Σελίδα 54 από 70 ΠρώτηΠρώτη ... 444525354555664 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 531 έως 540 από 695

Θέμα: Φαιστός Παλάς (2) [Mykonos Palace, Europa Palace, Amsicora]

  1. #531
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ancd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σε αυτό ιταλική σημαία εβαλαν! Ευτυχώς που έχουν μείνει τα Κρητικά Παλάτια να θυμίζουν στους νεότερους ότι αυτή η εταιρεία ήταν κάποτε κρητικια!
    Άμα έπαιρνε την γραμμή των Κυκλάδων θα κυκλοφοραγε με την ιταλική σημαία στο Αιγαίο? Λογικά θα είχε Ιταλούς αξιωματικούς και Έλληνες στο ξενοδοχειακό! Στα λιμάνια θα έπαιρνε πλοηγό οπως περνούν τα δικά μας ελληνικά στην Ιταλία?
    Έβαλαν ιταλική σημαία τότε που χρονοναυλώθηκαν στην θυγατρική Μinoan SpA γιά 6 χρόνια νομίζω. 'Οπως έχουν τα πράγματα,δύσκολο αλλά όχι απίθανο να ξαναβάλουν ελληνική.Πλοηγό δεν θα έπαιρνε γιατί θα έκανε ακτοπλοϊα,όπως δεν έπαιρναν τα πλοία της Κallisti Ferries.Ήθελα να έβλεπα πως θα το έδενε ο Ιταλός πλοίαρχος στην Νάξο!
    Παρεμπιπτόντως, σε ταξίδια μου με τα παλιά Superfast I /ΙΙ στο Μπάρι,ο πλοηγός ερχόταν αλλά δεν τον έπαιρναν!

  2. #532
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    855

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έβαλαν ιταλική σημαία τότε που χρονοναυλώθηκαν στην θυγατρική Μinoan SpA γιά 6 χρόνια νομίζω. 'Οπως έχουν τα πράγματα,δύσκολο αλλά όχι απίθανο να ξαναβάλουν ελληνική.Πλοηγό δεν θα έπαιρνε γιατί θα έκανε ακτοπλοϊα,όπως δεν έπαιρναν τα πλοία της Κallisti Ferries.Ήθελα να έβλεπα πως θα το έδενε ο Ιταλός πλοίαρχος στην Νάξο!
    Παρεμπιπτόντως, σε ταξίδια μου με τα παλιά Superfast I /ΙΙ στο Μπάρι,ο πλοηγός ερχόταν αλλά δεν τον έπαιρναν!
    Αναφορικά με τους πλοηγούς του Bari - και όχι μόνο - θα σας πω ότι είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που το πλοίο δεν πήρε πλοηγό ΕΞΩ από το λιμάνι. Αυτό λόγω καιρού και λόγω κυματισμού (ειδικά με ΒΔ , Β ή ΒΑ καιρό).
    Σε κάθε περίπτωση ο πλοηγός ήταν πάνω στο πλοίο ασχέτως αν άφηνε τον Έλληνα Πλοίαρχο να διευθύνει το πλοίο μιας και το γνώριζε καλύτερα !

    Όσον αφορά το MYKONOS PALACE...σκεφτείτε και το ενδεχόμενο να έχουν γίνει ήδη συζητήσεις και προτάσεις με Ελληνικό πλήρωμα...συμπεριλαμβανομένου του Πλοιάρχου...ο οποίος θα μπορούσε - σε διαφορετική περίπτωση - να εκτελεί και ρόλο πλοηγού δίπλα στον Ιταλό Πλοίαρχο !

    Ας μην υποτιμούμε τους αλλοδαπούς ναυτικούς...ίσως μια μέρα να θελήσουν να παρακολουθήσουν τον τρόπο που πραγματοποιούν χειρισμούς πρόσδεσης οι Έλληνες και μετά από καιρό να επιχειρήσουν και οι ίδιοι...και μάλιστα με πολύ λιγότερα χρήματα !

  3. #533
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από proussos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφορικά με τους πλοηγούς του Bari - και όχι μόνο - θα σας πω ότι είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που το πλοίο δεν πήρε πλοηγό ΕΞΩ από το λιμάνι. Αυτό λόγω καιρού και λόγω κυματισμού (ειδικά με ΒΔ , Β ή ΒΑ καιρό).
    Σε κάθε πείπτωση ο πλοηγός ήταν πάνω στο πλοίο ασχέτως αν άφηνε τον Έλληνα Πλοίαρχο να διευθύνει το πλοίο μιας και το γνώριζε καλύτερα !
    Στα ταξίδια που είχα κάνει,σε 2 τουλάχιστον ο καιρός ήταν πολύ καλός , η πλοηγίδα ακουμπούσε στο πλοίο κ έφευγε χωρίς να ανεβεί ο πλοηγός.Μιά κίνηση η οποία σαν να έλεγε "εγώ ήλθα,εσύ δεν με πήρες".
    Άσχετο,ιταλική σημαία δεν σήκωνε το βαπόρι αλλά δεν είχε κ ελληνική στην πρύμη μέχρι να μπει μέσα.
    Δλδ άντε να το κάνεις αυτό στην Τουρκία!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 22-05-2018 στις 09:06

  4. #534

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα ταξίδια που είχα κάνει,σε 2 τουλάχιστον ο καιρός ήταν πολύ καλός , η πλοηγίδα ακουμπούσε στο πλοίο κ έφευγε χωρίς να ανεβεί ο πλοηγός.Μιά κίνηση η οποία σαν να έλεγε "εγώ ήλθα,εσύ δεν με πήρες".
    Ωστόσο, από απλή απορία και μόνο, με ποιά λογική γινόταν αυτό ??? Μπορεί να φανεί απλοικός ο συλλογισμός μου, αλλά υποθέτω πως οι πλοηγοί σε κάθε λιμάνι δεν παρακολουθούν τις αφίξεις με το ραντάρ ή με τα κυάλια για να στείλουν πλοηγίδα. Σίγουρα προηγείται κάποια επικοινωνία με το κάθε πλοίο όταν αυτό προσεγγίζει στο λιμάνι. Από την στιγμή λοιπόν που ο κάθε πλοίαρχος έχει την δυνατότητα να αρνηθεί πλοηγό, γιατί να μην το κάνει κατά την επικοινωνία του με το λιμάνι (και πάλι καλυμμένοι είναι οι πλοηγοί, "εμείς σου προτείναμε αλλά εσύ δεν δέχτηκες") και να πρέπει να πάει η πλοηγίδα να "ακουμπήσει" στο πλοίο ??? Εκτός πιά κι αν την άρνηση του πλοιάρχου την θέλουν και γραπτή, και μεταφέρουν κάποιο έγγραφο που θα πρέπει να το υπογράψει.

    Ζητώ συγγνώμη αν ο συλλογισμός μου είναι απλοικός και δεν στέκει, αλλά δεν είμαι σχετικός με αυτές τις διαδικασίες.

  5. #535
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Μηνύματα
    1.632

    Προεπιλογή

    Ολα τα πλοια οταν φθανουν σε λιμανια εκτος της Σημαιας που φερουν ειναι υποχρεωμενα να παρουν Πλοηγο ο οποιος ειναι απλα συμβουλευτικος γνωριζοντας την περιοχη και το λιμανι και την ευθυνη φερει ο Πλοιαρχος. Ειδικα για τα επιβατηγα και τα κρουαζεροπλοια και αυτα ειναι υποχρεωμενα να παρουν Πλοηγο με την μονη διαφορα η οποια ειναι συνηθισμενη ο Πλοιαρχος κανει ολες τις Μανουβρες επειδη γνωριζει το πλοιο και ο Πιλοτος ειναι κατι σαν διακοσμητικο στοιχειο. Εκει που οποσδηποτε και αποκλειστικα τις κινησεις κανει ο Πλοηγος ειναι στις Λιμνες στην Διωρυγα του Παναμα και στην Διωρυγα του Σουεζ. Πολλες φορες δε δεν ανεβαινει καθολου ειδικα οταν επικρατει κακοκαιρια. Παντως ο καφες ειναι ετοιμος και τον περιμενει με τα επακολουθα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dionisos : 22-05-2018 στις 10:54

  6. #536
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός πιά κι αν την άρνηση του πλοιάρχου την θέλουν και γραπτή, και μεταφέρουν κάποιο έγγραφο που θα πρέπει να το υπογράψει.
    Αυτό έγινε ενώ τα 2 σκάφη ήταν εν κινήσει,δεν άνοιξε κανένα μπαρκαρίζο δεν έδωσαν κανένα έγγραφο.
    Απ' όσο ξέρω ανεξάρτητα αν πάρει ή δεν πάρει το πλοίο πιλότο,τον πληρώνει.
    Με ποιά λογική γινόταν/γίνεται αυτό δεν ξέρω αφού αν "κάτσει μιά στραβή" τότε ο πλοιαρχος δεν είναι καλυμμένος.
    Αγαπητοί proussos,dionisos τα φώτα σας παρακαλώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 22-05-2018 στις 11:28

  7. #537
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Σπάει το μονοπώλιο στη γραμμή Πειραιάς- Χανιά

    Αρχίζει δρομολόγια το Mύκονος Palace με ελληνική σημαία
    Με ελληνική σημαία και Αυξημενη συνθεση πληρώματος αναμένεται να ξεκινήσει δρομολόγια στη γραμμή Πειραιάς Χανιά το Μύκονος Palace των Μινωικών Γραμμών.
    Όπως δήλωσε στη «Ν» ο υπουργός ναυτιλίας Παναγιώτης Κουρουμπλής με την δρομολόγηση του νέου πλοίου σπάει το μονοπώλιο στη γραμμή Πειραιάς- Χανιά. Σημειώνεται στη συγκεκριμένη γραμμή δρομολογεί πλοία μόνο η κοινοπραξία Αttica-ΑΝΕΚ.
    Επίσης ο γενικός γραμματέας του υπουργείου κ Διονύσης Τεμπονέρας ανέφερε ότι το υπουργείο εξασφάλισε την ύψωση ελληνικής σημαίας αντί της ιταλικής που είχε υψώσει αρχικά το πλοίο και αυξημένη συνθεση. Το αίτημα για την εκπροθεσμη ετήσια δρομολόγηση του πλοίου στη γραμμή Πειραιάς Χανιά θα συζητηθεί στο Συμβουπλιο Ακτοπλοϊκών Συγκοινωνιών που αναμενεται να πραγματοποιηθεί στις 11 Ιουνίου.
    ΠΗΓΗ

    MYKONOS-PALACE-53-24-05-2018.jpg
    Φωτο που μου έστειλε φίλος
    Εγώ πάντως αν δεν το δω στον Πειραιά ....δεν το πιστεύω, δεν νομίζω να τον αφήσουν να μπει.


  8. #538
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    692

    Προεπιλογή

    ..κραταμε μικρο καλαθι...

  9. #539
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    104

    Προεπιλογή

    Μακάρι να μπει στην γραμμή

  10. #540
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Πειραιά - Νάξο - Σητεία
    Μηνύματα
    311

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από threshtox Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..κραταμε μικρο καλαθι...
    Συμφωνώ και πριν λίγα χρόνια είχε τρελαθεί ο Ιταλός να βάλει τον Ίκαρο στα Χανιά και όταν πήρε την άδεια σφύριξε αδιάφορα!
    Μακάρι να μπει στην γραμμή, γιατί ο υγιείς ανταγωνισμός μόνο κερδισμένους θα βγάλει!
    Και μην ξεχνάμε ότι υπάρχει ακόμα και το Superfast στην Ελλάδα ελεύθερο! Μην το δούμε να ζητάει καμιά άδεια στην θέση του High-speed 7 με προέκταση στο Πειραιά!
    Έχει δύο βαπόρια ετοιμοπολεμα και προσπαθεί να χτυπήσει παντού!

Σελίδα 54 από 70 ΠρώτηΠρώτη ... 444525354555664 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας