Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 86

Θέμα: Κουφά που ακούσαμε για Καράβια και Ακτοπλοΐα! (Rumours for ships and coastal routes)

  1. #1
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή Κουφά που ακούσαμε για Καράβια και Ακτοπλοΐα! (Rumours for ships and coastal routes)

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά τι περιμενείς, πρόσφατα γνωστός μου είπε εμπιστευτικά οτι ο ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ ήταν παλιά ποταμόπλοιο :shock: ήμαρτον...
    Κάποτε κάποιος μου είχε πεί επίσης εμπιστευτηκά και με μεγάλη περηφάνια για τη πληροφορία του το εξής ερεθιστικό ότι ΘΕΟΦΙΛΟΣ και ΜΥΤΙΛΗΝΗ ήταν αδερφάκια και μάλιστα φιλανδικά ποταμόπλοια που δούλευαν στα φιορδ ακόμα έχω ακούσει πως ποταμόπλοιο ήταν και το σημερινό Παναγία Τηνου της ΝΕΛ που μάλιστα ταξίδευε στο Τάμεση
    [B][COLOR=navy]Ένα μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι γεμάτοι προβληματισμούς[/COLOR][/B]

  2. #2
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Aμαν? Τι λες ρε Στεφανε? και τι εκανε? Κρουαζιερες στο Λονδινο?? Παντως, η ασχετιλα μερικων δεν παιζεται! Σε καποια φορα που εβγαζα φωτο στον Πειραια, μου ειπε ενας κυριος οτι ο Ταξιαρχης ειναι 40 χρονων (φυσικα μονο τρελο δεν με εβγαλε οταν του ειπα οτι φτιαχτηκε το 1976), και οτι το Σαπφω ηταν... απατο (!!!!). Το "ανεκδοτο" με τα ποταμοπλοια επαιζε πολυ στα 80s! To ιδιο ελεγαν και για τα Ιαλυσσος-Καμιρος! Πρωτη φορα βλεπω ποταμοπλοια με πλωρη παγοθραυστικου, και κλαση A1! Και φυσικα 5,50 μετρα βυθισμα!
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  3. #3
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή Κουφά που ακούσαμε για την καράβια και την ακτπλοία!

    Να προσθέσω και εγώ την δική μου ιστορία!
    Ήμουν στο κόκκινο με την νυν σύζυγο μου και κοιτούσαμε τα καράβια... Ξαφνικά σκάει μύτη ένας τυπάκος (σχετικά νεαρός) και με ρωτά με αφοπλιστική ειλικρίνεια: "Φίλε ξέρεις τι ώρα θα έρθει το Βασίλισσα Φρειδερίκη?" Εγώ κόντεψα να πέσω από το παγκάκι που είχε εκεί (αλήθεια ποιος το πήρε?). Κράτησα όμως τα γέλια μου και του απαντώ: "Φίλε δεν θα έρθει σήμερα, αναχώρησε χθες από την Νέα Υόρκη!" Ο Τύπος ικανοποιημένος με την απάντηση μου με ευχαρίστησε και έφυγε με ένα ποδήλατο.....

  4. #4
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Αυτούς όλους, Απόστολε, πρέπει να τους γράφουμε 'αριστείνδην μέλη' στο Nautilia.gr λόγω γνώσεων γιατί έχουμε να μάθουμε από αυτούς πολλά...

  5. #5
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Παντου και πουθενα
    Μηνύματα
    1.240

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Finnpartner_1966 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου ειπε ενας κυριος οτι ο Ταξιαρχης ειναι 40 χρονων (φυσικα μονο τρελο δεν με εβγαλε οταν του ειπα οτι φτιαχτηκε το 1976)
    Τι??μονο???Εμενα ενας γνωστος μου που ειχε ταξιδεψει με το Θεοφιλο μου ειπε οτι ενας απο το πληρωμα του ειπε οτι το βαπορι ειναι ακουσων ακουσων 60+ χρονων:shock::shock:..Και γυρναει τοτε και μου λεει,"γι'αυτο εγινε οτι εγινε και επαθε ρηγμα"....Ο Ταξιαρχης θα μας πειραξει που ειναι ακομα νεοκλης,εχει χρονια μεχρι τα 60 του..
    [I][B]Ειναι ωραια η θαλασσα γιατι κινειται παντα
    και αν εχεις βρει πολλες στεριες καμια δε σ'αραζει,
    ειναι η ωραια η θαλασσα γιατι με εσενα μοιαζει..!
    [/B][/I][SIGPIC][/SIGPIC]

  6. #6
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή

    Το άλλο το καλό: Όταν είχε έρθει στην Ηγουμενίτσα το 2002 το Media V αρκετός κόσμος υποστήριζε ότι επρόκειτο για το θρυλικό ROANA που έκανε κάποτε Ηγουμενίτσα-Κέρκυρα-Οτράντο. Ο κόσμος είναι πραγματικά χαζός. Τόσα χρόνια το βαπόρι στο λιμάνι σαν MEDIA II, αυτοί στο ROANA είχαν το μυαλό τους. Και εκτός αυτού, τα δύο καράβια δεν έμοιαζαν στο παραμικρό. Άκυροι εντελώς!!!

  7. #7
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Γιατι νομιζεις οτι εχουν ιδεα γενικοτερα? Απο την αλλη, δεν ασχολουνται καπως! Ειναι σαν να βλεπουν λεωφορεια ομοια. Ή κουτια! Ασε...
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  8. #8

    Προεπιλογή

    Φίλος μου φέτος το καλοκαίρι...
    Με πιο πήγες στην Νάξο τον ρωτάω...
    Με το vodafone μου απάντησε...

  9. #9
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Παντου και πουθενα
    Μηνύματα
    1.240

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vinman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλος μου φέτος το καλοκαίρι...
    Με πιο πήγες στην Νάξο τον ρωτάω...
    Με το vodafone μου απάντησε...
    Α αυτο το εχω ακουσει και εγω απο εναν αλλα αυτος ειχε ταξιδεψει με την ΤΙΜ..τον κεντερη δηλαδη..!!
    [I][B]Ειναι ωραια η θαλασσα γιατι κινειται παντα
    και αν εχεις βρει πολλες στεριες καμια δε σ'αραζει,
    ειναι η ωραια η θαλασσα γιατι με εσενα μοιαζει..!
    [/B][/I][SIGPIC][/SIGPIC]

  10. #10

    Προεπιλογή

    Είμαι στο λιμάνι του Ηρακλείου κάπου στο 1995...
    Αλλαφιασμένη επιβάτιδα σταματάει μπροστά στον λιμενικό και τον ρωτάει:
    ''Το Κινγκ Κόνγκ που έχει αράξει παρακαλώ?"

Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας