυγαν με κάποιο από τα κρητικά κατά τις 2100) και αρχίζει η κρουαζιέρα. Αναχώρηση στην ώρα του για (κρατηθείτε!) Κύθνο - Σέριφο - Σίφνο - Σύρο - Πάρο - Νάξο - Άγιο Κήρυκο - Φούρνους -Καρλόβασι ( στις 1900 μετά από 19 ώρες ταξίδι) - Βαθύ. Ευτυχώς είχα καμπίνα μόνος μου!!!!!!

  8. #568
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    nea makrh
    Μηνύματα
    389

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sw8mfz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ταξίδι με το πλοίο τον Φεβρουάριο του 2006, Παρασκευή μεσάνυχτα από Πειραιά για Καρλόβασι. Τότε υπήρχε και την Παρασκευή το απόγευμα και το ΕΞΠΕΣ ΠΗΓΑΣΟΣ, αλλά δεν το προλάβαινα ερχόμενος από Θεσσαλονίκη. Φτάνοντας στα 200άρια, βλέπω τηλεοπτικά συνεργεία στην πρύμνη του ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ που βρισκόταν δίπλα και έπρεπε να έχει φύγει από το απόγευμα για Δυτικές Κυκλάδες αλλά είχε βλάβη. Με τις συνηθισμένες αρπαχτές του Καπτα - Μάκη αλλάζει το δρομολόγιο του πλοίου, φορτώνει και τα αυτοκίνητα και τους επιβάτες του Αι- Γιώργη (εκτός από της Μήλου που έφυγαν με κάποιο από τα κρητικά κατά τις 2100) και αρχίζει η κρουαζιέρα. Αναχώρηση στην ώρα του για (κρατηθείτε!) Κύθνο - Σέριφο - Σίφνο - Σύρο - Πάρο - Νάξο - Άγιο Κήρυκο - Φούρνους -Καρλόβασι ( στις 1900 μετά από 19 ώρες ταξίδι) - Βαθύ. Ευτυχώς είχα καμπίνα μόνος μου!!!!!!
    ποσες ωρες φιλε μου??το 2007 η 2008 το μιλενα εκανε κατι αντιστοιχα συναρπαστικο...ροδο-χαλκη-διαφανι-καρπαθο-κασο-ηρακλειο (απαγορευτικο ρομιλτα στην καθοδο την προηγουμενη για αγονη δυτικων)-αναφη-θηρα-ιος-σικινος-φολεγανδρος-κιμωλο-μηλο-σιφνο-σεριφο-κυθνο-πειραια...με τα γνωστα μιλακια του...46 ωρες....

  9. #569
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από thanos75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ενδιαφέρουσα σύμπτωση φίλε μου: Το καλοκαίρι του 2008 βρισκόμουν και εγώ στην Κω. Αν και γούσταρα τρελά να ταξιδέψω με τη ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ, δυστυχώς το τότε έτερον ήμισυ επέμενε να πάμε με το Blue Star 2 σε 8.30 ώρες (ταχύτητητες προ κρίσης) και όχι σε περίπου 15 που έκανε το Δημητρούλα (είχε βγάλει και κακό όνομα γενικά όπως θα θυμάσαι).
    Tότε έκανε την γραμμή κορμού στα Δωδ/νησα.Ταξίδι απόλαυση γιά τον καραβολάτρη.Βέβαια δεν ήταν στην καλύτερη κατάσταση πχ στην καμπίνα μου η μιά πλευρά ήταν γυμνή λαμαρίνα ( ! ) .Επίσης υπήρχαν ακόμα επιγραφές στα ιταλικά όπως ponte commando κατάστρωμα γεφύρας,hospedale νοσοκομείο κλπ. Ψιλά γράμματα γιά τον Αγούδημο....
    Η επιστροφή ήταν με το ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ λίγο πριν δέσουν οριστικά.Αναμνήσεις από την ακτοπλοϊα του χθες.
    Οι φωτό στα ποστ 557,558 είναι από εκείνο το ταξίδι κ στο 561 είναι στη θέση που αποπλεύσαμε,λίγες μέρες μετά όμως.
    Τους λόγους προτίμησής μου στην Κω κ την Pόδο,τους ξέρεις από παλαιότερη συζήτησή μας.

  10. #570
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από express adonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...με τα γνωστα μιλακια του...46 ωρες....
    18 πήγαινε αλλά αμφιβάλλω αν τα έπιασε ποτέ στην Ελλάδα.

Σελίδα 57 από 58 ΠρώτηΠρώτη ... 74755565758 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας