Σελίδα 9 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 81 έως 90 από 165

Θέμα: Ν. Καζαντζάκης [Metropolis, Ming Fai Princess, N.Kazantzakis, Shiretoku Maru]

  1. #81
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Μηνύματα
    639

    Προεπιλογή

    Θέλω να δω το σχεδιάγραμμα του πλοίου,Υπάρχει;

  2. #82

    Προεπιλογή

    Το Ν. Καζαντζακης τη μερα που εφυγε για τα ξενα το πασχα του 2001.

    film (593).jpg

  3. #83
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Aθηνα
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Ν. Καζαντζακης τη μερα που εφυγε για τα ξενα το πασχα του 2001.

    film (593).jpg
    να σαι καλα Ben.Eνα απο τα αγαπημενα μου πλοια,με το οποιο ειχα ταξιδεχει αρκετες φορες.......

  4. #84
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Λέρος
    Μηνύματα
    905

    Προεπιλογή

    Έχουμε γράψει χωρητικότητα σε καμπίνες, αυτοκίνητα, επιβάτες??

  5. #85
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    310

    Προεπιλογή KAZANTZAKIS

    Περίπου 1619 επιβάτες, 1070 κρεβάτια σε 250 καμπίνες και 468 Ι.Χ.

  6. #86
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Heraklion
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή Καζαντζάκης ή king MInos?

    Ως φοιτητής είχα ταξιδέψει πολλές φορές και μετα 2 πλοία.
    Εμένα προσωπικά, αν και ήταν παρόμοια πλοία μου άρεσε περισσότερο το kng Minos, παρά την αντίθετη γνώμη των περισσοτέρων συμφοιτητών μου εκείνη την εποχή. Το King minos είχε την νιτσκοτέκ χωριστά και όχι μαζί με το σαλόνι της οικονομικής θέσης. Είχαμε κάνει κάτι χορούς στην πολυήμερη το 97 άλλο πράμα. Στο κινγκ μίνως μου άρεσε ότι στο σαλόνι με την ντισκοτέκ σε άφηναν μετά από κάποια ώρα να μπεις ενώ στο Καζαντζάκης τα πράγματα ήταν πιο αυστηρά. Επίσης μου άρεσε στο Κινγκ Μίνως ότι το εστιατόριο ήταν πιο απομονωμένο και δεν πέρναγε ο καθένας που πήγαινε στο σαλόνι να σε βλέπει να τρως.
    Αν δεν κάνω λάθος, διορθώστε με, το Κινγκ μίνως είχε κάτι λίγες καμπίνες στην πίσω πλευρά και χαμηλά χωρίς τουαλέτα, στενές, αλλά οι πιο οικονομικές όλων και με καθαρότατες κοινόχρηστες τουαλλέτες. Κάποιες φορές τις έπαιρνα γιατί ήταν οι φθηνότερες και οι πλησιέστερες στην πιο ξεκούραστη πίσω έξοδο. Νομίζω 3800δρχ, αντί 38-45 Ευρώ που έχει τώρα το φοιτητικό (3.4 φορές απάνω σε 10 χρόνια!!)
    Πάντως και τα 2 φτάνανε αργότερα στην Αθήνα αν και φεύγανε πρώτα. Αυτή ήταν η αφορμή που το Ηράκλειο-Πειραία το έκανα,όχι σπάνια, με την ΑΝΕΚ αν είχε το ΑΠΤΕΡΑ αφού έφτανε πιο μπροστά και σε άφηνε κατ' ευθείαν στην μπουκαπόρτα να βγεις. Το αντίθετο συνήθως το κανα με Μινωϊκές
    Όσο για τα γλέντια που άναφέρθηκε σε όλο το τόπικ, αυτές οι εποχές ήταν αξέχαστες,ρακές κτλ, Κρητικά από τον Dj και τέτοια. Τώρα απομονωνόμαστε σε ένα DVD με το λαπτοπ και τίποτα από τη μαγία. ΄
    Έπαψα να χω κι εκπτώσεις και λυπάμαι αλλά τα πολυαγαπημένα μου πλοία τα ψιλοπροίδω για την άνεση των ολοκαίνουριων airbus όταν ξέρω πότε ακριβώς θα ταξιδέψω
    kapote gnwrisa mia limni pou thele na nai thalassa!!

  7. #87
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Μηνύματα
    592

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Tsikalos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κάνω λάθος, διορθώστε με, το Κινγκ μίνως είχε κάτι λίγες καμπίνες στην πίσω πλευρά και χαμηλά χωρίς τουαλέτα, στενές, αλλά οι πιο οικονομικές όλων και με καθαρότατες κοινόχρηστες τουαλλέτες.

    Σωστά το είπες.Με το που ανέβαινες το KING MINOS είχε έναν προθάλαμο και μετά καμπίνες,εννό το N.KAZANTZAKIS είχε ένα σαλόνι σε αυτήν την θέση.

  8. #88

    Προεπιλογή

    τι μου θυμησατε βρε παιδια ηταν ενα απο τα πρωτα καραβια που ταξιδεψα τοτες πρωτο καραβι παντως θυμαμαι το ΦΑΙΣΤΟΣ τη σαπιοκαραβο με τον παραμικρο αερα λες τωρα θα βουλιαξουμε πολλη κουνημα θυμαμαι ανακατευε τοτε πολλοι κοσμο επισης στα ημερισια νομιζω οτι ο βασιλιας και ο Νικος εφευγαν απο 7.30 το πρωι και εφταναν κατα της 18.30 με 19.00 το απογευμα θυμαμαι τοτε που δουλευαι ο θειος μου σε αυτα με ειχε κανει πληρη ξεναγηση και ηταν φανταστικα.

  9. #89
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    pireas
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    Ένας παργματικός βαπόραρος..
    Ο Ν.Καζαντζάκης σε ένα ημερήσιο δρομολόγιο του, την έβγαλα το καλοκαίρι του 1999, ένω εγώ κατέβαινα Ηράκλειο με το King Minos εκείνος ανέβαινε Πειραιά!
    Αν θυμάμαι καλά ώρα αναχώρησης 08.00 και άφιξης 18.00
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelios : 01-03-2009 στις 13:06

  10. #90

    Προεπιλογή

    Ν. ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ αναχωρηση απο πειραια μαι φωτο αφιερωμενη στο γνωστο ως θεο της ραφηνας capten 4 που ειχε κανει καποτε ενα επεισοδιακο ταξιδι καποτε
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg kazan.jpg (74,5 KB, 253 εμφανίσεις)

Σελίδα 9 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας