Σελίδα 11 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 191

Θέμα: Girolata [Aretousa - Αρετούσα]

  1. #101
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Mellisia-N.makrh-(Τinos)
    Μηνύματα
    2.131

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από MILTIADIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..αλλα και η αρετουσα μια χαρα μοντερνα εξωτερικη σχεδιαση ειχε..και ηταν στα σχεδια να της βαλουν και φτερα στο φουγαρο..αλλα της τα κοψανε..
    Οντως.Ειχα δει σε καποιες αφισες της εποχης οτι θα εμπαιναν φτερα στην τσιμινιερα.Γιατι δεν μπηκαν???
    [I][B][FONT=Arial Black][SIZE=3]Βιρα τις αγκυρες για ξενους τοπους.... [/SIZE][/FONT][/B][/I]

    [B][I][FONT=Arial Black][SIZE=3][URL="http://www.kitrinomavra-nea.blogspot.com/"][/URL][/SIZE][/FONT][/I][/B]

  2. #102
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Athens-Patras-Mytikas
    Μηνύματα
    1.585

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από MILTIADIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    και ηταν στα σχεδια να της βαλουν και φτερα στο φουγαρο..αλλα της τα κοψανε..
    Με φτερά παρολίγο να είναι τα Ίκαρος και Πασιφάη, αλλά δεν επετράπη και έτσι έπρεπε αφού τα πνευματικά δικαιώματα ανήκαν στη Superfast (έμπνευση Αλέξανδρου Παναγόπουλου). Βγάλανε που βγάλανε το "Highspeed" από το "Superfast"... Οι μακέτες με τα "φτερά" αφορούσαν τα δίδυμα Ίκαρος και Πασιφάη. Όχι το αρετούσα. Τα έχουμε ξαναπεί στα threads των πλοίων.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη .voyager : 27-08-2009 στις 16:43

  3. #103
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    χανια-πατρα
    Μηνύματα
    1.223

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από .voyager Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λιγότερης σημασίας, αλλά όσον αφορα το σίριαλ, δε γυρίστηκε και για χάρη του, μη φτάνουμε στην παραπληροφόρηση...
    Δεν ξέρω και τι ηλικία είχες τότε αλλά μην παραθέτεις ότι έχεις ακούσει ή την προσωπική σου άποψη σαν την ισχύουσα
    ναι το ξερω...σαφως και δεν γυριστηκε κυριολεκτικα για χαρη του!!!!
    κοιταξε να δεις φιλε .voyager,ο καθενας με τις επιλογες του..εσενα σου αρεσαν/αρεσουν τα σουπερφαστ κι εμενα τα μινωικα...δεν θα τσακωθουμε κιολας..απο κει και περα οποιος ειχε την ευκαιρια να ταξιδεψει με τα πλοια αυτα την εποχη εκεινη δικαιουται να εχει αποψη...

    οσο γι το τελευταιο που αναφερεις...ειχα γεννηθει προ πολλουυυ!!
    Υ.Γ.στο θεμα της μινοαν σελ 30 η'καπου εκει ο vinman εχει ανεβασει ενα προσπεκτους της αρετουσας με φτερα!!και τα θυμαμαι κι εγω!!
    [LEFT][FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=black][B][COLOR=darkgreen][SIZE=2][COLOR=#000000][SIGPIC][/SIGPIC][/COLOR][/SIZE][/COLOR][/B][/COLOR][/SIZE][/FONT][/LEFT]

  4. #104
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Athens-Patras-Mytikas
    Μηνύματα
    1.585

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από MILTIADIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοιταξε να δεις φιλε .voyager,ο καθενας με τις επιλογες του..εσενα σου αρεσαν/αρεσουν τα σουπερφαστ κι εμενα τα μινωικα...
    Και τα δυο μου αρέσουν, απλά δε μπορώ να γράφονται αναληθή πράγματα ή όχι 100% σωστά, λόγω μεροληψίας και παρασυρόμενοι από την αγάπη μας για κάποια πλοία Τα έχω επισημάνει παραπάνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη .voyager : 27-08-2009 στις 16:51

  5. #105
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    χανια-πατρα
    Μηνύματα
    1.223

    Προεπιλογή

    για να δουμε λοιπον και τα-παρολιγον-φτερα...
    http://www.nautilia.gr/forum/showthr...p?t=20&page=22
    [LEFT][FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=black][B][COLOR=darkgreen][SIZE=2][COLOR=#000000][SIGPIC][/SIGPIC][/COLOR][/SIZE][/COLOR][/B][/COLOR][/SIZE][/FONT][/LEFT]

  6. #106
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Athens-Patras-Mytikas
    Μηνύματα
    1.585

    Προεπιλογή

    Τα οποία, ωστόσο, δεν έχουν σχέση με αυτά που επεδίωξαν να βάλουν στα Ίκαρος και Πασιφάη και ήταν μίμηση αυτών των Superfast και τα οποία επίσης ποτέ δεν τοποθετήθηκαν στην Αρετούσα κι αφερέθηκαν
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη .voyager : 27-08-2009 στις 18:25

  7. #107
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Mellisia-N.makrh-(Τinos)
    Μηνύματα
    2.131

    Προεπιλογή

    Παντως θα ηταν πολυ ωραια.Τα φανταζεστε πρασινα πανω στην κοκκινη τσιμινιερα πανω απ τον Μινωα???
    [I][B][FONT=Arial Black][SIZE=3]Βιρα τις αγκυρες για ξενους τοπους.... [/SIZE][/FONT][/B][/I]

    [B][I][FONT=Arial Black][SIZE=3][URL="http://www.kitrinomavra-nea.blogspot.com/"][/URL][/SIZE][/FONT][/I][/B]

  8. #108
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Heraklion
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή τι πρωτιέςέίχε το πλοίο...

    Από ό,τι φαίνεται υπάρχει δθαφωνία για το ποιο ήταν το πρώτο νεότευκτο γι' αυτό και έβαλα το πρώτο των Μινωϊκών γιατί και γω δεν ήμουν σίγουρος. Για το καλύτερο από τα 3 πρώτα και τι προκαλούσε?
    Δεν ξέρω αν άρεσαν στον κόσμο περισσότερο τα SFI και II σαν γραμμές και τα φτερά ή όχι στο φουγάρο. Μπορώ να μεταφέρω τι σήμαινε η Αρετούσα για τους ηρακλειώτες κυρίως που τα SF σίγουρα δεν μπορούσαν να κεντρίσουν ένα τέτοιο συναίσθημα. Την περηφάνεια μιας περιοχής ολόκληρης για τα επιτεύγματα μίας εταιρείας που ξεκίνησε από τα σπλάχνα και τον αγώνα μιας ολόκληρης πόλης. Το ότι μία εταιρεία πολυμετοχική με πολλούς απλούς ανθρώπους ως μετόχους κατασκεύασε ένα τέτοιο πλοίο. Ίσως και γι΄αυτό να πονάει ακόμη πιο πολύ η πώληση στον Ιταλό. Αν ήταν λίγο πιο αργό, με διαφορετικές γραμμές που να μην άρεσουν τόσο σε κάποιοιυς ΟΚ και απόλυτα σεβαστό. Αλλά το συναίσθημα αυτό ότι κοιτάτε τι καταφέραμε μόνοι μας δεν μπορούσε να το βγάλει κανένα πλοίο ιδιώτη εφοπλιστή. Το πως ένιωσα όταν πρωτοανέβηκα. Πώς χάζευα τη μακέτα του πλοίου αυτού όταν ήταν στο πρακτορείο των Μινωϊκών στο ηράκλειο που πάντα έκανα μια μικρή στάση όταν περνούσα απ' έξω, κανένα άλλο καράβι δε μου το έχει προξενήσει. Ούτε τα παλάτια ούτε τα επόμενα πλοία. Γι΄αυτό και θα ναι μέσα στην καρδιά μου.
    kapote gnwrisa mia limni pou thele na nai thalassa!!

  9. #109
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    χανια-πατρα
    Μηνύματα
    1.223

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Tsikalos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ό,τι φαίνεται υπάρχει δθαφωνία για το ποιο ήταν το πρώτο νεότευκτο γι' αυτό και έβαλα το πρώτο των Μινωϊκών γιατί και γω δεν ήμουν σίγουρος. Για το καλύτερο από τα 3 πρώτα και τι προκαλούσε?
    Δεν ξέρω αν άρεσαν στον κόσμο περισσότερο τα SFI και II σαν γραμμές και τα φτερά ή όχι στο φουγάρο. Μπορώ να μεταφέρω τι σήμαινε η Αρετούσα για τους ηρακλειώτες κυρίως που τα SF σίγουρα δεν μπορούσαν να κεντρίσουν ένα τέτοιο συναίσθημα. Την περηφάνεια μιας περιοχής ολόκληρης για τα επιτεύγματα μίας εταιρείας που ξεκίνησε από τα σπλάχνα και τον αγώνα μιας ολόκληρης πόλης. Το ότι μία εταιρεία πολυμετοχική με πολλούς απλούς ανθρώπους ως μετόχους κατασκεύασε ένα τέτοιο πλοίο. Ίσως και γι΄αυτό να πονάει ακόμη πιο πολύ η πώληση στον Ιταλό. Αν ήταν λίγο πιο αργό, με διαφορετικές γραμμές που να μην άρεσουν τόσο σε κάποιοιυς ΟΚ και απόλυτα σεβαστό. Αλλά το συναίσθημα αυτό ότι κοιτάτε τι καταφέραμε μόνοι μας δεν μπορούσε να το βγάλει κανένα πλοίο ιδιώτη εφοπλιστή. Το πως ένιωσα όταν πρωτοανέβηκα. Πώς χάζευα τη μακέτα του πλοίου αυτού όταν ήταν στο πρακτορείο των Μινωϊκών στο ηράκλειο που πάντα έκανα μια μικρή στάση όταν περνούσα απ' έξω, κανένα άλλο καράβι δε μου το έχει προξενήσει. Ούτε τα παλάτια ούτε τα επόμενα πλοία. Γι΄αυτό και θα ναι μέσα στην καρδιά μου.
    ετσι φιλε Τσικαλε,μιλας σωστα!!κι εγω αυτο εννοουσα πριν που εγραψα οτι ολοι μιλουσαν τοτε γι αυτο και ειχε δημιουργηθει τοσος ντορος!και δεν ηταν μονο στο ηρακλειο.και στα χανια που εμενα μονιμα τοτε συζητιοταν το συγκεκριμενο θεμα,ενω υπηρχαν εκτενη δημοσιευματα και στον αθηναικο τυπο,περιοδικα και εφημεριδες της εποχης.υπηρχε μια γενικη περηφανια γι αυτο το πλοιο,η οποια δεν θυμαμαι να υπηρξε ουτε για τα παλατια,ουτε για τα σουπερφαστ,ουτε για τα μπλου σταρ,ουτε για το ολυμπικ τσαμπιον...
    [LEFT][FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=black][B][COLOR=darkgreen][SIZE=2][COLOR=#000000][SIGPIC][/SIGPIC][/COLOR][/SIZE][/COLOR][/B][/COLOR][/SIZE][/FONT][/LEFT]

  10. #110
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    189

    Προεπιλογή

    Τότε οι Μινωικές ήταν ακόμα "ηρακλειώτικη" εταιρία λαϊκής βάσης. Ακομα θυμάμαι την άφιξη του Αρετούσα στο λιμάνι του Ηρακλείου και τη συγκίνηση που ένιωσα.
    Είναι μεγάλο πράμα να ξέρεις ότι ένα μικρό έστω ασήμαντο κομματάκι του πλοίου είναι και δικό σου. Για αυτό ίσως και ο ντόρος.
    Και τώρα που τα έγραψα αυτά και αναπόλησα τις στιγμές, πάλι συγκινήθηκα...:cry:
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meco : 28-08-2009 στις 15:00

Σελίδα 11 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας