Σελίδα 13 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 121 έως 123 από 123

Θέμα: Χανδρής [Chandris Lines & Cruises]

Προεπιλογή XANΔΡΗΣ

Συγκινητικα και εκπληκτικα οσα διαβαζω για ΧΑΝΔΡΗ . Απο το ναυτικο μουσειο Χιου εχω τραβηξει (αν θυμαμαι σωστα ) , φωτογραφια φορτηγο πλοιο του ΧΑΝΔΡΗ . Ειναι δεμενο προς την ακτη Ξαβεριου (καρβουνοσκαλα) .Πισω φαινεται το Χατζηκυριακειο ορφανοτροφειο ,σε εποχη που δεν υπηρχαν αλλα κτιρια γυρω .Αν εντοπισω που την εχω θα την αναρτησω .

Επισης καταπληκτικα ειναι τα διαφορα ενημερωτικα φυλαδια εποχης .

Απο την δεκαετια του ''60 , ενα μικρουλι μπλοκακι που κυκλοφορησε τοτε .Ο πατερας μου το εχει ραψει με μπλε κλωστη , επειδη ειχε μισοδιαλυθει . Οταν τυχαινει να βρεθουμε στην πυλη 1 και βλεπει τα θηρια της CELEBRITY απεναντι , με το ''Χ '' στην τζιμινιερα , συνηθως λεει δυο πραγματα .( που λογω ηλικιας , δυσκολευεται λιγο στις σκεψεις ) .

1 . Να παμε απεναντι να δειξουμε στους επιβατες , το μπλοκακι που παντα εχει στην μεσα τσεπι .
    2 . Αυτα ( τα καραβια ) θα ειναι του Τονυ ,( οχι του Μιμη ). Ειναι μεγαλα σαν αυτα της Αυστραλιας .

IMG_20170412_102753.jpgIMG_20170412_095607.jpgIMG_20170412_095509.jpg

Μεσα αναγραφονται οι διευθυνσεις των γραφειων .

Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από tripontikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    βλεπει τα θηρια της CELEBRITY απεναντι , με το ''Χ '' στην τζιμινιερα
    Μόνο το Χ έμεινε στη τσιμινιέρα κ απ' όσο ξέρω οι Χανδρήδες είναι στο ΔΣ της εταιρείας.

Φίλε,αν καταλαβαίνω καλά είμαστε πατριώτες.Ρώτησε τον πατέρα σου,έχει κάνει με τον καπτα-Ματθαίο Κοράκη;

Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή Δημοκρατία

Mια ανακοίνωση αγοράς μιας θαλαμηγού στην Αμερική τον Ιούλιο του 1917 που θα έπαιρνε το όνομα ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Η αγορά πιθανότατα να μην ολοκληρώθηκε, αφού δεν ταξίδεψε τότε κάποιο τέτοιο πλοίο για τους αδελφούς Χανδρή. Ίσως να έπαιξε ρόλο οτι οι ΗΠΑ είχαν μπει πριν τρεις μήνες στον Α' Παγκόσμιο και ίσως αυτό να σήμανε και την επίταξη του σκάφους.

demokratia chandris.jpg

Σελίδα 13 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία