Σελίδα 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 87

Θέμα: Γραμβούσα [Gramvousa, Σαρωνικός, Αστακός]

  1. #31
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Μαγικό μέρος, μαγική η περιγραφή σου Αντώνη!!! Η Γραμβούσα είναι ένα επιβλητικό νησάκι, με το ομώνυμο φρούριο να προκαλεί δέος! Ακριβώς απέναντι, ο Μπάλος, χαρακτηρίζεται από πολλούς ως το ομορφότερο μέρος στην Κρήτη!! Και φυσικά το "Γραμβούσα" είναι ένα υπέροχο σκαρί!!
    Ένα ταξίδι που σε μερικές μέρες αισιοδοξώ να κάνω κι εγώ!!!
    Ελπίζω να ευχαριστήθηκες στα μέρη μου, να'σαι πάντα καλά!!!!

  2. #32
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Ένα μέρος που δεν έχω πάει και σε αντίθεση με τον Τράκμαν δεν αισιοδοξώ ότι θα το κάνω φέτος. Αρκούμαι στο καταπληκτικό ρεπορτάζ του Αντώνη και το κρατώ στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Ευχαριστούμε για το ταξίδι και την ξενάγηση στην Γραμβούσα!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 19-07-2010 στις 20:31

  3. #33
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Palaio Faliro
    Μηνύματα
    399

    Προεπιλογή

    Παρα πολυ ωραιο αφιερωμα!Απο αυτα που ανεβαζουν το επιπεδο του φορουμ.Συγχαρητηρια!

  4. #34
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    To τραγικό της υποθεσης ειναι οι λιμενικές εγκαταστάσεις...
    Δεν ειπα πως θέλω ενα λιμάνι, απλά ένα σοβαρό ντόκο που θα ανταποκρίνετε στις απαιτήσεις των καιρών μας στα θέματα ασφάλειας επιβατών και πλοίου. Ενα πλακώστρωτο με 2 μπίντες και ένα όμορφο μονοπάτι δέν ειναι τραγικό!

  5. #35
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    [QUOTE=Apostolos;370669]To τραγικό της υποθεσης ειναι οι λιμενικές εγκαταστάσεις... .................QUOTE]

    Έλα βρε Απόστολε, πλάκα κάνεις? αυτά που γράφεις είναι άγνωστες λέξεις για τους αρμόδιους, αναρμόδιους των περιοχών αυτών.... Ζιμπάμπουε και βάλε... πού? στην Κρήτη, που τραβάει το μεγάλο κομμάτι του τουρισμού μας..... και έχει ΤΙΣ ομορφιές που δεν περιγράφονται. Αλλά

  6. #36
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Οχι απλά φαντάζομαι την περοιοχή πώς θα ήταν αν βρισκόταν σε ένα κράτος όπως η Ισπανία ή η Αμερική...
    Μέχρι και terminal για κρουαζιερόπλοια τύπου Oasis...
    Τις ομορφιες τις έχουμε εδω...
    Το μυαλό ομως στην φραπεδιά και την τεμπελια...
    Καλαααα μας κάνει το ΔΝΤ...

  7. #37
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Κι εγώ μαζί σου, και καλά κάνουμε και τα λέμε γιατί μερικά πράγματα πρέπει να ακούγονται. Γιατί οι Μπαχάμες αυτό που περιγράφεις δεν είναι?

  8. #38
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Πραγματικά... Κάθομαι και θαυμάζω τα γαλαζοπράσινα νερα, την απίστευτη παραλία και θυμάμαι ένα σωρό ακόμα θαλασσινες ομορφιες της πατρίαδας μας εχω επισκεφθεί και απλά με πιάνει μια μελαγχολία... Να μας έχει δώσει ο Θεός τόσα άγια μέρη και εμεις να ειμαστε μόνιμα στην μουρμούρα και την κακομυριά... Ειμαστε λίγο εκτος θέματος απλα δέν μπορώ παρα να σχολιάσω... Μπραβο στην εταιρια που προσφέρει την δυνατότητα έστω και με τον καταπέλτη στην αμμουδιά να μας ταξιδεύει σε τέτοια όμορφα μέρη...

  9. #39
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Στη Γραμβούσα και στο Μπάλο

    Φίλοι καλοί, η χρησιμοποίηση του "Γραμβούσα" ως τουριστικό σκάφος αποτελεί μια ακόμα ελληνική καινοτομία.
    Μια μεγάλη "παντόφλα" ταξιδεύει ως κρουαζιερόπλοιο ημέρας.
    Σίγουρα δεν είναι η μοναδική περίπτωση.
    Έχω την εντύπωση ότι στην Κρήτη έχει χρησιμοποιηθεί και στο παρελθόν μία παντόφλα ως τουριστικό (αν θυμάμαι καλά πήγαινε στη νήσο Ντία).

    Εδώ, όμως, μιλάμε για ένα μεγάλο σκάφος με ιδιαίτερα σημαντική μεταφορική ικανότητα.

    Το ταξίδι κάπου-κάπου θυμίζει λίγο με πειρατική επιδρομή στη Γραμβούσα και στον Μπάλο.
    Όταν ο καιρός είναι καλός, η αποβίβαση των επιβατών γίνεται πολύ γρήγορα χάρη στον μεγάλο καταπέλτη.
    Όταν ο καιρός φρεσκάρει, τότε η αποβίβαση δυσκολεύει...

    Στον Μπάλο, φίλε Απόστολε, δένουν στο πλοίο μία αλυσίδα που είναι ποντισμένη στα αριστερά του πλοίου.
    Η εικόνα δεν είναι συνηθισμένη για τέτοιου μεγέθους πλοία, εκτός βέβαια από τη Σαντορίνη.

    Για να μην ξεσύρει το σκάφος στον Μπάλο

    Γραμβούσα 12.JPG

    Στον Μπάλο

    Γραμβούσα11.JPG

    Η θέα της λιμνοθάλασσας από το πλοίο

    Γραμβούσα 14.JPG

    Γραμβούσα 15.JPG

    Κρουαζιέρα για τη Γραμβούσα
    ...

    Γραμβούσα 16.JPG

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roi Baudoin : 20-07-2010 στις 16:38
    [I][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][COLOR=black][B]"Η μόνη περιουσία είναι η μνήμη"[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT][/I]
    [CENTER][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][B]Εν πλω
    toujours
    [/B][/SIZE][/FONT][/CENTER]
    [CENTER][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][I][B]"[/B][/I][B]Γεώργιος Εξπρές"[/B][/SIZE][/FONT]
    [/CENTER]

  10. #40
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    290

    Προεπιλογή

    Εκπληκτικες και ζωντανες φωτογραφιες που σε ταξιδευουν. Α ρε Σαρωνικε με το "κερατο" σου!!
    [INDENT][INDENT][INDENT][INDENT][LEFT][B][I][U][SIZE=5]H E N G I S T[/SIZE][/U][/I][/B][/LEFT][/INDENT][/INDENT][/INDENT][/INDENT]

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας