Σελίδα 14 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 4121314
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 131 έως 137 από 137

Θέμα: Χανδρής [Chandris Lines & Cruises]

  1. #131
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Very interesting and quite collectionable my friend!

  2. #132
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Το προσπέκτους που είχα πάρει από τη ρεσεψιόν του ξενοδοχείου Χανδρής στη Χίο και είχα υποσχεθεί στο φίλο ΒΙΚΤΩΡΑ ΧΙΩΤΗ... Αυτό που δε θυμόμουν καλά ήταν ότι ήταν "μόνο" 24 σελίδες. Επίσης είχα πάρει και ένα 4σέλιδο στα γερμανικά για μια συγκεκριμένη κρουαζιέρα από Ν. Υόρκη και ένα 8σέλιδο που περιλάμβανε κρουαζιέρα του BRITANIS. Τα "βιβλία" ήταν ένα 52 σελίδων της Celebrity του 1996 και ένα 76 σελίδων πάλι της Celebrity του 1997, αυτά από κάποιο πρακτορείο, δε θυμάμαι που. Εδώ ανεβάζω μόνο αυτά που πήρα από τη Χίο, γιατί περιλαμβάνουν την FANTASY / CHANDRIS CRUISES που είναι "ιστορικές" εταιρείες.

    C1.jpg C2.jpg C5.jpg C6.jpg C7.jpg

    Υ.Γ. Ψάχνοντας στο αρχείο μου βρήκα φυλλάδια της HOLLAND AMERICA, της CUNARD, της ROC που είχα ξεχάσει την ύπαρξή τους. Και ο "βασιλιάς" των προσπέκτους, όσον αφορά το μέγεθος, ένα της COSTA που είχα πάρει στην Ιταλία, ένας "τόμος' κοντά 300 σελίδες.

  3. #133
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από alkeos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το προσπέκτους που είχα πάρει από τη ρεσεψιόν του ξενοδοχείου Χανδρής στη Χίο και είχα υποσχεθεί στο φίλο ΒΙΚΤΩΡΑ ΧΙΩΤΗ... Αυτό που δε θυμόμουν καλά ήταν ότι ήταν "μόνο" 24 σελίδες. Επίσης είχα πάρει και ένα 4σέλιδο στα γερμανικά για μια συγκεκριμένη κρουαζιέρα από Ν. Υόρκη και ένα 8σέλιδο που περιλάμβανε κρουαζιέρα του BRITANIS. Τα "βιβλία" ήταν ένα 52 σελίδων της Celebrity του 1996 και ένα 76 σελίδων πάλι της Celebrity του 1997, αυτά από κάποιο πρακτορείο, δε θυμάμαι που. Εδώ ανεβάζω μόνο αυτά που πήρα από τη Χίο, γιατί περιλαμβάνουν την FANTASY / CHANDRIS CRUISES που είναι "ιστορικές" εταιρείες.

    C1.jpg C2.jpg C5.jpg C6.jpg C7.jpg

    Υ.Γ. Ψάχνοντας στο αρχείο μου βρήκα φυλλάδια της HOLLAND AMERICA, της CUNARD, της ROC που είχα ξεχάσει την ύπαρξή τους. Και ο "βασιλιάς" των προσπέκτους, όσον αφορά το μέγεθος, ένα της COSTA που είχα πάρει στην Ιταλία, ένας "τόμος' κοντά 300 σελίδες.
    Eυχαριστώ. Τπτ από ΜΕRIDIAN δεν είχε; 300 σελίδες! Πραγματικά ολόκληρος τόμος! Κ τον έδιναν free? Φαντάζομαι με το internet θα έχουν σταματήσει αυτά.
    Εγώ γιά την Costa έπαιρνα υλικό από τον πράκτορα στον Πειραιά.Αλλά κ έγραφα σε εταιρείες στο εξωτερικό.Ανταπόκριση υπήρχε.Φυσικά τώρα λόγω διαδικτύου δεν έχει νόημα αυτό.

  4. #134
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eυχαριστώ. Τπτ από ΜΕRIDIAN δεν είχε; 300 σελίδες! Πραγματικά ολόκληρος τόμος! Κ τον έδιναν free? Φαντάζομαι με το internet θα έχουν σταματήσει αυτά.
    Εγώ γιά την Costa έπαιρνα υλικό από τον πράκτορα στον Πειραιά.Αλλά κ έγραφα σε εταιρείες στο εξωτερικό.Ανταπόκριση υπήρχε.Φυσικά τώρα λόγω διαδικτύου δεν έχει νόημα αυτό.
    Φυσικά και είχε για το MERIDIAN (όπως καταλαβαίνεις η φωτο καλύπτει δύο σελίδες)

    MER1.jpgMER2.jpg

    Και το deck plan του

    MER DE 1.jpgMER DE 2.jpg

    Για το VICTORIA και το AZUR μόνο προγράμματα κρουαζιερών είχε η συγκεκριμένη μπροσούρα.

    Γενικότερα όσον αφορά τη συλλογή φυλλαδίων, αναγκαστικά η τακτική μου ήταν η εξής πάνω κάτω: για τις "μεγάλες" ακτοπλοϊκές και τις εταιρείες κρουαζιέρας, "καλυπτόμουν" από τα πρακτορεία της Θεσσαλονίκης. Για μικρότερες ακτοπλοϊκές της Αδριατικής και της Κύπρου έβρισκα στα τουριστικά πρακτορεία πέριξ του Συντάγματος - κατέβαινα Αθήνα έτσι κι αλλιώς τουλάχιστον μια φορά το χρόνο. Έχω στη συλλογή μου φυλλάδια από σχεδόν κάθε απίθανη εταιρεία - κομήτη της Αδριατικής, κυρίως της δεκαετίας του '90, απ' αυτές που δρομολογούσαν για λίγους μήνες βαπόρια που απευθύνονταν κυρίως σε Τούρκους μετανάστες της Δ. Ευρώπης και low budget Ιταλούς τουρίστες ή που δε βρίσκαν εισιτήριο τα καλοκαίρια στις "μεγάλες" εταιρείες. Περιπτώσεις εταιρειών που μπορεί να ανήκαν στον ίδιο ιδιοκτήτη και κάθε χρονιά να άλλαζαν εμπορική ονομασία, πέρα απ' αυτήν των βαποριών τους. Τέλος, για τις κυκλαδίτικες που στο κάτω κάτω δεν είχαν πολυανάγκη τα φυλλάδια (πολλές φορές μονόφυλλα, άντε και κάνα δυο σελίδες, π.χ. περιπτώσεις Αγαπητών, Βεντουραίων κ.α.) μάζευα απ' τα πρακτορεία του Πειραιά όταν είχα την ευκαιρία να ταξιδέψω. Συν φυσικά και ό,τι έβρισκα σε πρακτορεία στα μέρη όπου ταξίδευα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alkeos : 15-03-2021 στις 01:52

  5. #135
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από alkeos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και είχε για το MERIDIAN (όπως καταλαβαίνεις η φωτο καλύπτει δύο σελίδες)

    MER1.jpgMER2.jpg

    Και το deck plan του

    MER DE 1.jpgMER DE 2.jpg

    Για το VICTORIA και το AZUR μόνο προγράμματα κρουαζιερών είχε η συγκεκριμένη μπροσούρα.

    Γενικότερα όσον αφορά τη συλλογή φυλλαδίων, αναγκαστικά η τακτική μου ήταν η εξής πάνω κάτω: για τις "μεγάλες" ακτοπλοϊκές και τις εταιρείες κρουαζιέρας, "καλυπτόμουν" από τα πρακτορεία της Θεσσαλονίκης. Για μικρότερες ακτοπλοϊκές της Αδριατικής και της Κύπρου έβρισκα στα τουριστικά πρακτορεία πέριξ του Συντάγματος - κατέβαινα Αθήνα έτσι κι αλλιώς τουλάχιστον μια φορά το χρόνο. Έχω στη συλλογή μου φυλλάδια από σχεδόν κάθε απίθανη εταιρεία - κομήτη της Αδριατικής, κυρίως της δεκαετίας του '90, απ' αυτές που δρομολογούσαν για λίγους μήνες βαπόρια που απευθύνονταν κυρίως σε Τούρκους μετανάστες της Δ. Ευρώπης και low budget Ιταλούς τουρίστες ή που δε βρίσκαν εισιτήριο τα καλοκαίρια στις "μεγάλες" εταιρείες. Περιπτώσεις εταιρειών που μπορεί να ανήκαν στον ίδιο ιδιοκτήτη και κάθε χρονιά να άλλαζαν εμπορική ονομασία, πέρα απ' αυτήν των βαποριών τους. Τέλος, για τις κυκλαδίτικες που στο κάτω κάτω δεν είχαν πολυανάγκη τα φυλλάδια (πολλές φορές μονόφυλλα, άντε και κάνα δυο σελίδες, π.χ. περιπτώσεις Αγαπητών, Βεντουραίων κ.α.) μάζευα απ' τα πρακτορεία του Πειραιά όταν είχα την ευκαιρία να ταξιδέψω. Συν φυσικά και ό,τι έβρισκα σε πρακτορεία στα μέρη όπου ταξίδευα.
    Τι κρίμα που δεν πρόλαβες τα μικρά κρουαζιερόπλοια του Χανδρή...
    Το MERIDIAN το κακοποίησαν με την μετασκευή.Ως GALILEO αυτό κ το αδελφό ήταν πανέμορφα.
    Τέλη δεκαετίας 70 με μέσα 80 έβγαινα συστηματικά γιά συλλογή φυλλαδίων/φωτό σε εταιρείες κ πρακτορεία του Πειραιά ( ΕΓ/ΟΓ κ Κ/Ζ ) . Αθήνα πήγαινα λιγότερο γιατί οι αποστάσεις είναι μεγάλες κ οι πηγές ανάλογα λίγες.Μετά λόγω υποχρεώσεων αυτό ατόνισε αλλά ακόμα κ σήμερα δεν λέω όχι σε ό,τι μου τύχει.Σημαντική πηγή ήταν/ θα είναι εκθέσεις όπως τα Ποσειδώνια αλλά κ τουριστικές με υλικό συγκεντρωμένο ή που δεν διατίθεται αλλού.
    Γενικά ήταν θέμα ατόμου ή της κατάλληλης στιγμής που΄έπεφτες γιά να μαζέψεις πράμα.Ήταν άνθρωποι πρόθυμοι να δώσουν ή να ξεφορτωθούν χαρτούρα.Ήταν άλλοι πάλι αρνητικοί ή σου έδιναν κάτι γιά να σε ξεφορτωθούν.Κάποτε μου είπαν κάπου στο Σύνταγμα "κύριε,χαρτιά μαζεύετε;;" Φυσικά κ εγώ μάζευα κ από τα μέρη που ταξίδευα.

  6. #136
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Στο Ships Monthly τεύχος Ιουνίου έχει ένα πολυσέλιδο, ενδιαφέρον άρθρο με πολλές φωτογραφίες κ στοιχεία γιά τα μετέπειτα ΒΡΙΤΑΝΙΣ,ΕΛΛΗΝΙΣ καθώς κ γιά το τρίτο μέλος του τρίο το HOMERIC της Ηοme Lines.Tι βαπορια,Θεέ μου!!!

  7. #137
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Μυτιλήνη,Λέσβος
    Μηνύματα
    514

    Προεπιλογή

    Μια φώτο του Galileo που βρήκα τυχαία στο instagram και σκέφτηκα να την ανεβάσω...
    Η φωτο είναι τραβηγμένη την 1 Μαίου του 1990 στο νησί των Βερμούδων σε μια κρουαζιέρα από τις πολλές έκανε το πλοίο εκεί...
    https://www.instagram.com/p/ClbYe0wLsE2/?hl=el

    Πηγή: https://www.instagram.com/passengerships/?hl=el

Σελίδα 14 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 4121314

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας