Σελίδα 1 από 49 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 490

Θέμα: Εξπρές Σκιάθος [Express Skiathos, Eξπρές Χαρούλα, Σούπερκατ Χαρούλα, Χαρούλα]

  1. #1

    Προεπιλογή Εξπρές Σκιάθος [Express Skiathos, Eξπρές Χαρούλα, Σούπερκατ Χαρούλα, Χαρούλα]

    ¶λλο ένα πλοίο ...Made in Greece.

    Φτιαγμένο το 1996 στα ναυπηγεία Βερνίκου στο Πέραμα. Το θυμάμαι τέλη της 10ετίας του '90 στην Ραφήνα ώς Σούπερκατ Χαρούλα,
    ντυμένο στα κόκκινα (όχι συνηθισμένο χρώμα για πλοία εκείνη την εποχή), με τα σινιάλα της Goutos Lines.

    Εδώ και μερικά χρόνια εξυπηρετεί την γραμμή Βόλου-Σποράδων, για λογαριασμό της HSW.

    Εδώ σε μία φωτογραφία στο λιμάνι της Σκιάθου, τον Οκτώβρη που μας πέρασε.

    EXPRESS SKIATHOS.jpg

  2. #2
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο-Κρήτη
    Μηνύματα
    1.282

    Προεπιλογή

    Το θυμάμαι και σαν Supercat Charoula!!Ημουν πολύ μικρός οταν μπήκα.Είναι όμως απο τα λίγα (εξ όσων γνωρίζω) καταμαράν που δεν έχουν τουρμπίνες, σωστά??
    [URL="http://giannisk88.wordpress.com"]The shiplovers blog[/URL]>>Δρομολόγια 2010 προς/απο Ηράκλειο
    [URL="http://giannis.fotopic.net"]Gianni's gallery[/URL]
    [URL="http://giannisk88.wordpress.com/"] [/URL]

  3. #3
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Εννοείς φυσικά φίλε μου water jets! Είναι και τα 2 12νησος!

  4. #4
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    Μέχρι τέλος Ιανουαρίου το ΕΞΠΡΕΣ ΣΚΙΑΘΟΣ στα νησιά των Σποράδων.Μετά έρχεται από τα μέρη μας για την ετήσια.

  5. #5
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    1.089

    Προεπιλογή

    Να αναφέρουμε και ότι το ταξιδεύει ένας από τους κορυφαίους κατά τη γνώμη μου καπετάνιους της ακτοπλοϊας μας, ο καπτα Γιαννούλης Χαζάπης από τις Στενιές της Ανδρου. Μάλλιστα είναι πλοιαρχός του από το πρώτο του δρομολόγιο επί Γούτου (Ραφήνα-Ανδρο-Τήνο-Μύκονο).

  6. #6
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από giannisk88 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θυμάμαι και σαν Supercat Charoula!!Ημουν πολύ μικρός οταν μπήκα.Είναι όμως απο τα λίγα (εξ όσων γνωρίζω) καταμαράν που δεν έχουν τουρμπίνες, σωστά??
    ops: χμ!! τότε εγώ είμαι πολύ μεγάλος .
    Ταξίδεψα κι εγώ Ραφήνα Τήνο όταν ήταν ακόμη πορτοκαλί με Goutos Lines στα πλευρά. Έχει όμως γράψει ιστορία στις Σποράδες.

  7. #7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ταξίδεψα κι εγώ Ραφήνα Τήνο όταν ήταν ακόμη πορτοκαλί με Goutos Lines στα πλευρά. Έχει όμως γράψει ιστορία στις Σποράδες.
    Σιγουρα ηταν πορτοκαλι χρωμα?? Γιατι εγω το θυμαμαι παντα κοκκινο κεραμμυδδι οπως παρακατω.


  8. #8
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Ναι πορτοκαλί το θυμάμαι και το είδα πρόσφατα σε ένα βιντεάκι στο You Τube που ποστάρισε ο Απόστολος κι έλεγε κάτι για τον πανζουρλισμό στην Μύκονο.... Αν κάποιος έχει φωτογραφία από τα πρώτα ταξίδια ας μας λύσει την απορία:wink:

  9. #9

    Προεπιλογή

    Αν θέλετε την δικιά μου γνώμη, το πλοίο δεν ήταν ούτε πορτοκαλί ούτε κεραμμυδί. Ηταν απλά κόκκινο, που ανάλογα την ώρα της ημέρας που το έβλεπες, θα μπορούσες να υποθέσεις κάποιους άλλους τόνους. Π.χ. να πορτοκαλίζει στο δυνατό μεσημεριανό φως, ή να φαίνεται πιο σκούρο (κεραμμυδί) στο φως του σούρουπου.

    Το είχα δει αρκετές φορές στη Ραφήνα, και είμαι σίγουρος ότι ήταν ''καθαρά'' κόκκινο. :wink:

  10. #10
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    Εγώ τιο θυμάμαι κόκκινο πάντως.

Σελίδα 1 από 49 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας