Σελίδα 53 από 70 ΠρώτηΠρώτη ... 343515253545563 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 521 έως 530 από 695

Θέμα: Φαιστός Παλάς (2) [Mykonos Palace, Europa Palace, Amsicora]

  1. #521
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Επτάνησος_1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε γνωστό περιοδικό το 2002 έγραφε στα δοκιμαστικά έχει πιάσει 32,6kts.Το ίδιο και το αδερφάκι του.29,5 είναι η υπηρεσιακή του.
    Aν έχει αλλάξει προπέλες όπως λένε,μάλλον πάνε λίγο πιό κάτω.

  2. #522
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ancd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω ότι είναι τα καλύτερα βαπόρια που έχουν έρθει στην Ελλάδα! Ταχύτητα - πολυτέλεια - άνεση.
    Τα καλύτερα είναι μιά κουβέντα,εξαρτάται πως το βλέπει κανείς.

  3. #523

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ancd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως πολύ εντυπωσιακό τέτοιο μέγεθος πλοίο να ταξιδεύει με τέτοιες ταχύτητες, όταν ταχύπλοα πλοία παλεύουν να πάνε αυτή την ταχύτητα και σου ζητούν τα δίπλα λεφτα για να είσαι σε ένα αεροπορικό κάθισμα!!!
    Επίτρεψε μου μία διόρθωση φίλε μου. Όχι "να ταξιδεύει με τέτοιες ταχύτητες" αλλά να μπορεί να αναπτύξει τέτοιες ταχύτητες, μία στο τόσο, σε κάποια έκτακτη ανάγκη ή σε δοκιμαστικά. Αν ταξίδευε με τέτοιες ταχύτητες (και δεν μιλάω μόνο για το πλοίο του θέματος αλλά γενικότερα για τα ΠΑΛΑΣ) οι τιμές των εισιτηρίων θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον διπλάσιες........

  4. #524
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Πειραιά - Νάξο - Σητεία
    Μηνύματα
    311

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίτρεψε μου μία διόρθωση φίλε μου. Όχι "να ταξιδεύει με τέτοιες ταχύτητες" αλλά να μπορεί να αναπτύξει τέτοιες ταχύτητες, μία στο τόσο, σε κάποια έκτακτη ανάγκη ή σε δοκιμαστικά. Αν ταξίδευε με τέτοιες ταχύτητες (και δεν μιλάω μόνο για το πλοίο του θέματος αλλά γενικότερα για τα ΠΑΛΑΣ) οι τιμές των εισιτηρίων θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον διπλάσιες........
    Πειραιάς - Ηράκλειο 178 μίλια σε 6 ώρες. Μία διαίρεση και θα δεις με τι ταχύτητα πρέπει να ταξιδεύει για να βγει το δρομολόγιο. Και η τιμή του εισιτηρίου πιο οικονομικό και από το βραδινό.
    Βασικά μιλάω για τα Κρητικά αδελφάκια που έχω ταξιδέψει, αλλά δεν νομίζω να διαφέρουν και πολυ σε επιδόσεις τα Ιταλικά κοντό αδελφάκια!

  5. #525
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ancd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά μιλάω για τα Κρητικά αδελφάκια που έχω ταξιδέψει, αλλά δεν νομίζω να διαφέρουν και πολυ σε επιδόσεις τα Ιταλικά κοντό αδελφάκια!
    Έχω την εντύπωση ότι τα 2 ιταλικά που λες,είναι ελαφρώς πιό γρήγορα.
    Μιά διόρθωση εντελώς φιλικά.Το σωστό είναι κονταδελφά ως μία λέξη.

  6. #526
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Πειραιά - Νάξο - Σητεία
    Μηνύματα
    311

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα καλύτερα είναι μιά κουβέντα,εξαρτάται πως το βλέπει κανείς.
    Απ όπου και να το δούμε:
    • Ταχύτητα, δεν νομίζω να έχουμε στην Ελλάδα κάποιο πιο γρήγορο από αυτήν την πορταδα πλοιων. (Όταν είχαν έρθει στην Ελλάδα, τα Champion, Spirit, Superfast τα πέρναγαν στο χαλαρό!)
    • Πολυτέλεια , οποιο έχει ταξιδέψει με τα Κρητικά θα πει ότι δικαίως πρόσθεσαν την λέξη Παλλάς στο όνομα τους γιατί οι χώροι και η διαρρύθμιση τους είναι απ τους καλύτερους!
    • Άνεση, εκεί ίσως υστερούν λιγο από τους Ιάπωνες στο ταξιδεμα τους.
    Απλώς το μέγεθος τους είναι τέτοιο που δεν μπορούμε να τα δούμε σε πολλά ελληνικά λεγόμενά "λιμάνια ".

  7. #527

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ancd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πειραιάς - Ηράκλειο 178 μίλια σε 6 ώρες. Μία διαίρεση και θα δεις με τι ταχύτητα πρέπει να ταξιδεύει για να βγει το δρομολόγιο. Και η τιμή του εισιτηρίου πιο οικονομικό και από το βραδινό.
    Την κατάφερα τελικά (την διαίρεση) αν και μου πήρε λίγο χρόνο !!! Λοιπόν, 178 διά 6 μας κάνει 29.7, τουτέστιν κάπου 10 μιλάκια περισσότερο από αυτά που ανεβοκατεβαίνουν τα ΠΑΛΑΣ στην Κρήτη (20Knots). Κάτι δηλαδή σαν το .....αυτοκίνητο μου (λέμε τώρα) που στο καντράν του γράφει 220χλμ, το ανώτερο που έχει πιάσει ποτέ είναι τα 210 (στην ευθεία της Θήβας !!!) και σπανίως το πάω πάνω από 150 δια απόλυτα ευνόητους (οικονομικούς) λόγους.

  8. #528
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ancd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ όπου και να το δούμε:
    • Ταχύτητα, δεν νομίζω να έχουμε στην Ελλάδα κάποιο πιο γρήγορο από αυτήν την πορταδα πλοιων. (Όταν είχαν έρθει στην Ελλάδα, τα Champion, Spirit, Superfast τα πέρναγαν στο χαλαρό!)
    • Πολυτέλεια , οποιο έχει ταξιδέψει με τα Κρητικά θα πει ότι δικαίως πρόσθεσαν την λέξη Παλλάς στο όνομα τους γιατί οι χώροι και η διαρρύθμιση τους είναι απ τους καλύτερους!
    • Άνεση, εκεί ίσως υστερούν λιγο από τους Ιάπωνες στο ταξιδεμα τους.
    Απλώς το μέγεθος τους είναι τέτοιο που δεν μπορούμε να τα δούμε σε πολλά ελληνικά λεγόμενά "λιμάνια ".
    Γιά τον απλό επιβάτη είναι τα καλύτερα κ δεν διαφωνώ σε αυτά που λες.
    Καραβολατρικά γιά τους περισσότερους από εμάς υστερούν. Είναι μακρυνάρια κ με πολύ κοντή πλώρη.Πολύ κλειστά το οποίο εντάξει είναι χαρακτηριστικό των περισσότερων σύγχρονων πλοίων.Τα 2 "ιταλικά" είναι κάπως πιό όμορφα σαν σαλούπι αφού ο χαβαλές σε αυτά "σβήνει" πιό ομαλά στην πρύμη κ έχουν εκείνα τα ανοίγματα στις πάντες.
    Ναυτικά αν το πάρουμε δεν είναι κ τα καλύτερα θαλασσοβάπορα,μην ξεχνάμε ότι το ΟΛΥΜΠΙΑ ΠΑΛΑΣ στην Αδριατική σε καιρό είχε βουτήξει με την πλώρη μέσα με αποτέλεσμα το πάνω γκαράζ να πάρει νερά.Καμιά σχέση με τους Ιάπωνες.

    Ε κ οι Ιταλοί δεν φημίζονται γιά τις κατασκευές τους,όλο φρου φρου κ αρώματα! Ευτυχώς τα ηρακλειώτικα τουλάχιστον είναι καλοσυντηρημένα.

  9. #529

    Προεπιλογή

    Πριν τρεις ημέρες, στο λιμάνι της Πάτρας με το νέο του όνομα.

  10. #530
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Πειραιά - Νάξο - Σητεία
    Μηνύματα
    311

    Προεπιλογή

    Και σε αυτό ιταλική σημαία εβαλαν! Ευτυχώς που έχουν μείνει τα Κρητικά Παλάτια να θυμίζουν στους νεότερους ότι αυτή η εταιρεία ήταν κάποτε κρητικια!
    Άμα έπαιρνε την γραμμή των Κυκλάδων θα κυκλοφοραγε με την ιταλική σημαία στο Αιγαίο? Λογικά θα είχε Ιταλούς αξιωματικούς και Έλληνες στο ξενοδοχειακό! Στα λιμάνια θα έπαιρνε πλοηγό οπως περνούν τα δικά μας ελληνικά στην Ιταλία?

Σελίδα 53 από 70 ΠρώτηΠρώτη ... 343515253545563 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας