Σελίδα 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 61 έως 70 από 85

Θέμα: Betsy Ross [Leda, Albatross, Amalfi, Star of Venice]

  1. #61
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    \\Ελλάδα\Αθήνα\Παραλία..
    Μηνύματα
    280

    Προεπιλογή Star of Venice

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω. Το εχω χασει
    Απ' ότι φαίνεται, ναι. Γι' αυτό το έχεις χάσει...

  2. #62
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Ναι βεβαια εχει διαλυθει. Υπαρχουν και φωτογραφιες του Selim San απο την διαλυση στο Aliaga.

  3. #63
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από rocinante Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι βεβαια εχει διαλυθει.
    Αφού λίγο έλειψε να διαλύσει εμάς ,το διέλυσαν τελικά !

  4. #64
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    \\Ελλάδα\Αθήνα\Παραλία..
    Μηνύματα
    280

    Προεπιλογή On charter to Hapag-Lloyd 1985

    Εδώ μιά μπροσούρα της Hapag-Lloyd (1985) που το είχε ναυλώσει για ένα χρόνο άν θυμάμαι καλά.

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  5. #65
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    \\Ελλάδα\Αθήνα\Παραλία..
    Μηνύματα
    280

    Προεπιλογή

    Και μερικές φωτογραφίες από τότε:

    Γράφει από πίσω η φωτογραφία
    5/8/85
    Πλάτος 80° 30' Β, Μήκος 004° 30' Α
    Αρκτικός κύκλος, ώρα 23:00




    Στα φιορδ...



    Η γέφυρα του πλοίου (ξενάγηση επιβατών).

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  6. #66

    Προεπιλογή

    Nα κάνω μια ερώτηση λιγο of topic?

    Πρώτα να πω πως μου κακοφάνηκε που το βαπόρι βουλιαξε. Όσα καράβια έχω συμπαθήσει για διαφορους λόγους και μαθαίνω πως βούλιαξαν η διαλύθηκαν, παντα νοιώθω λιγο παράξενα.

    Να ρωτήσω λοιπόν κατα πόσο αυτά τα βουλιάγματα είναι πραγματικά ατυχήματα μεχρι να φτάσουν στο λιμάνι της διαλυσης τους η τα αφήνουν να βουλιάξουν για τον χ-ψ λόγο.

    Και ρωτάω γιατι έχω διαβάσει για δεκάδες καράβια που ενω ηταν πολύ κοντά στο λιμάνι διάλυσης τελικά ποτέ δεν έφτασαν σε αυτό αλλα βούλιαξαν λίγα μίλια μακριά του.

    Είναι απλά τυχαίο λόγω της κακής τους κατάστασης μια και τα βαπόρια ειναι αφημένα πολύ καιρό στη τύχη τους, η για κάποιο λόγο δεν συμφερε ο διαμελισμός τους, και of the record, έπαιρναν κάποια εντολή για να τα βουλιάξουν?

    Μπορεί η ερώτηση μου να ειναι και ανόητη δεν ξέρω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Observation76 : 20-05-2010 στις 13:45

  7. #67
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    \\Ελλάδα\Αθήνα\Παραλία..
    Μηνύματα
    280

    Προεπιλογή

    Το Star of Venice δεν βούλιαξε, αλλά διαλύθηκε στο Aliaga της Τουρκίας.
    Τώρα αυτό που ρωτάς, έχει πολλές απαντήσεις.
    Πχ το πλοίο που πάει για διάλυση που είναι παραδοτέο? Στο λιμάνι απ' όπου ξεκινάει (οπότε ταξιδεύει προς το διαλυτήριο με ευθύνη του διαλυτηρίου), ή στο λιμάνι διάλυσης (οπότε ταξιδεύει με ευθύνη του ιδιοκτήτη του) κλπ.
    Και πολλά άλλα, πχ διακύμανση τιμών scrap, ασφαλισμένη αξία του πλοίου κλπ κλπ

  8. #68

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lostromos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Star of Venice δεν βούλιαξε, αλλά διαλύθηκε στο Aliaga της Τουρκίας.
    Τώρα αυτό που ρωτάς, έχει πολλές απαντήσεις.
    Πχ το πλοίο που πάει για διάλυση που είναι παραδοτέο? Στο λιμάνι απ' όπου ξεκινάει (οπότε ταξιδεύει προς το διαλυτήριο με ευθύνη του διαλυτηρίου), ή στο λιμάνι διάλυσης (οπότε ταξιδεύει με ευθύνη του ιδιοκτήτη του) κλπ.
    Και πολλά άλλα, πχ διακύμανση τιμών scrap, ασφαλισμένη αξία του πλοίου κλπ κλπ
    2 σελίδες πίσω νομίζω πως διάβασα οτι βούλιαξε. Ευχάριστο πως δεν βυθίστηκε.
    Όντως όπως γράφεις κάτι πρέπει να παίζει με αυτά τα βουλιάγματα.

  9. #69
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    αν και off topic θα προσπαθήσω να απαντήσω γιατί δεν μου αρέσει να αιωρούνται "θεωρίες συνομωσίας". Το πιο συνηθες στις μέρες μας είναι τα καράβια που πάνε για σκραπ να τα αγοράζουν μεσάζοντες οι οποίοι και τα παραδίδουν στο διαλυτήριο. Επομένως εαν χαθεί το καράβι πρωτού προλάβουν να το μεταπωλήσουν στο διαλυτή, τότε έχουν χάσει τα λεφτά τους. Νομίζω οτι η βύθιση ενός πλοίου εν πλώ για το διαλυτήριο δεν έχει πολλές πιθανότητες να θεωρηθεί ύποπτη.

  10. #70

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν και off topic θα προσπαθήσω να απαντήσω γιατί δεν μου αρέσει να αιωρούνται "θεωρίες συνομωσίας". Το πιο συνηθες στις μέρες μας είναι τα καράβια που πάνε για σκραπ να τα αγοράζουν μεσάζοντες οι οποίοι και τα παραδίδουν στο διαλυτήριο. Επομένως εαν χαθεί το καράβι πρωτού προλάβουν να το μεταπωλήσουν στο διαλυτή, τότε έχουν χάσει τα λεφτά τους. Νομίζω οτι η βύθιση ενός πλοίου εν πλώ για το διαλυτήριο δεν έχει πολλές πιθανότητες να θεωρηθεί ύποπτη.
    Για αυτό ακριβώς τον λόγο έγραψα και πως μπορεί να είναι και ανόητο που κάνω τετοια σκέψη και ερώτηση.
    Απλά μου έκανε εντύπωση το γεγονός πως πολλά καράβια που πάνε προς διάλυση τελικά βουλιάζουν πριν φτάσουν το λιμάνι προορισμού τους.

    Έτσι όπως το εξηγείς και γω συμφωνώ μαζί σου. Δεν φαίνεται πως υπάρχει κάποιο άμεσο τουλαχιστον συμφέρον για να προτιμηθεί να το βουλιάξουν παρα να το παραδώσουν για σκραπ.

    Ευχαριστώ για την απάντηση.

Σελίδα 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας