Σελίδα 2 από 20 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 191

Θέμα: Girolata [Aretousa - Αρετούσα]

  1. #11
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Όχι αφού οι χανιώτες μόνο της ΑΝΕΚ βλέπουνε, θέλουνε και αγαπούνε... τις άλλες δεν τις γνωρίζουνε....

  2. #12

    Προεπιλογή

    Τότε γιατί μιλάνε???Και εγώ Χανιώτης είμαι αλλα ξέρω να ξεχωρίζω τα αξιόλογα και τα όμορφα βαπόρια.Δηλαδή θα τους χάλαγε να πήγαινε το ΑΡΕΤΟΥΣΑ στα Χανιά ή θα πήγαιναν ακόμα με το ΛΙΣΣΟΣ επειδή έχει τα σινιάλα της ΑΝΕΚ.Και δεν έχω τίποτα με το ΛΙΣΣΟΣ αλλά πιστεύω οτι η Ελληνική Ακτοπλοϊα χρέιάζετε νέα,όμορφα και γρήγορα πλοία, ένα πράγμα σαν ανακαίνηση στα καράβια της!:???:

  3. #13

    Προεπιλογή

    Εκτός των άλλων είναι και Ηρακλειώτικο καράβι. Ήταν μάλλον...
    Η εμπειρία πάντως εχει δείξει πως οι χανιώτες και εν μέρει καλά κάνουν θα πηγαιναν με το Λισσός ακόμα κι αν δίπλα του υπήρχε το Αρετούσα... Όλες οι μεγάλες εταιρείες του τόπου πέρασαν από εκεί... Καμία του δεν ορθοπόδησε

  4. #14
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή ΑΡΕΤΟΥΣΑ

    Πραγματι δεν εμεινε καμμία εταιρεία, αλλα πως γίνεται να ειναι το μοναδικο μονοπωλιο που αντιστεκεται τοσο σθεναρα ?.

  5. #15

    Προεπιλογή

    Πως γίνεται; Και μιλάμε για μια από τις μεγαλύτερες γραμμές της χωρας. Ίσως το γεγονός οτι απαιτεί μεγαλο καράβι άρα και μεγάλη επένδυση σε σχέση με τις κυκλάδες αποτρέπει τους πολλούς να δοκιμάσουν. Και αυτοί οι λίγοι βρίσκουν επιβάτες που εμπιστεύονται σε μεγάλο βαθμό την εταιρεία του τόπου τους και η ήδη υπάρχουσα εταιρεία είναι διατεθημένη να ματώσει για να κρατησει τη θέση της...
    Από τις προηγούμενες προσπάθειες νομίζω το παρελθόν δείχνει πως ελπίδα επιτυχίας μπορεί να έχει μόνο ένα ικανό ταχύπλοο. Τα φορτηγά για οποιοδήποτε άλλο πλην ΑΝΕΚ είναι χαμένη αγορά και η βασική πηγή εσόδων είναι οι τουρίστες που δεν τους ενδιαφέρουν τα τοπικά δρώμενα

  6. #16
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    340

    Προεπιλογή

    Πολυ καλα τα λες,θα συμφωνησω μαζι σου!!! Οποτε καμοια εταιρεια δεν νομιζω να επιχειρηση ανοιγμα και να παει μεγαλο επιβατηγο στην γραμμη, ειδη μεχρι τωρα 3 εχουν φαει τα μουτρα τους

  7. #17
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Πατριωτισμός των Χανιωτών, εταιρία (τέως) λαϊκής βάσης, συμφωνίες με τις τοπικές μεταφορικές εταιρίες... Αυτοί νομίζω είναι οι βασικοί λόγοι...
    [COLOR=RoyalBlue][B] Όταν πυκνή η ομίχλη θα μας σκέπαζε,
    τους φάρους θε ν' ακούγαμε να κλαίνε
    και τα καράβια αθέατα θα τ' ακούγαμε,
    περνώντας να σφυρίζουν και να πλένε.[/B][/COLOR]

  8. #18
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    340

    Προεπιλογή

    Μηπως πρεπει καποιος υπευθηνος να μεταφερει τα τελαυταια μνμ στο αντιστοιχο θεμα,γιατι δεν εχουν σχεση με το πλοιο?

  9. #19

    Προεπιλογή ΑΡΕΤΟΥΣΑ

    Να ρωτήσω κάτι?Πόσο καιρό ταξίδευε και που πήγαινε?

  10. #20

    Προεπιλογή

    Ελλάδα ήρθε κάπου στο 1995. Λίγο μετα τα πρώτα Superfast. Πρώτη γραμμή Πάτρα Αγκόνα και μετά την άφιξη των ξαδέρφων του πήγε για Πάτρα Βενετία... Μέχρι να αποχωρήσει εντελώς για Γαλλία

Σελίδα 2 από 20 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας