Σελίδα 11 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 165

Θέμα: Ν. Καζαντζάκης [Metropolis, Ming Fai Princess, N.Kazantzakis, Shiretoku Maru]

  1. #101
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Μήπως χρησιμοποιούν την καδένα για να "πέφτουν" σε κάποιο ναύδετο?

  2. #102
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ ΛΕΣΒΟΣ
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα μία άποψη απο εμένα... Είχα ταξιδέψει με το πλοίο Πειραιας Ηράκλειο και τούμπαλιν εκπαιδευτικό με το Ναυτικό Λύκειο και ήταν το 2ο πλοίο όπου έκανα τιμόνι Προσωπικά εσωτερικά δέν μου άρεσε γιατί ήταν πολύ χαμηλοταβανο με άσχημη ψευδοροφή και παστωμένες ατελείωτες καμπίνες. ¶σε που το πήγαιναν βία 17 κόμβους...
    Η φώτο είναι απο το Θεόφιλος στης 18/04/1997
    Picture 285.jpg
    εισαι τυχεροσ Αποστολε εμενα σε 2 εκπαιδευτικα με το ναυτικο λυκειο μου ετυχε το candia ωραιο πλοιο αλλα παραπονο το ειχα να παω με την μινοαν ωστε να μπω στο ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ Α ΡΕ ΤΥΧΕΡΕ

  3. #103

    Προεπιλογή

    Ν. ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΙS πρωινο δρομολογιο για ηρακλειο το καλοκαιρι του 1998

    scan0043.jpg

  4. #104
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    χανια-πατρα
    Μηνύματα
    1.223

    Προεπιλογή

    Αριστοκρατικο βαπορι!αν και η μετασκευη το χαλασε...ευχαριστουμε ΒΕΝ!
    [LEFT][FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=black][B][COLOR=darkgreen][SIZE=2][COLOR=#000000][SIGPIC][/SIGPIC][/COLOR][/SIZE][/COLOR][/B][/COLOR][/SIZE][/FONT][/LEFT]

  5. #105

    Προεπιλογή

    Δεν το χαλασε το εφτιαξε!Γιατι αλλιως θα ειχε παει σε καμια φιλιπινα θα του ειχαν βαλει 18 εξωτερικες σκαλες και διαφορα αλλα και ισως να το βλεπαμε στην TV να κανει μπουρμπουληθρες.Εδω σωθηκε και απεκτησε και μεγαλο κυρος καθοτι οι μινωικες τοτε ηταν.....

  6. #106
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Επειδη πριν απο κανα μηνα σε κατ ιδιαν συζητηση που ειχα με τον φιλο μου τον Vinman με ρωτησε για την τυχη του πλοιου να τον ενημερωσω οτι το πλοιο εκτελει κανονικα τα καθηκοντα του.Η μονη διαφορα ειναι οτι δεν ταξιδευει με σημαια Παναμα οπως ειχαμε δει σε παλαιοτερες φωτογραφιες αλλα πλεον με Kiribati.
    Και επειδη οπως καταλαβα ο Μανωλης εχει ομορφες αναμνησεις απο αυτο το βαπορι και επειδη του αρεσουν τα ταξιδια οταν κανει το πολυδιαφημισμενο ταξιδι με το Aqua Jewel παρεα με τον Leo που το εχει υποσχεθει σκεφτηκα μηπως θελει να κανει και ενα ταξιακι Απω ανατολη.
    Μανωλη να μην σε βοηθησω; Καλο ταξιδι.

    Conning Shipping Ltd
    Room 3603, 36/F.,
    China Merchants Tower,
    Shun Tak Centre,
    168 Connaught Rd,
    Central,
    Hong Kong.
    Tel (852) 2739-9977
    Fax (852) 2723-0123
    [email protected]

  7. #107

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από rocinante Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη πριν απο κανα μηνα σε κατ ιδιαν συζητηση που ειχα με τον φιλο μου τον Vinman με ρωτησε για την τυχη του πλοιου να τον ενημερωσω οτι το πλοιο εκτελει κανονικα τα καθηκοντα του.Η μονη διαφορα ειναι οτι δεν ταξιδευει με σημαια Παναμα οπως ειχαμε δει σε παλαιοτερες φωτογραφιες αλλα πλεον με Kiribati.
    Και επειδη οπως καταλαβα ο Μανωλης εχει ομορφες αναμνησεις απο αυτο το βαπορι και επειδη του αρεσουν τα ταξιδια οταν κανει το πολυδιαφημισμενο ταξιδι με το Aqua Jewel παρεα με τον Leo που το εχει υποσχεθει σκεφτηκα μηπως θελει να κανει και ενα ταξιακι Απω ανατολη.
    Μανωλη να μην σε βοηθησω; Καλο ταξιδι.

    Conning Shipping Ltd
    Room 3603, 36/F.,
    China Merchants Tower,
    Shun Tak Centre,
    168 Connaught Rd,
    Central,
    Hong Kong.
    Tel (852) 2739-9977
    Fax (852) 2723-0123
    [email protected]
    Σε ευχαριστώ Αντώνη για τον κόπο σου να ψάξεις και να βρείς ένα αγαπημένο πλοίο που μόνο όμορφες αναμνήσεις μου φέρνει πάντα στο νού!!

  8. #108
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    113

    Προεπιλογή

    Oριστε λοιπον και το site http://www.metropolis-cruise.com/en/index.html με το βαπορα να ζει και να βασιλευει!!!

  9. #109
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Πραγματικα ενα πολυ ομορφο πλοιο με γλυκα χαρακτηριστικα... Αν και ειχα κανει το Πασχα του 1995, μικρο παιδακι τοτε, ταξιδι στο Ηρακλειο και πισω μαζι του δεν θυμαμαι πολλα. Απλα μου ειχε φανει τεραστιο σε σχεση με την Επτανησαρα που πηγαινα Κεφαλλονια. Θυμαμαι κυριως τις παρα πολλες καμπινες και το φανταστικο φαγητο στο self service. Την μια φορα παστιτσιο την αλλη μακαρονακι κοφτο με χταποδι. Πραγματικα καμια σχεση με οτι εχω φαει σε αλλο πλοιο πλην του Εξπρες Αθηνα το 2006 που ειχε απιστευτη κουζινα. Θα ηθελα να ρωτησω λοιπον ποια ηταν η εσωτερικη διαταξη των χωρων του, αν μπορουσε να παει 19 κομβους και απλα το πηγαιναν αργα μιας που ετσι κι αλλιως ηταν πιο γρηγορο απο τα Καντια-Ρεθυμνο ( προσπερασαμε το Καντια λιγο πριν το Ηρακλειο παροτι φυγαμε πιο αργα). Θα ειχε ενδιαφερον να μας μιλησει καποιος για το ταξιδεμα του. Με τοσο μεγαλη μετασκευη τη δουλευε καλα τη θαλασσα, ικανοποιητικα η μετρια; Τελος ηταν καλυτερο η χειροτερο σε αυτον τον τομεα με τα προγενεστερα του στη γραμμη του Ηρακλειου, Κνωσσος-Φαιστος;

  10. #110
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Heraklion
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    δεν ήταν θεαματικά γρηγορότερο από τα Συγκεκριμένα πλοία που αναφέρεις. Σίγουρα δεν ήταν το ίδιο ευέλικτο και γρήγορο με το ΑΠΤΕΡΑ.
    Είχε παρόμοια διάταξη με το ΚΙΝΓΚ ΜΙΝΩΣ (που το συμπαθούσα και λίγο περισσότερο για να είμαι ειλικρινής) και ικανοποιητικό ταξίδεμα -αν και δε μου χει τύχει απαγορευτικό. Το σαλόνι της Α'θέσης δεν είχε disco σε αντίθεση με το King Minos. Η τραπεζαρία ήταν κατά μήκος του διαδρόμου (εμένα δε μου άρεσε και τόσο αυτή η διάταξη) και αν θυμάμαι καλά είχε κι ένα μικρό σαλονάκι χαμηλά με εκείνα τα παιχνίδια με τα αρκουδάκια. Λιγάκι στενοί διάδρομοι για να χωρέσουν οι καμπίνες.
    Ας με διορθώσει κάποιος αν έχω ξεχάσει κάτι.
    kapote gnwrisa mia limni pou thele na nai thalassa!!

Σελίδα 11 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας